ההסתדרות הציונית אישרה במחטף העברת תקציב למוסדות חרדיים בחו"ל

העברת הכספים ממשרדי הדתות והחינוך להסתדרות הציונית העולמית נעשית במסגרת הסכם בין הצדדים, שלא נחשף עד כה לציבור

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מחטף בוועדת הכספים של ההסתדרות הציונית העולמית: בישיבה שנערכה שלשום, התברר לכמה מהחברים בוועדה שההנהלה מבקשת לאשר עדכוני תקציב של הארגון, שחלקם מגיע ממשרד הדתות ומיועד לארגונים חרדיים ייעודיים בחו"ל — בלי עריכת מכרז או פרסום "קול קורא" לכלל הארגונים, כדי שיוכלו להגיש מועמדות לקבלת הכסף. בסוף הישיבה אושרה העברת הכספים, למרות מהומה שפרצה בדיון 
וביקורת שנמתחה.

ועדת הכספים של ההסתדרות הציונית העולמית כונסה כדי לדון בבקשת ההנהלה לבצע עדכוני תקציב בסך כ–22.5 מיליון שקל, כשבמרכזם תוספת תקציב של 11.5 מיליון שקל ממשרד הדתות לצורך ביצוע פעילות. בנוסף, ההנהלה הציעה לעדכן תקציב של 10.5 מיליון שקל, שהועבר ממשרד החינוך.

אברהם דובדבני
אברהם דובדבניצילום: מיכל פתאל

העברת הכספים ממשרדי הדתות והחינוך להסתדרות הציונית העולמית נעשית במסגרת הסכם בין הצדדים, שלא נחשף עד כה לציבור. חברי ועדה שביקשו לעיין בהסכם הוזמנו לבוא למשרדי ההנהלה ולקרוא אותו. הובהר להם כי מי שידליף את ההסכם עלול לעבור על חוק העונשין.

יו"ר ועדת הכספים, רו"ח דורון ארגוב, הודיע מיד עם פתיחת הישיבה כי הוא דוחה אותה למועד אחר. לאחר דבריו, יצא מהאולם. לאחר מכן פרצה מהומה. נציגים של הזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים טענו כי חלק הארי של תקציב משרד הדתות מיועד לעמותות אורתודוכסיות ולעמותות המסונפות למגזר החרדי בארה"ב ובאירופה, ורק חלק זניח מתוספת התקציב מיועד למורים שליחים בחו"ל ולעמותות המסונפות לרפורמים ולקונסרבטיבים. נציגים של תנועת העבודה, הרפורמים והקונסרבטיבים, נטשו את אולם הישיבות. הנוכחים שנותרו בחדר בחרו בדוד הדרי מסיעת המזרחי כיו"ר הישיבה.

הנהלת ההסתדרות הציונית, בראשות היו"ר אברהם דובדבני, ביקשה שוועדת הכספים תאשר את העברת עדכוני התקציב כמקשה אחת, וזאת לאחר שהוצע קודם לכן לאשר את עדכוני התקציב, למעט שלושה סעיפים הקשורים במשרד הדתות. בסופו של דבר ההחלטה על עדכוני התקציב התקבלה ברוב של נציגי הליכוד, המזרחי, ויצו, הדסה ונעמת.

מקורות בוועדת הכספים של ההסתדרות הציונית העולמית טענו כי אישורם של עדכוני התקציב נעשה בסופו של דבר במחטף. לדבריהם, מדובר בהתערבות בוטה של ההנהלה בסדר דיוניה והחלטותיה של ועדת הכספים. הם הוסיפו כי מדובר בביזיון, מכיוון שוועדת הכספים אמורה גם לפקח על הנהלת ההסתדרות הציונית העולמית — ולא להיות חותמת גומי שלה.

ההסתדרות הציונית העולמית נמצאת במצב כלכלי קשה, מכיוון ש–85 מיליון שקל מתוך תקציבה השנתי הכולל, בסך 100 מיליון שקל, מועבר מקק"ל. קק"ל עדיין לא העבירה את הכסף מתחילת 2016. כפי שפורסם לפני שלושה חודשים ב–TheMarker, ההסתדרות הציונית העולמית נאלצה ליטול מסגרת אשראי בבנק.

ארגוב שלח אתמול מייל לחברי הוועדה, שבו מתח ביקורת חריפה על התנהגות ההנהלה, וכתב: "אין לי כל כוונה להפוך את ועדת הכספים לחותמת גומי. החלטתי תוך הפעלת שיקול דעת למצוא איזון ראוי בין הצורך לקיים דיון ולאשר את ההסכמים הדחופים, ובין הצורך לערוך בירור מעמיק בדבר ההסכם עם משרד הדתות".

מהנהלת ההסתדרות הציונית נמסר: "ההחלטה התקבלה ברוב של 18 חברים בישיבה שבה השתתפו 22 חברים. יו"ר הישיבה, בחר לא להשתתף מסיבותיו שלו. הזימון לוועדה עם תוכנית לסדר היום נשלח לכל חברי הוועדה כשבועיים מראש.

"ההחלטה על תקציבים אלה אושרה עוד קודם לכן על ידי הנהלת ההסתדרות הציונית. התקציבים שאושרו מיועדים לחיזוק הזהות היהודית בתפוצות, חינוך וחיזוק הקשר עם ישראל בקרב הקהילות היהודיות, ובעיקר בקרב הישראלים. מדובר בפעילות המשך והרחבת פעילות עם משרדי הממשלה השונים. לאור ההצלחה של פעילות זו, התבקשנו על ידי משרדי הממשלה להמשיך פרויקטים אלה. מתקציבים אלה נהנה כלל הציבור היהודי בישראל ובתפוצות, על גווניו וזרמיו השונים. קול קורא לגבי אמריקה הדרומית ייצא בקרוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker