במשרד החקלאות מאשרים: במדינת ישראל 
לא מתבצעות בדיקות סלמונלה בלולי ביצים

בכיר במשרד טוען כי "המשאבים ממוקדים בלולי רבייה, שם האפקטיביות גדולה. בלולי מטילות יש חובת חיסון נגד סלמונלה" ■ עם זאת, לדבריו החיסון לא מבטיח כי הביצים יגיעו לציבור ללא סלמונלה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

בישראל כלל לא מתבצעות בדיקות לניטור בלולי תרנגולות מטילות, המספקים את הביצים למאכל — כך אישר אתמול בכיר במשרד החקלאות.

"כיום לוקחים דגימות לאיתור סלמונלה בלולי רבייה (לולים עם תרנגולות שמטילות ביצים שמהן מגדלים תרנגולות להטלה או למאכל, א"ק), אבל לא בלולי הטלה", אמר הבכיר. וטרינר ותיק בענף אישר אף הוא כי "לא מתבצעות בדיקות סלמונלה בלולי מטילות".

וטרינרים מעריכים כי לו היו מתבצעות בדיקות כאלה, היו מוטלות מגבלות על מאות לולים בישראל וחלקם אף היו נסגרים.

בכיר נוסף במשרד החקלאות אמר כי "המשאבים ממוקדים במקום עם האפקטיביות הגדולה ביותר למניעת סלמונלה, בלולי רבייה. בלולי מטילות יש חובת חיסון נגד סלמונלה". עם זאת, לדבריו, מכיוון שהחיסון לא מספק ביטחון מרבי שהביצים יגיעו לציבור ללא סלמונלה, גיבשו השירותים הווטרינריים תוכנית לניטורהּ. שלשום, לאחר פרסום מצב התברואה בחלק מלולי המטילות, אישרו במשרדי האוצר והחקלאות כי תוכנית הניטור של סלמונלה במטילות תצא לדרך ב–2017 ותתוקצב ב–15 מיליון שקל.

לול תרנגולות
לול תרנגולותצילום: עופר וקנין

בלולי מטילות לא התבצעת תוכנית לניטור סלמונלה, אף שמשרד החקלאות מבצע תוכנית מקבילה בלולי רבייה. תוכנית זו מוצלחת במיוחד, והורידה את שיעור הסלמונלה מכ–90% בשנות ה–90 לכמעט אפס.

ככל הנראה, מעולם לא בוצעה בלולי מטילות תוכנית מסודרת לבדיקת סלמונלה, למעט במקרים חריגים כמו לפני כחצי שנה, כשהתחלואה מסלמונלה עלתה. בעקבות הבדיקות שנערכו באותה תקופה, נמצאו זני סלמונלה מזיקים בביצים מישראל ומאוקראינה שכבר שווקו, אך אלה היו זנים שונים מהזנים שבהם נדבקו המאושפזים. לפי וטרינרים בישראל, מקור הזיהום שגרם לאשפוז לא אותר.

היעדר הבדיקות תמוה, במיוחד לאור שני הסקרים האחרונים שנעשו בעניין ב–2004 וב–2006. הסקר הראשון מצא סלמונלה ב–42.3% מלהקות המטילות; ובסקר השני נמצאה סלמונלה ב–40% מלהקות המטילות. סלמונלה אלימה מסוג אנטריטידיס נמצאה ב–8.6% מהלהקות בסקר הראשון; וב–3.4% מהלהקות בסקר השני. כ–10% מהמגדלים סירבו להשתתף בסקרים.

מאז הסקרים, כל כמה שנים הציע האחראי על בריאות העוף בשירותים הווטרינריים תוכניות לניטור סלמונלה בלולי מטילות. אחת מהן היתה ב–2008, שבה נכתב כי שלוחת המטילות לא עומדת בדרישות המינימליות של האיחוד האירופי. תוכנית שהוצעה לשיפור המצב לא בוצעה.

אין תמריץ כלכלי

ב–2014 קבע מבקר המדינה כי מגדלי המטילות מסרבים לעבור תוכנית שדרוג, הכוללת גם שיפור מדדי תברואה, ללא מימון הולם מהממשלה. אף שהממשלה החליטה כמה פעמים בשנים האחרונות על מימון חלק מהשדרוג, האוצר לא הגיע להבנות בנושא עם המגדלים.

גם בימים אלה לא צומצם הפער בהיקף התמיכות הממשלתיות. בעוד שהמגדלים מעוניינים בכ–500 מיליון שקל לסיוע בשדרוג ואיחוד לולים, האוצר מוכן כנראה להקצות לכך 200 מיליון שקל. בתמורה מוכנים המגדלים להורדת מחיר הביצה לצרכן באגורות בודדות על פני כמה שנים. ענף הביצים מתוכנן ומוגן במכסות ייצור ובמחירי מכירה שמבטיחים רווחים גדולים בשרשרת הייצור, כך שלמגדלים אין כיום תמריץ כלכלי להתייעל.

לאור חוסר ההסכמה בין הממשלה למגדלים קבעו השירותים הווטרינריים כללים לקיום היגיינה מינימלית בלולים. לפי וטרינרים בענף, חלק מהלולים עומדים בתקנות, אך מתוך 1,900 לולי מטילות אפשר למצוא מאות לולים שבהם המצב "פח זבל", כפי שציינו באחרונה שמעון פרק, וטרינר ראשי לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים ומנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו. במשרד החקלאות אף אמרו כי המדינה בנתה תשתית להעברת הלולים הבעייתיים מחוץ ליישובים, אך הלולנים לא עברו לשם משום שהם ממתינים להשלמת התוכנית לקבלת התמיכות הממשלתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker