הישג לישראל ביתנו: ההוצאה על קצבאות זקנה תגדל ב-1.5 מיליארד שקל

קצבת הזקנה הממוצעת של עולים תגדל בכ-350 שקל בחודש ■ עולים חדשים ועקרות בית יוכלו להתחיל לצבור ותק לטובת קצבת זקנה כבר בעשר שנות עבודתם הראשונות ■ גובה הפנסיה או ההכנסה החודשית שמעליו מתקזזת השלמת ההכנסה יגדל בכ-300 שקל

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון יום סיעודי בשדרות
מירב ארלוזורוב

בתום משא ומתן ארוך הגיעו משרד האוצר וישראל ביתנו לסיכום בסוגיית הפנסיה לעולים: דרישת ישראל ביתנו לביטול הוותק המינימלי של עשר שנות עבודה כתנאי להגדלת קצבת הזקנה נענתה במלואה, אולם הגדלת קצבת הזקנה 
בכ-500 שקל בחודש נענתה באופן חלקי. במקום להגדיל את קצבת הזקנה - הוגדלה קצבת השלמת ההכנסה לקשישים.

ההסכמה העיקרית בין האוצר ובין ישראל ביתנו היא להגדיל את תוספת השלמת ההכנסה לקצבת זקנה. הביטוח הלאומי משלם תוספת השלמת הכנסה למקבלי קצבת זקנה שאין להם הכנסות מלבד קצבת הזקנה, כדי להבטיח להם הכנסה מינימלית לקיום. תוספת השלמת ההכנסה תוגדל בסכום משתנים: מדובר בתוספת של כ-100 שקל בחודש ליחיד וכ-300 שקל בחודש לזוג בממוצע. עלות ייקור השלמת ההכנסה היא כ-400 מיליון שקל בשנה. 250 מיליון שקל ישולמו כבר ב-2017 ו-150 מיליון שקל נוספים ישולמו בתקציב 2018.

ההסכמה הבולטת השנייה שאליה הגיעו האוצר וישראל ביתנו היא ביטול דרישת הוותק לצבירת זכויות לקצבת זקנה. כיום, קצבת הזקנה המינימלית היא 1,500 שקל בחודש ליחיד, והיא יכולה להגיע לכ-2,300 שקל בחודש. הפער בין שני הסכומים תלוי בוותק שצבר מקבל הקצבה בעבודה, עם צבירה של 2% ותק על כל שנת עבודה.

כדי להגיע ל-2,300 שקל בחודש צריך לצבור 35 שנות ותק, מכיוון שעשר שנות הוותק הראשונות אינן נספרות. חוסר ההתחשבות בעשר שנות העבודה הראשונות פוגע באופן ניכר בשתי אוכלוסיות - עקרות בית, שצברו מעט שנות עבודה, ועולים חדשים, שהגיעו לישראל בגיל מבוגר, ולכן צוברים מעט מאוד שנות ותק בעבודה לפני יציאתם לפנסיה.

לדרישת המפלגה לבטל את תנאי הסף של עשר שנות ותק הצטרפה גם עמדה מקצועית של הביטוח הלאומי ושל המועצה הלאומית לכלכלה. העמדה המקצועית קובעת כי הדרישה מפלה לרעה עולים ועקרות בית, מכיוון שגברים שאינם עובדים (גברים חרדים למשל) זכאים לשלם לביטוח הלאומי ולצבור שנות ותק. משרד האוצר התנגד לדרישה בשל עלותה הגבוהה.

בסופו של המשא ומתן התקבלה מרבית הדרישה - דרישת הוותק בוטלה, ומעתה כל אדם עובד יוכל לצבור ותק של 2% על כל שנת עבודה לקצבת הזקנה שלו החל משנת עבודתו הראשונה. עלות הצעד היא כ-800 מיליון שקל בשנה, אבל היישום יהיה הדרגתי לאורך ארבע שנים, כלומר מי שיפרוש בארבע השנים הקרובות ייהנה חלקית מתוספת הוותק.

בממוצע, הצעד יעלה את קצבת הזקנה הממוצעת של עולים בכ-350 שקל בחודש, כך שיגיעו לקצבה של כ-1,900 שקל בחודש בממוצע.

שר הביטחון, אביגדור ליברמןצילום: מוטי מילרוד

עקרות בית לעומת זאת ימשיכו להיות מופלות לרעה, משום שהגיל שבו הן זכאיות לקבל קצבה הוא 68, והוא צפוי לעלות ל-70, לעומת זכות לקבלת קצבה מגיל 62 לנשים עובדות.

בנוסף, הושגה הסכמה על עריכת שינויים בקיזוז שנעשה מההכנסות של מקבלי קצבת השלמת הכנסה (קשישים עניים). כיום, מקבלי הקצבה שהם בעלי הכנסה נוספת הגבוהה מ-1,240 שקל בחודש מאבדים כ-60% מהקצבה. מעתה, ההכנסה החודשית שבגינה ייערך הקיזוז תועלה ב-300 שקל. הטבה דומה תשולם גם למקבלי השלמת הכנסה שיש להם פנסיה. עד כה, פנסיה הגבוהה מ-1,240 שקל בחודש עלתה להם באובדן מלא של השלמת ההכנסה. גם במקרה הזה, הצדדים הגיעו להסכמה, שלפיה מקבלי השלמת הכנסה שמקבלים פנסיה ייהנו מתוספת של 300 שקל, שרק ממנה יתחיל הקיזוז.

הסכמות נוספות נגעו לסיוע בשכר דירה (150 מיליון שקל בשנה) לקשישים עניים.

בסך הכל, עלות התוספת לקצבאות הזקנה והשלמת ההכנסה היא 1.5 מיליארד שקל בשנה. התוספת יינתנו באופן הדרגתי בתוך ארבע שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker