אורה קורן

ההתנהלות הבעייתית של יצרני מזון בישראל, שלא מיהרו לחשוף בעיות קשות של סלמונלה במוצריהם, מעלה חשש כי רפורמת הקורנפלקס — שתיכנס לתוקף בעוד כחודש וחצי, ונסמכת על מתן אמון בפיקוח עצמי של יבואני מזון — תעורר בעיות דומות.

במסגרת רפורמת הקורנפלקס, יבואנים יוכלו לייבא בהליך מקוצר מזון יבש, כדגני בוקר ופסטה. הם יחויבו להצהיר כי המוצר עומד בתקני בריאות ישראליים, והביקורת על אמינות הצהרותיהם לא תיעשה בנמל, אלא בשווקים. לרפורמה צפויות להיות השפעות חיוביות ורצויות בשוק המזון הריכוזי בישראל: קיצור הביורוקרטיה המסורבלת ביבוא, חיסכון בזמן ובכסף, הגברת התחרותיות והורדת המחיר לצרכן.

ואולם האמון הזה עלול לעלות ליבואן ולמשווק העובד עמו ביוקר, אם ינוצל לרעה. אם במהלך הביקורות בשווקים יגלו פקחי משרד הבריאות כי המוצר אינו עומד בתקן, יושתו על היבואן והמשווק עונשים כספיים ורשיונם עלול להיפסל. העונש הכספי הבסיסי הוא 25 אלף שקל לתאגיד שמחזורו השנתי עד 10 מיליון שקל, ו–50 אלף שקל לתאגיד שמחזורו השנתי יותר מ–10 מליון שקל. על יבואן פרטי יושת קנס של 10,000 שקל. בנסיבות מחמירות ניתן להכפיל את הסכום עד פי ארבעה.

"התנהלות יצרני המזון שבמוצריהם נמצאה סלמונלה בשבועות האחרונים היא מכה רצינית לרפורמת המזון", אומרת ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שקידמה את רפורמת הקורנפלקס כשרת הבריאות. "הרפורמה סומכת על יצרנים ויבואנים שיעשו את כל הבדיקות לגבי נאותות מזון. אם יימצא מישהו שחרג מהתקן, תופעל נגדו סנקציה רצינית. זה היה הרעיון — הורדת פיקוח ורגולציה כדי להוריד מחירים — והנה באו שתי מכות ששמות סימן שאלה על רפורמת הקורנפלקס", הוסיפה. עם זאת, לדבריה, עשרות התקנים שנוספו למשרד הבריאות לפיקוח בשווקים בהחלט מספיקות כדי להבטיח ביקורת נאותה בשווקים על מוצרי היבוא.

יעל גרמןצילום: אילן אסייג

במשרד הבריאות הביעו לאורך כל הדרך חשש מניצול לרעה של הקלות הרגולציה על היבואנים, שייבאו לישראל מוצרים זולים באיכות בריאותית ירודה, אך נענו ללחצים ממשרדי ראש הממשלה והכלכלה לקדם את הרפורמה. גם במגזר הפרטי טענו תעשיינים שעלולים להיפגע מהשינוי, כי הרפורמה עלולה להיות מנוצלת לרעה תוך פגיעה בבריאות הציבור.

עם זאת, במשרד הבריאות ציינו בסוף השבוע, כי משבר הסלמונלה אינו משנה את התוכניות לכניסת הרפורמה לתוקף. ממשרד הבריאות נמסר: "אין היערכות חדשה לפיקוח בעקבות הפרשה. רפורמת הקורנפלקס עוסקת ביבוא מזון ובמקרה שלפנינו מדובר בייצור במפעל מקומי. החוק ייכנס לתוקף בסוף ספטמבר, ומתוכננת תוספת של 50 משרות חדשות לשם יישום הרפורמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker