הקבינט הכלכלי-חברתי אישר היום את חוק ההסדרים ל-2018-2017

אושרו הקלות מס גדולות לחברות היי-טק שירשמו הקניין הרוחני שלהן בארץ ■ הממשלה תאשר מחר את תקציב המדינה ל-2017 ו-2018

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: מיכל פתאל

הממשלה תדון מחר (חמישי) ותאשר את תקציב המדינה החדש, העומד על 454.1 מיליארד שקל ב-2017, ו-463.6 מיליארד ב-2016. אתמול אישר הקבינט הכלכלי-חברתי את חוק ההסדרים לשנתיים הקרובות.

לאחר אישור תקציב המדינה הוא יועבר להכנה לחקיקה במשרד המשפטים. חוק תקציב המדינה וחוק הסדרים ל-2018-2017 יונחו על שולחן הכנסת, לאישורה, לקראת סוף אוקטובר. שני החוקים אמורים להיות מאושרים בכנסת עד סוף דצמבר.

היום, לאחר שני ימי דיונים רצופים, בראשות שר האוצר, משה כחלון, אישר הקבינט הכלכלי-חברתי סופית את חוק ההסדרים לשנתיים הקרובות.

בין הנושאים שאושרו הצעת שר האוצר כחלון ושר האנרגיה יובל שטייניץ, להקלות רגולטוריות ביבוא מוצרי חשמל חדשים. מטרת ההקלות היא הפחתת העלויות העודפות ביבוא מוצרי חשמל, הגדלת התחרות בשוק הקמעונאי, וכניסת יבואנים קטנים ובינוניים. כל זאת במטרה להפחית את רמת המחירים לצרכן של מוצרי חשמל.

שוק מוצרי החשמל בישראל מוערך בכ-9 מיליארד שקל, כאשר כ-60% מהם מיובאים. השוק נשלט ע"י היבואנים הגדולים שעוסקים גם בשיווק המוצרים. נתח השוק של 4 החברות הגדולות בענף מגיע לכ-40%.

כמו כן, אושרה הצעת חוק המשפרת את אופן עשיית העסקים בישראל, בין השאר באמצעות הפחתת הנטל הרגולטורי. לפי ההצעה תפחת הבירוקרטיה בהליך הרישום של נכסים, יתאפשר הליך מהיר יותר בהוצאה לפעול בבתי המשפט, ותתאפשר פתיחת עסק באופן דיגיטלי. כל הפעולות הנדרשות לפתיחת עסק יתרכזו במקום אחד וכן יופחת מספר האגרות.

הקבינט אישר את הצעת שר האוצר ליצירת אשכול רשויות מקומיות שמטרתה קידום שיתופי פעולה בין הרשויות תוך ניצול גודלן המצטבר להספקת שירותים טובים יותר במחיר זול יותר לתושבים, תוך התייעלות כלכלית.

החברות באשכול מותנית בהסכמת הרשויות. כיום כ-61% מהרשויות המקומיות בישראל מונות פחות מ-20 אלף תושבים, מתוכן 37% מונות פחות מ-10,000 תושבים, מה שמשפיע על יכולותיהן לספק שירותים ברמה גבוהה ולפעול לפיתוח כלכלי- חברתי של הישובים.

הקבינט קיבל החלטה שאמורה להביא להסרת חסמים לבנייה חדשה ולייעול פיתוח התשתיות ברשויות המקומיות. נקבע כי במקום ההליך הסבוך של קביעת אגרות והיטלי פיתוח תשתיות ברשויות המקומיות, ייקבעו תעריפי פיתוח ברמה הארצית כתלות בנתונים טופוגרפיים ובנתוני הצפיפות.

זאת במטרה לאפשר בנייה של אלפי יחידות דיור חדשות באמצעות קידום פיתוח תשתיות. ההחלטה צפויה להשפיע על קידום בנייה בקרקעות פרטיות ובקרקעות מעורבות ובפרט ביישובי מיעוטים. יאוחדו האגרות וההיטלים הקיימים הנגבים כאגרות והיטלי פיתוח על ידי הרשויות המקומית.

בנוסף, אושרה הצעה שאמורה לתמרץ את תעשיית ההיי-טק על ידי הורדה דרמטית במס החברות ובמס על דיווידנד. זאת במטרה להגביר את אטרקטיביות המשק להשקעות. מדובר בחברות היי-טק גדולות שמפתחות קניין רוחני בישראל ובתנאי שיסכימו לרשום את הקניין בארץ. זאת כדי להביא  לצמיחת התעשייה עתירת הידע בארץ ובסופו לש יום גם להגדיל את הכנסות המדינה ממיסי הייטק.

כיום שיעורי המס המקובלים במדינות רבות בעולם על קניין רוחני נמוכים משמעותית מהמקובל בישראל. לפי התוכנית, חברות היי-טק שהכנסותיהן השנתיות גבוהות מ-10 מיליארד שקל בשנה ישלמו מס חברות נמוך במיוחד של 6% על ההכנסות שלהן המיוחסות לקניין הרוחני. חברות קטנות יותר, ייהנו משיעור מס של 12%, גם כן מס נמוך מהמקובל היום. בנוסף, המס על דיווידנד שנמשך לחברות האם של החברות, המס הנובע מהקניין הרוחני, בשני סוגי החברות, ירד ל- 4% בלבד. מס רווחי הון בעת הוצאת קניין רוחני מישראל לחברה קשורה יהיה זהה למס החברות. שיעורי מס נמוכים אלה יחולו רק על חברות שיפתחו את הקניין הרוחני שלהן בישראל או שירשמו בארץ את הקניין הרוחני שפותח בארץ בעבר. חברות שלא ירשמו בישראל את הקניין הרוחני, ימשיכו לשלם את שיעורי המס הקבועים בחוק.

בנוסף, הוחלט על ביצוע שינויים במסגרת מסלול "מועדף מיוחד" במטרה להגביר את האטרקטיביות להשקעות של חברות בינלאומיות גדולות שאינן בהכרח חברות מו"פ. זאת בין היתר על ידי הפחתת תנאי הסף, כגון מחזור המכירות של החברה, וכן הפחתת המס על הדיבידנד ל-5%. במקביל הוחלט על קביעת תנאים להבטחת התרומה המהותית של החברה המוטבת למשק הישראלי עם הכניסה למסלול המועדף. הערכה היא כי צעדים אלו יביאו להתרחבות פעילות ההייטק בארץ תוך העמקת פעילות המו"פ ועידוד החדשנות, וכי במקביל יגדלו הכנסות המדינה ממסים בטווח הארוך. 

הקבינט אישר גם הצעה להגברת התחרות בשוק התקשורת. 

אתמול אישר הקבינט את החצי הראשון של חוק ההסדרים. אושרה פתיחת ענף המוניות לנסיעות שיתופיות ואושר פיתוח תחום מוניות השירות, פיתוח תחרות במשק הגפ"מ למגזר הביתי, הגברת התחרות ואסדרת האשראי הקמעונאי, חסכון וסיוע לעצמאים, הורדת יוקר המחיה בתחום מוצרי הצריכה ושיפור עשיית עסקים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker