בהשראת המחאה החברתית: מיזם חדש בשם 'קוד שכירות'

המיזם, שהוקם לצד יוזמות חקיקה בנושא שכירות הוגנת, מבקש להסדיר את שוק השכירות וליצור קוד חברתי שיהיה מקובל על השוכרים והמשכירים כאחד

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דירה מפוצלת בתל אביבצילום: אסף עברון
צבי זרחיה

מיזם חברתי חדש בשם 'קוד השכירות' הוקם בשבועות האחרונים - ובכוונתו להסדיר את שוק השכירויות למגורים בישראל. המיזם נוצר לצד יוזמות חקיקה בנושא הכוללות הצעות חוק ממשלתית, שהוגשו על ידי שרת המשפטים איילת שקד, ושורה של הצעות חוק שהוגשו על ידי חברי הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו).

חברי המיזם שואפים ליצור קודים חברתיים שיהיו מקובלים על המשכירים והשוכרים, ויסדירו את צורת ההתנהלות הראויה בניהם. כיום אין סטנדרטים שקובעים אילו מהדברים הם באחריות השוכרים - שמירה תקינה של הדירה, תחזוקה מונעת, אחריות על התכולה שבדירה, השכרת הדירה או חלקים ממנה לצד שלישי בשכירות משנה (סאבלט), ביקורים בנכס וכו'. מנגד, אין סטנדרט ברור לגבי השירותים שבעל הדירה צריך לספק במסגרת השכירות - תיקונים בדירה, התקנת מיזוג, צביעה, גובה הביטחונות המקובל וכו'.

אי הבהירות בתחום והיעדר נורמות חברתיות מביא למצב שבו שוכרים ומשכירים מוצאים את עצמם בעימות. כל אחד מהצדדים מגן על האינטרס האישי שלו, מבלי לקחת בחשבון שיש אפשרות שלישית שבה הצדדים יכולים לגשר על פערים. לפי מייסדי המיזם, 'קוד השכירות' מזמין את השוכרים והמשכירים, וכן את הציבור הרחב, להשתתף ביצירת הקוד חברתי בהשכרת דירות למגורים, לטובת שכירות הוגנת, ביטחון ויציבות עבור שוכרים ומשכירים כאחד.

בראש המיזם עומד גיא כהן טוהר, יזם היי-טק ואיש נדל"ן בעברו. לדבריו, "הקמנו את 'קוד השכירות' אחרי שהרגשתי על בשרי, כמו ישראלים רבים, את הקשיים גם כשוכר וגם כמשכיר. אנחנו נתונים בשוק פרוע שהפך עם השנים לכמעט בלתי אפשרי. מגורים בשכירות צריכים לאפשר לשוכרי הדירות גם את הגמישות, אבל גם את תחושת הביטחון שהם צריכים בביתם".

לדברי כהן טוהר, חברי המיזם שואפים לצמצם את נקודות המחלקות בין דיירים לבעלי הדירות, ובכך להקטין את מספר הפניות למערכת המשפט בשל סכסוכים מסוג זה. ברצונם להציע כלים לגישור ופתרונות. הדרך לשם "היא דרך 'חכמת ההמונים', ולמידה מניסיונם של כמה שיותר אנשים. לכן אנו קוראים לציבור הרחב לשתף אותנו גם דרך עמוד הפייסבוק של 'קוד השכירות' וגם דרך אתר האינטרנט".

לפי כהן טוהר, "המאבק שמתקיים בישראל בשנים האחרונות על הוזלת מחירי דירות פספס את העובדה שמגורים בשכירות לא רק שאינם 'הרע במיעוטו', אלא יכולים להוות פתרון חכם כלכלית, וגם נכון יותר, עבור אורח החיים של אזרחים רבים.  החזון הוא לקבוע סטנדרט חברתי של מהי שכירות הוגנת באמצעות דיאלוג. לפני הפנייה לחקיקה אנו מאמינים ביצירת סביבה ערכית, המעודדת שיח פתוח ומכבד בין שוכרים למשכירים. שיח כזה יכול להיות לא פחות ממהפכה חברתית אמיתית בשוק הדיור הישראלי ובכלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker