רשות ההגבלים: לא נחקור את "המחיר הטורפני" של תנובה

בפנייה לרשות נטען כי תנובה גבתה מחיר נמוך מעלויות הייצור, כדי לגרום לשטראוס ולטרה להרים ידיים; הרשות בתגובה: אפילו אם החברה עשתה כן, לא הייתה משיגה מטרתה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קוטג' תנובה
קוטג' תנובהצילום: טלי מאייר

רשות ההגבלים העסקיים דחתה השבוע את הדרישה לחקור האם תנובה גבתה בשנים האחרונות "מחיר טורפני" עבור גבינות קוטג'. מחיר טורפני הוא מחיר נמוך מעלויות יצור, שנועד לדחוק מתחרים מהשוק. ברשות הסבירו הסבירות שתנובה אכן נקטה בצעד מעין זה היא נמוכה, וכי אפילו הייתה גובה מחיר טורפני כאמור, הדבר לא היה מוביל ליציאה מהשוק של מתחרותיה - במקרה זה שטראוס וטרה.

הדברים נמסרו במכתב תשובה של המחלקה המשפטית ברשות ההגבלים לעורכי הדין רנן גרשט, שחר בן מאיר ויצחק אבירם, שדרשו לפני כשבועיים מהרשות לפתוח בחקירה נגד תנובה. הדרישה התבססה על חשיפת TheMarker שבמרכזה "מבצעי כסאח" שהנהיגה תנובה ברשתות השיווק באחרונה - ככל הנראה במטרה לחזור ולהגדיל נתחי שוק שאבדו לה לטובת המתחרים.

עורכי הדין, המייצגים תובעים בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד תנובה בגין מחירי הקוטג', הישוו את מחירי המבצעים של החברה לדברי המומחה הכלכלי מטעמה. המומחה התבסס על נתוני ייצור מלפני כעשור, ולדברי עורכי הדין, השוואה מעלה כי מחירי המכירה של קוטג' במבצע נמוכים בהרבה מעלויות היצור הישנות של הגבינה מלפני כעשור.

רשות ההגבלים ציינה במכתבה, כי "לא ניתן להתבסס על נתוני מומחה מלפני עשור, ועוד תוך התעלמות מהמרווח הקמעונאי. על מנת לדעת אם מחיר המכירה אכן נמוך ממחיר הייצור, נדרשת בדיקה מקיפה, והרשות מעדיפה בנסיבות הכוללות להפנות את משאביה לנושאים אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker