חוגים לחרדים על חשבון שעות הלימוד של תלמידי בית הספר

מטיוטת חוק ההסדרים עולה כי כ–500 מיליון שקל יקוצצו מתקציב שעות הלימוד השנתי של כלל תלמידי מערכת החינוך ויועברו למימון חוגים לתלמידים חרדים ולתלמידי יישובים במעמד כלכלי נמוך

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: גיל כהן-מגן
ליאור דטל

כ–500 מיליון שקל יקוצצו מתקציב שעות הלימוד השנתי של כלל תלמידי מערכת החינוך, ויועברו למימון חוגים לתלמידים חרדים ולתלמידים ביישובים במעמד כלכלי נמוך, וכן לחוגים ללימודי עברית לתלמידים ערבים — כך עולה מטיוטת חוק ההסדרים.

כיום, תקציב שעות הלימוד בבתי הספר מסתכם בכ–38.3 מיליארד שקל בשנה, ותקציב החינוך הבלתי פורמלי בכ–500 מיליון שקל. לאחר יישום ההחלטה, תקציב החינוך הבלתי־פורמלי יוכפל למיליארד שקל — על חשבון תקציב שעות הלימוד. החוגים לתלמידים החרדים אמורים להעניק להם כלים להשתלבות בתעסוקה — כמעין תחליף לאכיפת לימודי הליבה בבתי הספר החרדיים המתוקצבים על ידי המדינה.

משרד האוצר מסביר בטיוטת חוק ההסדרים כי ״מסלול הלימודים האופייני שעובר גבר חרדי אינו מקנה לו מרכיבים מסוימים שיש בהם כדי להועיל להשתלבות מוצלחת בשוק העבודה המודרני — לדוגמה, שימוש במחשב. מטרת החוקים היא לגשר על פערים קיימים ולהעניק הזדמנות לתלמידים להשתלב בעתיד בתעסוקה איכותית״. כיום מערכת החינוך החרדית, שמלמדת באופן חלקי את לימודי הליבה, מתוקצבת בכ–2.4 מיליארד שקל לבתי הספר היסודיים בלבד. טיוטת החוק אינה קובעת מנגנון פיקוח ואכיפה לשימוש בתקציב החוגים במגזר החרדי ולתכנים שיועברו בהם.

בנוסף, בכוונת המשרד לממן חוגים בשעות הצהריים ביישובים במעמד כלכלי נמוך ובינוני־נמוך (אשכולות חברתיים־כלכליים 1–6 מתוך 10). החוגים למגזרים אלה ימומנו על ידי כלל התלמידים בישראל. המשרד מציין את הפערים הגדולים ביכולתם של המתגוררים ביישובים חלשים לממן חוגים ופעילות לאחר בית הספר בהשוואה למתגוררים ביישובים מבוססים. לפי נתוני הלמ״ס, ההורים בחמישון התחתון של משקי הבית מוציאים 58 שקל בחודש על חוגים וחינוך לא פורמלי, ואילו בעשירון העליון מוציאים פי חמישה ויותר — 307 שקל בחודש. במשרד האוצר טוענים שזהו אחד הגורמים שמונעים שיפור בהישגים ומעודדים את הפערים הכלכליים־חברתיים.

בנט בגן ילדים (למצולמים אין קשר לנאמר בידיעה)צילום: ששון תירם

מתנדבי שנות שירות יופנו בעיקר לפריפריה

כיום תלמידי בתי הספר היסודיים מקבלים 47 שעות לימוד שבועיות, ותלמידי התיכון זוכים ל–62 שעות לימוד. מספר שעות הלימוד בבתי הספר בישראל הוא מהגבוהים במדינות המערב, ולאחר יישום ההחלטה הוא יצומצם בשעה אחת, לצורך מימון החוגים. עם זאת, למרות המספר הגבוה של שעות הלימוד בישראל, ההישגים של התלמידים הישראלים הם מהנמוכים במערב.

בנוסף, לפי חוק ההסדרים משרד הביטחון יממן את הגדלת תקציב שנות השירות, תוך מתן העדפה להתנדבות ביישובים באשכולות 6-1, כך שמתנדבי שנות השירות יופנו בעיקר ליישובי הפריפריה. כמו כן, יוגדלו תקציבי המכינות הקדם־הצבאיות לבוגרי כיתה י"ב מיישובים מרקע כלכלי נמוך.

כמו כן, כפי שפורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker, משרדי האוצר והחינוך מתכוונים להפעיל לראשונה העדפה מתקנת בתקצוב גם בתיכונים, כך שתקציב שעות ההוראה של בתי הספר התיכונים החלשים ביותר יהיה גבוה ב-50% מתקציבם של בתי הספר התיכונים המובססים ביותר. כיום, משרד החינוך מפעיל מנגנון של העדפה מתקנת רק בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. קיימים פערי תקצוב ענקיים בין תקציבם של תלמידי תיכון בזרם החינוך הדתי לבין תקציבם של תלמידים חילונים וערבים. בעבר ועדת דברת מ-2005 והוועדה למלחמה בעוני מ-2014 המליצו המלצות דומות. התוכנית תיושם החל משנת הלימודים 2017 ותושלם עד 2020.

כמו כן, חוק ההסדרים כולל תוכנית להגדלת העצמאות של מנהלי בתי הספר, על ידי הענקת חופש להמרת שעות לימוד תוספתיות לשעות לימוד משלימות במקצועות שונים או שעות טיפול שיסייעו לתת מענה לתלמידים חלשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker