תוכנית החומש הערבית יצאה לדרך: 9.7 מיליארד שקל לפיתוח כלכלי ו-5.8 מיליארד שקל לחינוך

זוהי תוכנית ההשקעות הגדולה ביותר בחברה הערבית אי פעם ■ ההערכה היא כי תצליח לצמצם רק חלק קטן מהפערים הקיימים ■ התוכנית נתקבלה בחשדנות בחברה הערבית, אך ח"כ איימן עודה התייצב מאחוריה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים באוניברסיטת חיפהצילום: דורון גולן/ג'יני
מירב ארלוזורוב

המשרד לשוויון חברתי, ברשות ח"כ גילה גמליאל, פירסם היום (ד') את פירוט תוכנית החומש לפיתוח כלכלי למגזר הערבי. בפירוט מופיעה סקירה של כל 9.7 מיליארד שקלים של התוכנית, ושל האופן שבו יוקצה הסכום וכיצד. בנוסף, משרד החינוך מקצה, מלבד התוכנית, 5.8 מיליארד שקלים בחמש השנים הקרובות לטובת העדפה תקציבית לחינוך הערבי (תקציב דיפרנציאלי).

הפירוט המלא של התוכנית פורסם במשותף על ידי המשרד ועל ידי אגף התקציבים באוצר, בראשות אמיר לוי, והרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים, בראשות איימן סייף. הפירוט חושף את עיקרי ההוצאות, לפי שנים.

כך, בתחום תשתיות התחבורה ההשקעה המצטברת היא של 2.8 מיליארד שקל: שיריון של 40% מתוספת הסבסוד השנתית לתחבורה ציבורית בסך 1.5 מיליארד שקל, שיריון של 40% מתקציב הכבישים הבינעירוניים בסך 1.1 מיליארד, והשקעה של 200 מיליון שקל בכבישים חוצי ישובים.

בתחום הדיור ההשקעה המצטברת תהיה של 1.8 מיליארד שקלים, מהם 750 מיליון לבניית מוסדות ציבור, 250 מיליון על תכנון מתארי של 40 אלף יחידות דיור, 110 מליון לחיזוק הוועדות המקומיות ומחלקות ההנדסה, וכן 500 מיליון על הסכמים אסטרטגיים.

בתחום החינוך ההשקעה המצטברת תהיה של יותר ממיליארד שקל, בהם 650 מיליון שקל על הקצאה שוויונית בחינוך הבלתי פורמלי, ו-315 מיליון שקל על תוכנית לשיפור רמת ההוראה במערכת החינוך הערבית.

סעיפים בולטים נוספים בתוכנית הם 550 מיליון שקל להגברת פעילות האכיפה של המשטרה ברשויות הערביות, הקצאה של לפחות 50% מהמענקים לתשתיות מים וביוב בסך 750 מיליון שקל, שיריון של לפחות 25% מתקציב מעונות היום בסך 230 מיליון שקל, והקצאה של 42% מסבסוד הפיתוח של אזורי תעסוקה בסך 260 מיליון שקל.

ייחודה של התוכנית בכך שמרבית הסעיפים בה נקבעו בשיעורי הקצאה בתוך תקציב המשרדים, כך שמדובר בהוצאה קבועה שתוצא כל שנה. זוהי תוכנית ההשקעות הגדולה ביותר בחברה הערבית אי פעם, ועדיין ההערכה היא כי היא תצליח לצמצם רק חלק קטן מהפיגור המצטבר בתשתיות ובהשקעה בהון אנושי בחברה הערבית.

למרות שמדובר בתוכנית תקדימית בגודלה, היא התקבלה בחשדנות רבה בחברה הערבית, על רקע החשש כי מדובר בהצהרות ריקות מתוכן. המנהיג הערבי הבולט היחיד שהתייצב מאחורי התוכנית הוא ח"כ איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת. פירסום פירוט התוכנית נועד, בין היתר, להזים את החששות בחברה הערבית, ולהוכיח כי הכספים אכן בדרכם החוצה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker