ועדת השרים אישרה את הצעת סמוטריץ' למתן הטבות במס להתנחלויות

הצעת החוק צפויה לעבור בשעות הקרובות בקריאה הטרומית במליאת הכנסת ■ "על היישובים הללו יחולו אותם קריטריונים פריפריאליים וסוציו-אקונומיים החלים על ישובים סמוכי גבול"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה הבוקר (ד') לתמוך בהצעת החוק שהגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) למתן הטבות מס ליישובים בשטחים. הצעת החוק צפויה לעבור בשעות הקרובות בקריאה הטרומית במליאת הכנסת.

ועדת השרים לחקיקה החליטה עוד שעד ה-11 באוגוסט 2016, אז תדון הממשלה בתקציב המדינה לשנים 2018-2017, יקבעו משרדי האוצר והביטחון קריטריון למתן הטבת המס לתושבים ביישובים שסובלים מאיום בטחוני. הכוונה היא לנסח קריטריון של איום בטחוני שיהיה תקף הן ליישובים בצפון הארץ, בדרום ובמזרח, והן ליישובים וההתנחלויות בשטחים. כיום נהנים יישובים בדרום ובצפון מהטבות בגין היותם קרובים לגבול.

מעלה אדומיםצילום: בלומברג

"הקריטריון יעניק 25 נקודות ליישוב, שיחושבו במסגרת הניקוד הכולל למתן הטבות במס לפי החוק. הקריטריון יתבסס על קביעת משרד הביטחון בהתאם לסיווג שקובע פיקוד המרכז לאיומים ביטחוניים. על היישובים הללו יחולו אותם קריטריונים פריפריאליים וסוציו-אקונומיים החלים על ישובים סמוכי גבול, מה שישווה את מפת הטבות המס למפת איזורי העדיפות הלאומית", הסביר סמוטריץ'.

במשרד האוצר התנגדו בימים האחרונים להצעת החוק שהגיש סמוטריץ', הן בשל עלותה, שהוערכה בכ-150 מיליון שקל, והן מאחר שמפת ההטבות המס ליישובים שאושרה בכנסת בסוף 2015 מתבססת על קריטריונים הקשורים לרמת הפריפריאליות של היישוב, לרבות קרבתו לגבול יבשתי ורמתו הסוציו-אקונומית. באוצר אומרים שבמסגרת המודל, אין מקום לשיקולים ביטחוניים, כיוון שאין זה נכון להשתמש באותם תמריצים לטיפול בבעיה של סכנת חיי אדם.

יצויין שהצעת החוק למתן הטבות מס ליישובים בשטחים נתמכת על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד.

סמוטריץ' ביקש בסוף 2015 לכלול במפת הטבות המס כ-60 ישובים בשטחים שמאויימים על רקע בטחוני. נתניהו, שתמך בכך, לא ביקש אז לשנות את המפה, אך הבטיח לסמוטריץ' כי יתמוך בהצעת חוק נפרדת בעניין.

בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

לעומתם, בוועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מתנגדים להצעת החוק. גפני הוא שגיבש בסוף 2015 את המפה החדשה למתן הטבות במס לישובים באיזורי הפיתוח.

גפני זעם אתמול בישיבת ראשי הקואליציה על התמיכה שלה זוכה הצעת החוק, ועל הכוונה לקדמה בכנסת. הוא טען כי המפה נבנתה על סמך קריטריונים אחידים ושווים ובתיאום עם רשות המסים, וכעת כל שינוי במפה יזיק. עוד טען כי עמד מול לחצים של ראשי רשויות לכלול עוד ועוד ישובים במפה החדשה והתעקש שלא לשנות את הקריטריונים.

המפה המעודכנת להטבות מס שהוביל גפני הגדילה את מספר הישובים מ-180 ל-407. עלות אובדן המס לקופת המדינה כתוצאה מהמפה החדשה הוא 1.2 מיליארד שקל בשנה.

סמוטריץ' הסביר כי "ההתיישבות ביהודה ושומרון עומדת במשך שנים בגבורה מול טרור מתמשך ביישובים ובצירים, ויש לעודד אותה בין היתר באמצעות הטבות במס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker