כחלון: בועת הנדל"ן תתפוצץ, אנשים יקפצו מהגג

בראיון לחדשות 10 אמר כחלון כי אין כיום מחסור בדירות: "יש 30 אלף דירות במלאי שקבלנים לא מוכרים"

TheMarker Online
משה כחלון
משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

"יש פה בועה שניפחו אותה קבלנים, ניפחו אותה יזמים, ניפחו אותה בנקים - ובועה סופה להתפוצץ" - כך אמר היום (ד') שר האוצר, משה כחלון, בראיון למתן חודורוב בחדשות 10. לדבריו, יש היצע מספיק של קרקעות בשוק ובעלי אינטרס ממשיכים לנפח בועת ענק.

לדברי כחלון, למרות עליית המחירים - הנתונים שלו מצביעים על שינוי במגמה: "אני חושב שהבועה הזאת תתפוצץ, לא יודע בכמה זה יירד, אין הרי מחסור בדירות. היום יש 30 אלף דירות במלאי שקבלנים לא מוכרים. המשקיעים הפסיקו לרכוש. גם הזוגות הצעירים לא רצים לקנות. מנסים באופן מלאכותי לנפח את הבועה הזאת".

כחלון הסביר שכמו כל סחורה, גם מחיר הדירות עשוי לבסוף לרדת, ומשקיעי הנדל"ן יהיו הראשונים להיפגע. "לפני כמה שנים, כל אחד מאיתנו רץ לקנות מניה בבורסה וידע שבעוד חצי שנה היא עולה - עד שיום אחד הגיע פרנקל ואמר שיש פה בועה, ואנשים קפצו מהגגות. זה מה שיהיה בשוק הנדל"ן", אמר.

בחודשים אפריל-מאי נמכרו 9,000 דירות בכל חודש - ירידה של 18% בהשוואה למארס. . גם מבחינת היקף פעילותם של המשקיעים חלה ירידה גדולה - והם מכרו את אותו מספר דירות שרכשו.

משקלם של המשקיעים מכלל העסקות היה כ-20% בחודשים אפריל-מאי - שיעור נמוך במעט משיעור עסקות המשקיעים ברבעון הראשון ונמוך ב0.1% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. במשרד האוצר מוצאים בנתון הזה עדות לאפקטיביות של הכבדת נטל המס על המשקיעים שנקט המשרד בשנה שעברה, בהרחקת המשקיעים מהשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker