משרד החקלאות יאפשר יבוא פטור ממכס של עגבניות בתקופת החגים

המשרד מנסה למנוע מחסור בעגבניות וזינוק במחירן לצרכן - כפי שקרה בחגי תשרי בשנה שעברה ■ מגדלי העגבניות צפויים להתנגד למהלך ■ שר החקלאות, אורי אריאל: "המשרד יפעל לשמירה על החקלאות הישראלית"

אורה קורן

משרד החקלאות נערך למניעת מחסור בעגבניות לקראת חגי תשרי, ויאפשר יבוא פטור ממכס של עגבניות ממדינות החברות בארגון הסחר העולמי (WTO). פתיחת המכסות תימשך עד לאחר תקופת החגים, כדי למנוע זינוק במחיר לצרכן באותה תקופה. מגדלי העגבניות צפויים לפעול למניעת המהלך.

שוק נמל תל אביב. התייקרות מכוונת או כוח עליון?
שוק נמל תל אביב. התייקרות מכוונת או כוח עליון?צילום: אורן זיו

בערב ראש השנה אשתקד זינק מחיר העגבניות וחצה את ה–10 שקלים לק"ג. בחלק מהרשתות נמכרו עגבניות ב–12 שקל לק"ג, לעומת 4–5 שקלים בממוצע במהלך השנה. המחיר הגבוה השפיע גם על מחירי המלפפונים, ונמשך עד סוף 2015. ברשתות השיווק האשימו בכך את החקלאים, וטענו כי הם מייקרים מוצרים טריים לקראת החגים באופן מכוון. החקלאים הכחישו זאת, וטענו כי המחיר הגבוה נבע ממחסור כתוצאה מווירוס שתקף את גידולי העגבניות, מחמסינים, ומהקטנת שטחי הגידול עקב חוסר רווחיות בעונות קודמות.

לאור החמסינים שצפויים גם בקיץ הקרוב, החליט משרד החקלאות להיערך לאפשרות של מחסור בעגבניות בתקופת החגים, שבה הביקוש עולה. שר החקלאות, אורי אריאל, אמר כי "כמו שאמרנו בעבר, המשרד יפעל לשמירה על החקלאות הישראלית, תוך הקפדה על מחירים הוגנים לצרכן. לכן, פתיחת המכסות תיעשה לתקופה מוגדרת מראש, במטרה למנוע מחסור בעגבניות בתקופת החגים".

פתיחת המכסות תתחיל ב–1 בספטמבר 2016, ותימשך עד לאחר תקופת החגים.

שוק העגבניות הוא שוק תנודתי. ההפרש בין המחירים לק"ג נע בטווח של עד 3 שקלים בשנה רגילה, בשל משתנים בלתי תלויים, כמו מזג האוויר, לעומת משתנים תלויים, כמו היקפי שטחי הזריעה. בעקבות זאת, משרד החקלאות עוקב באופן רציף אחר האספקה הסדירה של שוק העגבניות והתוצרת החקלאית הטרייה, ומגבש הערכות מצב תכופות.

בספטמבר 2015 הודיע משרד החקלאות על פתיחת מכסות ליבוא עגבניות ללא מכס. רשתות השיווק החלו לייבא עגבניות מחו"ל, בין היתר מטורקיה, וחלקן אף מכרו אותן במחירי הפסד. עם זאת, המחירים בשוק הסיטוני לא ירדו.

מקורות במשרד אמרו לפני כשנה כי המכסות הפטורות ממכס מאפשרות לייבא עגבניות ללא הגבלה, אך כנראה שליבואנים לא משתלם כלכלית לייבא עגבניות לתקופה קצרה, או כשהמחירים נמוכים מדי.

ההערכה היתה כי המחיר המינימלי שבו משתלם למכור את העגבניות המיובאות הוא 7.5–8 שקלים לק"ג. על רקע זה, לא ברור כיצד היבואנים ייערכו מראש ליבוא עגבניות, כשלא ניתן להעריך עתה מה יהיה מחיר העגבניה בעוד כחודשיים וחצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום