הליכי הפיטורים במפעל "אמיליה קוסמטיקס" בירוחם הוקפאו לחודש

במהלך החודש יתקיים מו"מ בהשתתפות יו"ר ההסתדרות ויועץ שר האוצר, במטרה למצוא פתרון למשבר

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

בשבוע שעבר קיבלו כ-30 מעובדי מפעל "אמיליה קוסמטיקס" בירוחם צווי פיטורים. בדיון בעניין שהתקיים היום (א') בוועדת העבודה והרווחה הודיע מנכ"ל המפעל, שאול שלח, כי הצווים הוקפאו למשך חודש.

שלח אמר שהוא נענה לבקשתם של יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ויועץ שר האוצר אביגדור יצחקי, להקפיא את הזימונים לשימוע לפני פיטורים במפעל למשך חודש.

שאול שלח, מנכ"ל אמיליה קוסמטיקס
שאול שלח, מנכ"ל אמיליה קוסמטיקסצילום: מוטי קמחי

במהלך החודש יקיימו הצדדים הידברות, במעורבות אישית של ניסנקורן ויצחקי, במטרה למצוא פתרון למשבר. הסכמתו של שלח ניתנה לאחר בקשות חוזרות ונשנות מצד היו"ר וחברי הכנסת שנכחו בדיון, מנואל טרכטנברג, נחמן שי (המחנה הציוני) ומיקי לוי (יש עתיד).

שלח שאל: "ומה יקרה כעבור חודש? דחינו את הפיטורים כבר חמש פעמים, אנחנו עוברים את התהליך הזה כבר שנה ושום דבר לא זז". לפני כן אמר כי "עשינו הכל כדי לא לגעת בעובדים, קיצצנו משרות ניהוליות ומהנדסים. אנחנו מנהלים צנועים עם משכורות נמוכות. אני טס באקונומי. אני רוצה להציל את מקום העבודה של 90% מהעובדים. העובדים צריכים להירתם לכך, אחרת לא ניתן יהיה להציל את המפעל".

ניסנקורן פנה לשלח ואמר כי "זה כבר מתחיל להיות לא מכובד ומוגזם. אנחנו רק מבקשים דחייה קצרה ולא יותר. אתה מדבר ברגישות, אבל כשהצענו לקיים ישיבה כבר השבוע, סירבתם. העובדים קשיי היום נמצאים במפעל שלושים שנה, אתה רק שנה וחצי. רשימת הפיטורים היא חסרת רגישות ומלאה בנשים. אל תצהיר שאתה רגיש לעובדים ובמקביל תמשיך בפיטורים בכל מחיר. אם תילחמו נגד כל העולם, יהיו לכך השלכות".

יועץ שר האוצר, אביגדור יצחקי, אמר בתגובה: "עיינתי בדו"חות הכספיים של המשרד, והמפעל לא במצוקה כספית גדולה. המצב לא באמת כזה גרוע. שר האוצר שלח אותי, הוא חרד לכבודם ופרנסתם של העובדים. המדינה תדע לסייע. האיום על סגירת המפעל לא במקומו, כי אתם לא באמת מתכוונים לסגור את המפעל. אני לא מבין את ההתנהגות הזאת, היא ארוגנטית ממדרגה ראשונה".

עליזה סרוסי, עובדת נקיון במפעל, אמרה במהלך הדיון: "אני בת 56, עובדת במפעל 26 שנה, במהלכם חליתי פעמיים בסרטן. המשכורת שלי היא 4,500 שקל בחודש. יש לי תחושה שהזימון לשימוע שקיבלתי הוא בגלל שפניתי לוועד העובדים בבעיה שהיתה לי. המנהל שלי צועק ומשפיל אותי. אני מגיעה לעבודה אחרי 8 ניתוחים קשים, וזה היחס שמגיע לי? יש במפעל ניהול כושל, לא העובד הפשוט אשם. אנחנו הקמנו את המפעל, זה מה שמגיע לנו היום?".

סיגלית בן אבו, מנהלת אדמיניסטרטיבית במפעל: "אני בהלם מהיכללותי ברשימת המפוטרים. אני עובדת במפעל גם בלילות ובחופשות. אני חושדת שזה בגלל שעמדתי על זכותי לקבל סבסוד מלא למעון עבור הבן".

סגנית ראש מועצת ירוחם, טל אוחנה, הסבירה כי "יש 13% אחוזי אבטלה בעיר. זה יותר מכפול מהממוצע הארצי. אין אפשרות שעובדים ילכו הביתה, אין לנו פתרונות עבורם. כמה פתרונות רגולציה נתנו למפעל וכמה נרתמנו עבורו".

טרכטנברג אמר כי "חשיבות הדיון חורגת הרבה מעבר לירוחם. זה מקרה בוחן עד כמה מדינת ישראל רצינית לגבי הפריפריה. נגמר העידן של החלטות שמקבלת הנהלה בחדרי חדרים. אנחנו בעידן השקיפות, רק בסוף השבוע סוכלה הפיכה באמצעות שיחת טלפון".

לוי העיר כי "תעשיית התמרוקים כולה בסכנה, בגלל עודף רגולציה. יו"ר ההסתדרות, תתכונן: בקרוב יהיו 3,500 מפוטרים ממפעלי התמרוקים". לדבריו הצטרפה נורית הראל, מבעלי מפעל ד"ר פישר: "הרגולציה לא מאפשרת לנו לעבוד. עד שאני מקבלת רישיון ממשרד הבריאות לייצר סבון ידיים חולפת חצי שנה ובינתיים המזמינים מתייאשים ופונים ליצרן אחר".

ח"כ אלאלוף סיכם את הדיון ואמר: "אכן יש דברים שטותיים במסגרת הרגולציה ונפעל לשנות אותם בהקדם באמצעות הצעת חוק. עם זאת, מי שמשקיע בירוחם צריך להבין שאלה לא כללי המשחק של תל אביב. ייתכן שבעלי והנהלת המפעל טרם למדו את כלל האפשרויות. לשבת בחדר אחד עם יו"ר ההסתדרות ויועץ שר האוצר, שמבקשים לסייע ולהיות מעורבים בעצמם, זאת הזדמנות נדירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker