פרופ' מומי דהן: "הורדת מסים כמתכון לצמיחה זו תוכנית של עולם האתמול"

דהן טוען כי שיעור הצמיחה לנפש בישראל הוא המדד הנכון למדידת התפתחות משק, ומזכיר כי הוא נמוך בשלוש השנים האחרונות - כמחצית משיעור הצמיחה לנפש ב-OECD

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מומי דהןצילום: עופר וקנין
מוטי בסוק

"הורדת מסים כמתכון להגדלת הצמיחה במשק זו תוכנית של עולם האתמול" - כך אומר פרופ' מומי דהן מבית הספר למדיניות ציבורית וממשל באוניברסיטה העברית בירושלים. "ללא מדיניות צמיחה שמכלילה את כלל האוכלוסייה בישראל, הסיכויים לצמיחה משמעותית קטנים".

דהן טוען כי שיעור הצמיחה לנפש בישראל הוא המדד הנכון למדידת התפתחות משק, ומזכיר כי הוא נמוך בשלוש השנים האחרונות — כמחצית משיעור הצמיחה לנפש ב–OECD. לדעת דהן, הדרך להזניק את הצמיחה במשק — בטווח הקצר, ועוד יותר מכך בטווח הארוך — היא השקעה בתשתיות ההון האנושי, חינוך, בריאות ורווחה. ישראל מוציאה הרבה פחות ממדינות מפותחות אחרות לבניית ההון האנושי שלה. לדבריו, "כל המחקרים בכלכלה מוכיחים שההשקעה שנושאת תשואה גבוהה במיוחד למשק היא ההשקעה בחינוך בגיל הרך והשקעה במו"פ". דהן מציע להשקיע כסף בכך במקום בהורדת מסים, כפי שמציע שר האוצר, ולדבריו, "אם יש צורך — מותר ורצוי להעלות מסים לנושאים אלה".

לדברי דהן, יעד נוסף להשקעה שתתרום לצמיחה, בעיקר לטווח הארוך, הוא שילוב בתעסוקה של החרדים והערבים. דהן אומר כי הדבר גם יפחית את האי־שוויון — שהוא החסם לצמיחה בעולם המפותח וגם בישראל. "לתוכנית צמיחה שאינה מדברת על צמיחה מכלילה, שכוללת את כל חלקי האוכלוסייה, סיכוי נמוך להביא לצמיחה משמעותית", אמר.

לטענת דהן, "כשמישהו בעל סמכות בא ואומר 'אוריד את מס החברות ואת מס ההכנסה', הוא למעשה אומר כי יש כאן יותר מדי חינוך, בריאות ורווחה — בעוד שכולם יודעים שאנחנו ברמה מאוד נמוכה בהשוואה בינלאומית בתחומים האלה. במקום לבנות את המשק על אדנים חזקים שיזניקו אותו לאורך שנים קדימה, מורידים מסים — מה שירחיב את האי־שוויון ויגדיל את הצמיחה רק בשוליים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker