ההפתעה של כחלון: פועל להפחתת מס הכנסה ומס חברות

ההפחתה צפויה להיכנס לתוקף כבר בתקציב המדינה הקרוב, ל-2017-2018 ■ שר האוצר מתכוון להוריד את מס ההכנסה ליחידים, בכל מדרגות המס, בלפחות 1%, ואת מס החברות ל-23.5%

מוטי בסוק
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

שר האוצר, משה כחלון, פועל להורדת מס ההכנסה ליחידים ומס החברות בתקציב המדינה הדו-שנתי החדש ל-2017-2018, ואילו אגף התקציבים באוצר מתנגד למהלך. באגפים אחרים באוצר מספר בכירים תומכים במהלך. כך פורסם הערב לראשונה בחדשות 2.

שר האוצר מתכוון להוריד את מס ההכנסה ליחידים, בכל מדרגות המס, בלפחות אחוז אחד, אם כי ייתכן שההורדה תגיע ל-2%. המטרה היא כפולה: להקל בנטל המס של שכבות הביניים והשכבות המבוססות, וכן להגדיל את כוח הקנייה של הציבור. בנוסף, כחלון מעוניין להוריד את מס החברות ששיעורו כיום הוא 25% ל-23.5% או ל-23.0%, כדי לסייע לחברות ישראליות מייצאות הנלחמות על מקומן בשווקים בחו"ל.

כחלון טוען כי יש בתקציב המדינה עודפים שמאפשרים מהלך של הורדת מסים לטובת המשק ולטובת אזרחי המדינה. בשבוע האחרון התחזקה הערכתו כי ניתן לבצע מהלך של הורדת מסים לנוכח נתוני גביית המסים הטובים שפורסמו בשבוע שעבר. הכנסות המדינה ממסים במחצית הראשונה של 2016 הסתכמו ב-142.3 מיליארד שקל, ב-6.4% ריאלית גבוה יותר מאשר הכנסות המדינה ממסים במחצית הראשונה של 2015. הכנסות המדינה ממסים במחצית הראשונה של השנה גבוהות ב-4 מיליארד שקל לפחות מההערכות המוקדמות של האוצר.

ההערכה בישראל היא כי בריטניה, בעקבות הברקזיט, מתכוונת בקרוב להוריד את מס החברות כדי להשאיר חברות בינלאומיות בתחומה ולמשוך חברות זרות חדשות, וכך תצטרף למדינות מובילות במערב ובמזרח אירופה שמס החברות שלהן נמוך מזה הנהוג בישראל. שר האוצר סבור כי הורדת מס החברות, לצד מהלכים חדשים שיופיעו בחוק ההסדרים, יסייעו למשוך לישראל, לאחר הפסקה ארוכה, חברות בינלאומיות גדולות.

באגף התקציבים באוצר מתנגדים בתוקף לתוכנית של שר האוצר, בטענה כי בתקציב 2017 בור ענק של 15-14 מיליארד שקל, ובתקציב 2018 יש כבר עתה בור של 8 מיליארד שקל, ולפני שמפחיתים מסים יש לדאוג לחיסולם של שני הבורות הגדולים. שר האוצר דוחה על הסף את טיעוני אגף התקציבים. לדבריו, בעבר הקרוב האוצר יידע להתמודד עם בורות תקציבים גדולים בהרבה.

כחלון עדיין לא הציג את תוכניתו לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ממשרד האוצר נמסר היום בתגובה, כי כרגע לא מדברים באוצר על הורדות מסים, אלא מתרכזים בהכנת תקציב המדינה וחוק ההסדרים ל-2017 ו-2018. באוצר ציינו גם כי כרגע עדיין מוקדם לדבר על עודפים בתקציב המדינה.

מנתוני החטיבה למידע ניהולי באגף החשב הכללי באוצר עולה כי בשנה וחצי האחרונות נרשמה עליית מדרגה בגביית מסים. לפי הערכות כלכלנים באוצר גביית המסים השנה תגיע לסכומי שיא של כל הזמנים בתולדות המשק של 288-284 מיליארד שקל, הרבה יותר (8-6 מיליארד) מיעד הגבייה של האוצר לשנה זו, 277.9 מיליארד , וגם זאת לאחר שהיעד עודכן כלפי מעלה במארס האחרון.

לדעת שר האוצר, יעד גביית המסים של האוצר ל-2017, 290.2 מיליארד שקל, והיעד ל-2018, 305.2 מיליארד שקל, נמוכים מאוד, ורשות המסים לא תתקשה לעמוד בהם ואף לעבור אותם במיליארדי שקלים רבים. מה שתומך, לדעתו, בתוכנית שלו להורדת מסים בשנתיים הקרובות.

זאת ועוד, מתחילת השנה הגירעון בפעילות הממשלה נמוך מאוד, 3.4 מיליארד שקל, לעומת גירעון בסך 3.8 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. בתקציב המדינה ל-2016 מתוכנן גירעון שנתי כולל של 35.0 מיליארד שקל, שהם 2.9% מהתמ"ג. הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים (יולי 2015 – יוני 2016) הוא כ-2.1% בלבד. מה שמחזק את ההערכה כי הממשלה תסיים את השנה בגירעון נמוך מ-2.9%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker