לין הוזמן לדיוני השולחן העגול באוצר - ברוש פרש במחאה

יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים: "הוחלט שלא מצרפים גופים נוספים בלי קשר לזהותם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, פרש הבוקר (א') מישיבות השולחן העגול של האוצר, ההסתדרות ולשכת התיאום, במחאה על ששר האוצר, משה כחלון, הזמין לישיבת השולחן היום את אוריאל לין, יו"ר איגוד לשכות המסחר.

לטענת ברוש, עם הקמת פורום השולחן העגול סוכם עם שר האוצר על דעת שלשות משתתפי השולחן כי בדיוניו ישתתפו רק האוצר, לשכת התיאום וההסתדרות. מאחר ששר האוצר הפר הבטחה זו החליט ברוש לפרוש מהדיונים.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש

ברוש אמר ל-TheMarker כי "שר האוצר צריך להבין שהסכמות צריך לקיים. הנושא של צירוף גופים נוספים לשלוחן העגול עלה בישיבה הקודמת. הוחלט שלא מצרפים גופים נוספים בלי קשר לזהותם. משהחליט השר, בניגוד להחלטה המשותפת ולרציונל של השולחן העגול, התברר למעסיקים מעל לכול ספק שאין טעם לישיבה משותפת שכן החלטות לא מיושמות. אין לנו עניין לשבת בשום מקום שבו החלטות שמתקבלות פה אחד נשארות על הנייר בלבד".

באוצר ציינו בתגובה כי "לא ייתכן שמשיקולי אגו לא נקשיב לגורמים כאלה או אחרים במשק".

בתגובה לפרישת ברוש מהדיונים אמר אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, כי "אפשר להצטער על כך שברוש נהג בחוסר בגרות. על ברוש להבין שהיום כל המגזר העסקי חייב להיות משולב ולעבוד יחד. אסור לטפח גישה סקטוריאלית. צמיחת המשק מותנית בצמיחת המגזר העסקי כולו. יצירת פיצול בין הארגונים המייצגים את המגזר העסקי תהיה רק בעוכריי המגזר העסקי ותכשיל את השגת המטרה החשובה מאד של צמיחת המשק". לין ציין כי הוא בטוח שברוש מבין זאת והוא משוכנע שהוא ישנה את דעתו. יתכן והוא הונחה על ידי כעס זמני, שלין לא מודע על מקורו.

באופן מיוחד לין הביע תמיהה שכן איגוד לשכות המסחר מקיים דיאלוג פורה , תוך כבוד הדדי, עם התאחדות התעשיינים. כמו כן ציין כי "אי אפשר לנהל דיון מרכזי על עידוד הצמיחה מבלי שהארגון שמייצג את עיקר מגזר המסחר והשירותים, שכן מגזר זה מייצר את עיקר מקומות העבודה במשק וחשיבות תרומתו לייצוא הישראלי הולכת וגדלה באופן מתמיד".

לין העלה שלוש הצעות לעידוד הצמיחה במשק. לדבריו, הצעד הראשון חייב להיות קו מדיניות ברור שאין להוסיף הכבדות נוספות על המגזר העסקי. "מדיניות מגובשת של האוצר, הכנסת, ועדת שרים לענייני חקיקה והרגולטורים למיניהם, שאין להעמיס הכבדות נוספות על המגזר העסקי מבלי שיהיו איזונים נאותים".

הצעד השני עוסק בהפחתת את המס הישיר על יחידים ברמות ההכנסה הבינוניות בשיעור של 2% וכן לקבוע מס ישיר (מס ישיר כולל את מס הכנסה+ביטוח לאומי+מס בריאות) מרבי בשיעור שלא יעלה על 48%.

הצעד השלישי עוסק בהפחתת מס החברות לרמה של 24% ובמקביל הפחתה הדרגתית של המס על משיכת רווחים (דיבידנדים), בפעימה הראשונה ל- 28% , עד להחזרתו לשיעור המקובל של  25%.

לין אמר כי "אפשר להצטער על כך שברוש נהג בחוסר בגרות. על ברוש להבין שהיום כל המגזר העסקי חייב להיות משולב ולעבוד יחד. אסור לטפח גישה סקטוריאלית. צמיחת המשק מותנית בצמיחת המגזר העסקי כולו. יצירת פיצול בין הארגונים המייצגים את המגזר העסקי תהיה רק בעוכריי המגזר העסקי ותכשיל את השגת המטרה החשובה מאד של צמיחת המשק".

לין טען כי איגוד לשכות המסחר, שבראשו הוא עומד, מקיים דיאלוג פורה, תוך כבוד הדדי, עם התאחדות התעשיינים, שבראשה עומד ברוש. לדעתו, "אי אפשר לנהל דיון מרכזי על עידוד הצמיחה מבלי שהארגון שמייצג את עיקר מגזר המסחר והשירותים משתתף בו, שכן מגזר זה מייצר את עיקר מקומות העבודה במשק וחשיבות תרומתו לייצוא הישראלי הולכת וגדלה באופן מתמיד".

השולחן העגול הוקם כדי שלשכת התיאום, כמייצגת את המעסיקים, וההסתדרות, כמייצגת העובדים, ילוו את דיוני האוצר/ממשלה על תקציב המדינה וחוק ההסדרים לשנים 2017 ו-2018. עד כה התקיימו שתי ישיבות של השולחן העגול. הישיבה היום נועדה להיות השלישית. לא מכבר פרץ משבר בדיוני השולחן, לאחר שיו"ר ההסתדרות , אבי ניסנקורן, התלונן על יחס אגף התקציבים באוצר לציבור העובדים. המשבר חוסל בהתערבות שר האוצר.

מהאוצר נמסר כי דיוני השולחן העגול יתקיימו היום כרגיל, אומנם בלי לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים. לדברי האוצר, השר, משה כחלון, מבקש כי בדיוני השולחן העגול יושמעו כול הדעות של הגורמים החשובים במשק, ולכן הוא זימן לישיבה היום את אוריאל לין, יו"ר איגוד לשכות המסחר. באוצר הביעו פליאה על פרישת שרגא ברוש, יו"ר לשכת התיאום, מהדיונים.

יצוין כי בין לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ובין לשכות המסחר קיימים חילוקי דעות ארוכי שנים. בחלק מהשנים האחרונות היו לשכות המסחר חלק מלשכת התיאום ובחלק לא.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "לא ניתן יד לגנון. אנחנו יושבים עם כל הגורמים הרלוונטיים במטרה להביא להגדלת הצמיחה והפריון. שרגא ברוש מונע משיקולי אגו ולא משיקולים עניניים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker