פורסם החוק ההיסטורי להפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים והגברת התחרות

מהתזכיר, שפורסם הלילה, עולה כי גם בנקים קטנים, שלא מחזיקים היום בכרטיסי אשראי, יוכלו להנפיק אותם ■ מידע יועבר מהבנקים לחברות כרטיסי האשראי ■ הבנקים יוכלו להמשיך להנפיק כרטיסי אשראי תחת הגבלות, כאל תשאר בבעלות דיסקונט והבינלאומי

הוועדה להגברת התחרות בבנקים, ועדת שטרום, סיימה את עבודתה. אתמול (ד') לקראת חצות פורסם תזכיר החוק של המלצות ועדת שטרום. השינויים העיקריים מהמלצות ועדת הביניים הם ההחלטה כי חברת כאל תשאר בבעלות דיסקונט והבינלאומי, וכי הבנקים יוכלו להמשיך ולהנפיק כרטיסי אשראי חדשים - לאחר הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהם - אבל תחת הגבלות. תזכיר החוק אינו מתייחס לפיקוח על חברות כרטיסי האשראי, משום שזה נשאר כמו היום בידי הפיקוח על הבנקים.

תזכיר החוק מפרט חמישה עיקרים:

דרור שטרום, משה כחלון וקרנית פלוג מציגים את המלצות הוועדה להגברת התחרות בבנקיםצילום: אוליבייה פיטוסי

1. הראשון והעיקרי שבהם, הפרדת חברות כרטיסי האשראי - לרבות פעילות התפעול והסליקה שלהן - מהבנקים.

2. מתן הגנות ינוקא לשחקנים חדשים בענף. ההגנות כוללות איסור על הבנקים לשכנע לקוחות לנטוש את כרטיס האשראי של חברת כרטיסי האשראי המופרדת באמצעות שינוי תנאי הכרטיסים הקיימים, העברת כל המידע הנובע מתפעול כרטיסי האשראי לידי חברות כרטיסי האשראי, איסור על הבנקים לתפעל או לסלוק כרטיסי אשראי חדשים - אחרי הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהן - למשך ארבע שנים.

האיסור הזה יחול גם על גופים מוסדיים גדולים (חברות הביטוח). לעומת זאת, בנקים קטנים או בנקים שלא החזיקו עד היום בחברות כרטיסי אשראי יוכלו לעסוק בתפעול וסליקה כאלו.

הגנת הינוקא הרביעית והחשובה מכל נוגעת לתחרות הישירה בהנפקת כרטיסי אשראי חדשים, לאחר שהבנקים ייאלצו להיפרד מחברות כרטיסי האשראי שלהם. הגנת הינוקא הזו קובעת כי הבנקים יוכלו להנפיק כרטיסי אשראי חדשים אבל רק תחת הגבלות של זמן, ושל היקף אשראי קטן יותר. מגבלת הזמן - בנק יוכל להציע כרטיס אשראי שלו רק בחודש וחצי האחרונים שלפני פקיעת הכרטיס הקיים בידי הלקוח.

מבחינת מגבלת היקף האשראי, סך האשראי שיעמידו הבנקים לכרטיסי האשראי שלהם יהיה מחצית מהיקף האשראי שהועמד על ידם בשנת 2015. בנוסף, הבנקים יהיו חייבים לתפעל את כרטיסי האשראי החדשים שלהם על ידי יותר מחברה אחת - כדי למנוע תלות שתאפשר לבנקים לשלוט בחברות כרטיסי האשראי המופרדות באמצעות התשלום על התפעול.

3. צמצום מונופול מתג התפעול של חברות כרטיסי האשראי, חברת שבא, באמצעות הוצאתה משליטת הבנקים. הבנקים יחויבו למכור חלק ממניותיהם בשבא כך שאף גוף לא יחזיק בשבא יותר מ-10%, וכל מי שמנפיק כרטיסי אשראי יוכל להשתתף בבעלות בה.

4. הגברת התחרות בבנקים באמצעות איסור על הבנקים לפגוע בלקוחות שפועלים דרך בנקים מתחרים. הבנקים יחויבו להעביר את פרטי חשבון העו"ש של הלקוח, לפי בקשתו, למתחרים. בנוסף, הבנקים יחויבו להציג בפני הלקוח את פרטי כל כרטיסי האשראי שמשווקים דרך הבנק כאשר הם מוכרים ללקוח כרטיס אשראי.

כמו כן, יחויבו הבנקים בהעברת המידע הנובע מתפעול כרטיס אשראי לידי חברות כרטיסי האשראי. הבנקים וחברות כרטיסי האשראי המופרדות יחויבו לשתף פעולה ביניהם בהצגת העסקאות שנעשו בכרטיס האשראי בחשבון הלקוח.

5. החמישי הוא הקמת ועדת יישום שתעקוב אחר מצב התחרות ותשקול צעדים נוספים להגברת התחרות, צעדים לשבירת המונופול של שבא באמצעות הקמת מתג מתחרה, לבחון לאסור גם על הבינלאומי ודיסקונט להחזיק בכאל ולבחון להחריף את ההגבלות על הבנקים בהנפקת כרטיסי אשראי חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker