תוכנית באוצר: מס מיוחד על בעלי שלוש דירות ויותר

גובה המס - 1,000 שקל בחודש על כל דירה ■ האוצר בתגובה: הצעה כזו עלתה בדיוני תקציב 2016 - אך לא אושרה בינתיים

האם יוטל מס חדש על משקיעים בעלי שלוש דירות ויותר? באוצר דנו באחרונה, במסגרת חוק ההסדרים ל–2017–2018, בהצעה למסות אותם במס מיוחד של 1,000 שקל בחודש על כל דירה, או 12 אלף שקל בשנה. עדיין לא התקבלה החלטה בעניין, אך ההצעה מעוררת ויכוחים בתוך משרד האוצר — במיוחד על רקע ירידת ההכנסות ממיסוי בעקבות העלאת מס הרכישה בשנה שעברה.

נכון לעכשיו, באוצר עדיין לא החליטו אם לגנוז את ההצעה או להעבירה לתקציב הבא. לפי החישובים של אגף הכלכלה באוצר, רשות המסים ואגף התקציבים, אם תתקבל הצעה כזאת היא תכניס לקופת המדינה מיליארד שקל בשנה, ותסייע בסגירת הבור התקציבי ב–2017, שהוא 14–15 מיליארד שקל, והבור בתקציב 2018, שהוא 8 מיליארד שקל.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

באוצר סבורים כי הטלת מס מיוחד על בעלי שלוש דירות ויותר נכונה מבחינה מיסויית, אך החשש הוא כי בעלי הדירות ינסו וגם יצליחו לגלגל את מרבית הנטל לשוכרי הדירות, דבר שיפגע קשות בפרויקט הבנייה להשכרה, אחת מספינות הדגל של שר האוצר הנוכחי, משה כחלון.

הטלת מס נוסף על משקיעים הוא צעד שעלול לעורר מחדש ויכוחים בתוך המשרד לגבי ההשפעה על הכנסות המדינה. ויכוח כזה התעורר בשנה שעברה, כשמס הרכישה למשקיעים עלה מ–5% ל–8% ומדרגת המס השנייה נקבעה ל–10%. אז, ההערכה הרשמית של האוצר היתה כי הכנסות המדינה ייפגעו בעד 200 מיליון שקל, והיו פקידים באגף הכלכלן הראשי שהזהירו כי הירידה עלולה להיות גדולה אף יותר.

שנה אחרי אותו ויכוח, הממצאים מראים כי מספר המשקיעים שרכשו דירות בשנה שמאז הטלת המס ירד בצורה חדה, ואכן הכנסות המדינה ממיסוי ירדו. בסקירה הרבעונית לרבעון הראשון של השנה שפירסם הכלכלן הראשי נאמר כי הכנסות המדינה ממס רכישה ירדו ב–5% ברבעון זה, בהשוואה לרבעון הראשון בשנה שעברה. ממצאים אלה מחזקים את ההנחה כי הטלת מס נוסף עלולה להקטין עוד את ההכנסות ממיסוי מקרקעין.

ביקורת נוספת שמושמעת על הצעד מתייחסת לקביעת ההיטל לפי מספר הדירות, ולא לפי שוויין — צעד חריג בנוהלי המיסוי שעלול לגרום לעיוותים. כך למשל, ייווצר מצב שבו בעל שלוש דירות זולות בבאר שבע ישלם מס, בעוד בעל שתי דירות יוקרה בתל אביב יהיה פטור מתשלום.

הנתון שממריץ את התומכים במס החדש הוא נתוני האוצר, שלפיהם בישראל יש לפחות 60 אלף תושבים שמחזיקים בבעלותם שלוש דירות ויותר. כיום, חלק גדול מהם מתחמק מתשלום מס כחוק על השכרתן, ולרשות המסים אין מענה מספיק לנושא.

ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר בתגובה להצעה: "זוהי הצעה בולשביקית, שמקומה במדינות בעלות כלכלה קומוניסטית שמכניסה את היד בכוח לכיסו של האזרח. זוהי גם הצעה אווילית מבחינת כלכלית. מול ה"רווח" כביכול, תפסיד המדינה הון עתק בכך שתבריח רבבות משקיעים אל מחוץ למדינת ישראל ובכך תפגע קשה מאוד בשוק הדיור".

במשרד האוצר סירבו להתייחס לידיעה, בטענה כי הם מתייחסים אך ורק ליוזמות חקיקה שאושרו במשרד וכבר עתה ברור כי יופיעו בחוק ההסדרים החדש ל–2017–2018.

מטעמו של השר משה כחלון נמסר כי הוא לא מתייחס לנושאים שלא התקבלה החלטה לגביהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker