נתניהו ממשיך לסרב למסירת 175 חשבוניות של מעונות רה"מ ב-2014

היועמ"ש לממשלה מנדלבליט תומך בסירובו של רה"מ והתנועה לחופש המידע מתכוונת לעתור שוב לבית המשפט ■ התנועה לחופש המידע: "לשלטון יש את הכיס הגדול להילחם באזרחים שדורשים שקיפות. הממשלה יכולה לגרור אותנו שנים בביהמ"ש"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו
רה"מ נתניהוצילום: מרק ישראל סלם

משרד רה"מ ממשיך לסרב להעביר לתנועה לחופש המידע 175 חשבוניות על הוצאות מעונות רה"מ לשנת 2014 והפעם בגיבוי של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. כך עולה מהודעתה של ענת רביבו הממונה על חופש המידע במשרד רה"מ לתנועה לחופש המידע.

רביבו ציינה כי "לאחר בחינה משפטית של הנושא הוחלט על דעת היועץ המשפטי לממשלה כי אין מקום למסור את מרבית החשבוניות הפרטיות, בשל הפגיעה הצפויה בפרטיותיו של רה"מ ובני משפחתו הגוברת על האינטרס הציבורי שבחשיפתן".

17 פגישות עם נתניהו בשלושה חודשים – צפו ביומן של היועמ"ש מנדלבליט

27 אלף שקל על פסיכולוגים: נחשפו חשבוניות נוספות ממעון ראש הממשלה

נירית בלייר
נירית בלייר , מנכ"לית התנועה לחופש המידעצילום: סיגל בלייר-גת

רביבו צירפה למכתבה 2 חשבוניות, והודיעה כי מסירת מספר מצומצם של חשבוניות שאותם מסכים המשרד למסור תוגש בקרוב. מדובר בחשבוניות שהן ברובן "מושחרות" האחת על "קוויק ווד" עם סכום כולל לתשלום של 4,869 שקל ובלא פירוט והשניה בלא פירוט אלא רק קוד של מוצרים בסך של 1,168 שקל.

רביבו הוסיפה כי במערכת הנהלת החשבונות של המשרד יש תיעוד של מסמכים שונים, שסווגו ב-1,300 "שורות חשבות" בגין הוצאות מעון רה"מ בשנת 2014. "שורות החשבות" הללו מתייחסות ל-553 מסמכים פיננסים הכוללים חשבונות חיוב, חשבונות זיכוי, פקודות ידניות, ולא 680 חשבוניות כפי שנמסר קודם לכן. בהתאם לבדיקות הבטחוניות לא ניתן למסור 117 חשבוניות מטעמי ביטחון.

היא הדגישה כי בהתאם לחוק חופש המידע עומדת לתנועה הזכות לעתור לבג"ץ נגד החלטתה. ההערכה היא שעתירה לבית המשפט תגרום לכך שמשרד רה"מ לא יעביר גם את החשבוניות החדשות שאותן הבטיחה רביבו אך לא ציינה את כמותן ואת סכומן.

נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע אמרה בתגובה כי "מדובר בתשובה מתחמקת, לא ברורה ומלגלגת. שוב משרד רה"מ מעלים את נושא הפרטיות כשבעצם הוא שוב מועל באימון הציבור. הציבור נותן לרה"מ את הכסף למעונות והוא צריך לראות את החשבוניות. אם לא מראים את החשבוניות אז שלא יוציאו את הכסף מקופת המדינה".

בלייר הוסיפה כי "משרד רה"מ גוררים אותנו שוב לבית המשפט ומאלץ אותנו להוציא הוצאות משפטיות. אין לנו ברירה. הם הצליחו עם תעלולים משפטיים להחזיר אותנו לנקודת ההתחלה. נעתור שוב ונתחיל את כל העניין מחדש".

עוד הוסיפה כי "לשלטון יש את הכיס הגדול להילחם באזרחים שדורשים שקיפות. הפרדוקס הוא שמדובר בכסף שלנו ובסופו של דבר אנו נשארים עם כיס ריק. הממשלה יכולה לגרור אותנו שנים בבתי משפט. זה בדיוק מה שמשרד רה"מ עושה".

יצוין שבינואר 2016 קבע בית המשפט כי עתירת התנועה לחופש המידע בעניין חשיפת החשבוניות על מעונות רה"מ בשנת 2014 תימחק, ומשרד ראש הממשלה יפרסם בתוך 90 יום את החשבוניות המקוריות, בהתאם להגבלות הביטחון שאושרו על ידי ביהמ"ש.

אולם, נתניהו פנה באחרונה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעכב את מסירת המידע בטענה כי "המידע שכלול בחשבוניות כולל פרטים על ראש הממשלה ובני ביתו, ואין למוסרו לתנועה לחופש המידע". כאמור משרד רה"מ מסר רק חלק מהחשבוניות ומסרב למסור כ-175 חשבוניות.

יגאל מרזל, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, החליט  לפני כשבועיים לאפשר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להשמיע את התנגדותו לחשיפת 220 חשבוניות מתוך כ-1,300 חשבוניות ששולמו מתקציב המדינה עבור הוצאות במעון רה"מ.

בכך נענה השופט מרזל לדרישתו של נתניהו בעניין שהושמעה באמצעות בא כוחו, עו"ד דוד שימרון, ודחה את עתירתה של התנועה לחופש המידע לפרסם את החשבוניות מיד. עוד קבע מרזל כי אין לברר את טענות התנועה לחופש המידע בעניין ההחלטה שקיבל במסגרת עתירתה, שכבר נמחקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker