האוצר מרחיב את התחרות בכרטיסי האשראי:

חברות אשראי חוץ־בנקאי יוכלו להנפיק כרטיסים

במסגרת חוק ההסדרים מתכוון האוצר לקדם יוזמות של תמיכה בבנקים זעירים, אגודות אשראי וספקי אשראי חוץ־בנקאי ■ באוצר אף שוקלים להעמיד מענקי סיוע לבנקים החדשים ולאגודות

מירב ארלוזורוב
תשלום בכרטיס אשראי ויזה
תשלום בכרטיס אשראי ויזה צילום: בלומברג

משרד האוצר מרחיב את התחרות בבנקאות ובכרטיסי אשראי, בנוסף ובמקביל להמלצות הצפויות בקרוב של ועדה להגברת התחרות בבנקים, ועדת שטרום. במסגרת חוק ההסדרים מתכוון האוצר לקדם כמה יוזמות של תמיכה בבנקים זעירים, אגודות אשראי וספקי אשראי חוץ־בנקאי — בכובעו כמפקח העתידי על מוסדות אלה, במסגרת הקמתו של המפקח הפיננסי על מוסדות חוץ־בנקאיים.

בימים אלה הכנסת מקדמת את הקמתו של מפקח פיננסי על מוסדות אשראי חוץ־בנקאיים (חוק בריס). המפקח החדש אמור לפקח על שורה של מוסדות המספקים אשראי, אבל הם אינם בנקים — משום שהם אינם מגייסים פיקדונות מהציבור, או מכיוון שהם זעירים בגודלם. בהמשך אמור המפקח החדש להשתלב במסגרת רשות שוק ההון החדשה, שצפויה לקום באופן עצמאי מחוץ לאוצר, ואז הפיקוח ייצא מהאוצר.

לעת עתה, האוצר מנצל את העובדה שהמפקח החדש אמור בשלב ראשון לקום בתוך האוצר, ולא בבנק ישראל, כדי לפעול להרחבת התחרות בתחום כרטיסי האשראי והבנקאות הזעירה. חוק ההסדרים כולל כמה יוזמות של הגברת תחרות כאלה. הבולטת שבהן היא ההיתר שיינתן לספקי אשראי חוץ־בנקאי להעמיד אשראי לציבור באמצעות הנפקת כרטיסי אשראי. ההיתר הזה יינתן לאור ההמלצה הצפויה של ועדת שטרום, שלפיה הפיקוח על חברות כרטיסי האשראי יישאר בידי בנק ישראל, אבל רק לגבי חברות גדולות ורק לגבי חברות שעוסקות גם בסליקת כרטיסי האשראי. ספקי אשראי חוץ־בנקאי שאינם סולקים נמצאים מחוץ לפיקוח של בנק ישראל, ולכן ניתן להעניק להם היתר להעמיד אשראי גם באמצעות כרטיסי אשראי.

במסגרת הפשרות של ועדת שטרום ושל ועדת בריס, נקבע גם כי בנקאות זעירה תפוקח בידי המפקח החדש. בנק ישראל והאוצר מקיימים כעת דיונים על הגדרתה של בנקאות זעירה — בנק ישראל דורש כי מדובר יהיה במוסדות המשרתים עד 15 אלף לקוחות, ואילו האוצר דורש כי המדידה תהיה לפי היקף האשראי או הפיקדונות שיעמידו הבנקים הזעירים.

בכל מקרה, לאחר שייקבע קו הגבול יישארו בנקים זעירים בפיקוח של המפקח החדש, לעומת הבנקים הגדולים יותר שיהיו בפיקוח בנק ישראל. במסגרת זו מתכוון האוצר ליזום את ההקלות. הקלה נוספת הנשקלת היא מתן היתר לאגודות אשראי להעמיד אשראי לא רק לחברים באגודה אלא גם לציבור — ככל הנראה פיקדונות יינתנו רק לחבר האגודה, אבל אשראי יינתן גם לציבור.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: מרק ישראל סלם

בנוסף, באוצר שוקלים להעמיד מענקי סיוע לבנקים חדשים ואגודות אשראי חדשות. הכוונה למענקים שיעמיד התקציב למוסדות שהוכיחו רצינות, ויעמדו בדרישות הרגולציה של המפקח החדש. מוסדות כאלה יקבלו תמיכה תקציבית כלשהי כדי לסייע בהקמתם. לא ברור עדיין באילו סכומי סיוע מדובר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker