ראיון |

"יש כאן שחיתות שלא משאירה עקבות נייר ושאי-אפשר לקחת אותה לבית משפט"

עם הרשעתו של נוחי דנקנר אומרת יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, שנלחמה בעד חוק הריכוזיות ופועלת נגד שחיתות כלכלית: "כדי להפריד בין ההון לשלטון יש להחליף את השלטון הנוכחי, שרבים מבכיריו הם חלק ממועדון ההון - בנבחרים שמשרתים את הציבור"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאון
זהבה גלאון צילום: מיכל פתאל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

במשך שנים היתה מזוהה מרצ עם סדר יום מדיני - שתי מדינות לשני עמים, סיום הכיבוש והסדרים מדיניים היו בראש דף המסרים של ראשי המפלגה. אלא שבשנים האחרונות מובילה יו"ר המפלגה ח"כ זהבה גלאון קו אחר, מקביל לקו המדיני, שבו מרצ מעורבת ואף מובילה במקרים רבים מאבקים כלכליים־חברתיים חשובים מספסלי האופוזיציה.

גלאון היתה חתומה על אחת העתירות לבג"ץ נגד מתווה הגז. היא גם פנתה ליועץ המשפטי לממשלה לאחר פרסום התחקיר של גידי וייץ במוסף "הארץ" על היחס החיובי שנותן האתר וואלה, מקבוצת בזק שבשליטת שאול אלוביץ', לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולמשפחתו. לאחר שתי פניות של גלאון, הנחה היועץ, אביחי מנדלבליט, את ראש הממשלה להימנע מטיפול בענייניה של קבוצת בזק, נוכח הידידות בינו לבין אלוביץ'.

"האיסור על נתניהו לעסוק בענייני אלוביץ' מעניק מרחב נשימה לאותם גופים בתקשורת שאינם מגויסים לטובתו של ראש הממשלה - גופים שגם ככה נתונים למכבש לחצים אדיר מצד משפחת נתניהו", אומרת גלאון בראיון 
ל-TheMarker. "פנייתי הובילה לכך שנתניהו מנוע מלעסוק ברוב ענייני משרד התקשורת".

את לא חוששת כעת ששר אחר, שכפוף לנתניהו, ימלא את מקומו ויקבל החלטות שייטיבו עם בזק?

מימין: בנימין ושרה נתניהו; שאול אלוביץ' צילום: אייל טואג, מרק ישראל סלם

"מובן שזה לא נגמר פה. נצטרך להמשיך ולעקוב אם נתניהו מצליח לתחזק את הסדר ההון־שלטון־עיתון שלו עם אלוביץ', בעקיפין ובאמצעות עושי דברו בליכוד. יתרה מכך, יש לטפל בכל הקודקודים של משולש ההון־שלטון־עיתון: בתחום הכלכלי, בשלטון החוק, ובחופש הביטוי והעיתונות. אם רוצים לשנות משהו למען הציבור והמשק הישראלי חייבים לפרק את הקשרים בין כל השלושה. הכל קשור".

אולי המונח הון־שלטון־עיתון חריף מדי?

"לא. זו לא איזו אמירה קונספירטיבית, אלא שיקוף עגום וכואב של המציאות הכלכלית־חברתית בישראל. המשולש הזה מייצר אפקט דיכוי משולש: דיכוי כלכלי, דרך הנצחת הריכוזיות הקרטליסטית; דיכוי של שלטון החוק, דרך שורה ארוכה של פעולות שנועדו להכשיר שחיתות ממסדית ולתעל כספי ציבור לכיסים של פוליטיקאים ומנגנונים עסקניים; ודיכוי של חופש העיתונות וחופש הביטוי, דרך התקרנפות מדהימה של מרבית גופי התקשורת בישראל, שנשלטים דה פקטו על ידי פוליטיקאים, או שבעלי ההון שמחזיקים בהם משתמשים בהם ככלי לאִתרוּג הפוליטיקאים שהם חפצים ביקרם, כדי שאלה בתורם ישרתו את האינטרסים העסקיים שלהם.

"מהמשולש הזה נעדר גורם אחד שולי והוא הציבור, שעל חשבונו נעשית החגיגה הזאת. חוץ מפעילים חברתיים וגורמים בודדים בתקשורת, אין כמעט בכלל גורמים שמוכנים לפעול ברצינות כדי לפרק את הקשרים הגורדיים בין הקודקודים של המשולש הזה".

ולמה בכנסת לא נאבקים בכך?

"אני חושבת שאפשר לספור על אצבעות שתי ידיים את מספר חברי הכנסת שנלחמים נגד קשרי הון־שלטון־עיתון. אני מוכנה לתת קרדיט לחלק מהקולגות שלי, שהם פשוט לא מבינים את חומרת המצב. אבל המציאות העגומה היא שעבור רובם, ההחלטה לא לעשות כלום, או במקרה הטוב לבחור לטפל סלקטיבית בקודקוד אחד של המשולש, נעשית בכוונת מכוון ומתוך רצון להגן על אינטרסים פסולים.

"הרבה מהמקרים שאני עוסקת בהם בתקופה האחרונה - הם כולם לא פחות ממקרים של שחיתות, גם אם היא שחיתות שלא משאירה עקבות נייר ושאי־אפשר לקחת אותה לבית משפט. השחיתות הזאת מרכזת את העושר האדיר שיש כאן בידיהם של בעלי הון, וקושרת בינם לבין פוליטיקאים שדואגים לפתוח להם את הדלתות לכסף שלנו".

אז מה עושים?

"כדי להתחיל ולגדוע את הקשרים האלה, צריך לטפל במקביל בנורמות השלטוניות ובמנגנונים החוקיים שמאפשרים אותם - החמרת חוקי צינון, מגבלות מחמירות על אחזקה מקבילה בגופי תקשורת ובתאגידים גדולים אחרים, הגברת השקיפות בכל משרדי הממשלה, וחשיפת פרוטוקולים מהפגישות של ראש הממשלה והשרים עם בעלי חברות ותאגידים.

"השחיתות השלטונית הפכה לנורמה בישראל. אני לא מקבלת את הטענה ש'כולם מושחתים'. זה לא נכון. יש נבחרי ציבור מצוינים ונקיי כפיים, והדבר הראשון שצריך לעשות כדי להפריד בין ההון לשלטון, הוא להחליף את השלטון הנוכחי - שרבים מבכיריו הם חלק ממועדון ההון - בנבחרים שמשרתים את הציבור.

"נתניהו עוד לא פגש טייקון שלא מצא חן בעיניו. ראש הממשלה דווקא כן מקדם במרץ את פתרון שתי המדינות: האחת משגשגת לטייקונים, והשנייה לשאר הישראלים, שנתניהו דואג שיסבסדו את גן העדן של האוליגרכיה שהוא הקים. בפרפראזה על צ'רציל, 'מעולם לא נשדדו רבים כל כך בהיקפים גדולים כל כך, על ידי מעטים כל כך'".

נוחי דנקנר בבית המשפט צילום: אבי שומן

"הבנקים מעלימים עין כשמדובר בטייקונים"

הבנקים נוהגים בכפפות של משי עם אליעזר פישמן בגלל אחזקותיו ב"ידיעות אחרונות" ו"גלובס"?

"ההתנהלות השערורייתית של הבנקים בעניין פישמן נובעת גם מהצורך שלהם בתקשורת מפרגנת, בעיקר בשנים האחרונות, כשהציבור התחיל להתעורר ולהבין איך עובדת השיטה, וגם מתוך נטייה של הבנקים להעלים עין כשזה מגיע לחברים שלהם במועדון ההון. המקרה של פישמן הוא האינדיקציה לחוליי המערכת הפיננסית הישראלית. זהו טייקון כושל שמגלגל במשך שנים חובות של מיליארדים, ובכל זאת מצליח לקבל אשראי ללא הגבלה מהבנקים. רק עכשיו בנק לאומי, שפישמן חייב לו 1.8 מיליארד שקל, מתחיל לגבות את החוב, ובינתיים הוא היחיד מבין הבנקים שהחל לפעול למימוש נכסיו. פישמן, כמו נוחי דנקנר לפניו, הוא חבר של כבוד במועדון ההון־שלטון, וזוכה מהבנקים ליחס מועדף שאף אזרח מן השורה לא היה מעז לחלום עליו.

"יש אפליה איומה. כמעט בכל שבוע אני מקבלת פניות מאנשים שנרדפים על ידי הבנקים וההוצאה לפועל על קשיים בהחזר חובות, והבנקים לא מוכנים לעזור. הם לא רואים את האנשים שבקצה החובות ולא מדברים אתם. הם מעקלים להם את כל מה שאפשר. מנגד, הם מטפלים בכפפות של משי במי שפעם היה טייקון, מכיר את האנשים הנכונים ושתה קפה עם מנהלי הבנקים".

מה אתם הולכים לעשות נוכח כוונת הממונה על ההגבלים להפסיק את האכיפה של גביית מחיר מופרז על ידי מונופולים?

"להחלטה של הממונה, מיכל הלפרין, השפעה ישירה על הכיס של כולנו. הפסקת האכיפה של מחיר מופרז היא כרטיס 'צא מהכלא' למונופולים שמפקיעים מחירים. בימים אלה אני מקדמת הצעת חוק שתחייב את הרשות לפעול נגד מונופולים. ממונה שעד לפני רגע ייצגה את המונופולים הגדולים במשק נכנסה לתפקידה, ובטרם יבשה הדיו על כתב המינוי שלה, מקבלת החלטות שהמונופולים בעצמם לא העזו לחלום עליהן".

את לא חושבת שהחוק להגבלת שכר הבכירים שחוקקתם גורף מדי? לראיה גל העזיבות בבנקים.

"אני ממש לא מתרגשת מזה. יש המון מנהלים מצוינים, שישמחו לנהל את הגופים הפיננסיים בישראל גם תמורת שכר פחות חזירי מהסטנדרטים המושחתים שהתרגלנו אליהם. מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן, בורח עם מצנח זהב של 17 מיליון שקל. יכול להיות שהוא עוזב את הבנק רגע לפני שהחקירה של בנק הפועלים מסתיימת בארה"ב. הפרטים עדיין חסויים. בעקבות פנייתי בנושא למפקחת על הבנקים חדוה בר, הבטיח בנק ישראל לפעול להחזיר את חבילת הפרישה של קינן, ככל שיתברר שאכן גרם לנזק לבנק הפועלים".

ומה לגבי יוזמתכם להרחבת החוק לחברות ציבוריות - היא לא מופרזת? האם אין פה רדיפה של עשירים?

"לא. כל מי שטוען שאנחנו מונעים מרדיפת עשירים, שוכח שהחברות האלה מתקיימות מכספי הציבור, ולכן חייבת לחול עליהן רגולציה מחמירה. החלטות שאינן משרתות את הציבור כבעל המניות של החברה, ומדיניות שכר מופקרת היא אחת מהן, צריכות להיות מפוקחות ומוגבלות".

שר האוצר משה כחלון מתנגד להצעה שלך להרחיב את ההגבלה לכל החברות הציבוריות.

"שום דבר לא קורה ביום אחד. לפני כמה שנים גם הגבלת השכר בחברות הפיננסיות, ובטח שהחיבור שעשינו בין השכר הגבוה לנמוך, היו נראים כמו פנטזיה. אין הצדקה עניינית לא להרחיב את החוק גם לחברות הציבוריות, הציבור מבין את זה, ולממשלה לא תיוותר ברירה אלא להבין את זה גם".

אבל האם את כחברת אופוזיציה יכולה להוביל החלה של מגבלות מחמירות?

"השנים האחרונות מאופיינות במגמה של התפכחות מצד הציבור, וההתפכחות הזאת איפשרה לנו לעשות דברים. "השנים האלה הוכיחו שאפשר לעשות הרבה מהאופוזיציה. את חוק התספורות, שהוא אחד החוקים הכלכליים הכי משמעותיים שעברו כאן בשנים האחרונות, יזמתי כחברת אופוזיציה, בשיתוף פעולה עם ח"כ יצחק וקנין מש"ס. גם החוק להגבלת שכר הבכירים התחיל את דרכו כהצעות חוק פרטיות שלי ושל חברי כנסת נוספים באופוזיציה, שקידמנו במשך שנים. גם חוק הריכוזיות לא היה עובר במתכונת שבה הוא עבר בלי העבודה שלי ושל חברי כנסת נוספים מן האופוזיציה בוועדת הכספים.

"התפקיד שלי הוא לא רק להגיש ולקדם הצעות חוק, אלא גם להעיר את תשומת הלב הציבורית לדברים שקורים כאן. לציבור יש כוח אדיר, שאסור לזלזל בו. החוק להגבלת שכר הבכירים, חוק הריכוזיות וחוק התספורות לא היו קורים אם לא היינו מצליחים לגייס את הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker