ההכרעה בוועדת השרים לחקיקה בהצעה לדחיית פינוי שדה דב האזרחי נדחתה

26 הצעות חוק פרטיות הועלו היום לדיון בוועדת השרים ■ מהן נדחו 15 הצעות חוק, חמש זכו להתנגדות ושש אושרו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת ממשלה שבועית
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (א') לדחות בשלושה שבועות את הכרעתה בהצעת חוק שתעגן את מעמד שדה התעופה דב והמשך פעילותו כשדה תעופה אזרחי - עד להפסקת הפעילות הצבאית בשדה ב-2019, כדי למנוע את הפגיעה הקשה שצפויה בתיירות, בכלכלה וברפואה בעיר אילת ובתושביה.

הצעת החוק, שיזמו הח"כים איציק שמולי (המחנה הציוני), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יצחק וקנין (ש"ס) ומיקי לוי (יש עתיד), ושעליה חתומים יותר מ-80 ח"כים מכלל סיעות הבית, תעלה ביום א'. לפי ההצעה, הוצאת שדה התעופה האזרחי תיעשה רק ב-2019, יחד עם הצבאי, ולא באפריל 2017, לאחר שלא הוקמה חלופה לשדה כפי שקבעה החלטת ממשלה בעניין.

הצעת החוק אינה סותרת את האפשרות להתחיל לקדם את הליכי התכנון ובדיקת הקרקע בשדה, כך שטרמינל הנוסעים יועתק כמה עשרות מטרים מערבה והעבודות יחלו ממערב למזרח, במקום להפך.

ההצעה, שלמען קידומה פועל ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי, נתמכת גם על ידי שר התיירות יריב לוין, שר הבריאות יעקב ליצמן וראש עיריית תל אביב רון חולדאי. מולם, זוכה ההצעה להתנגדותם של שר האוצר משה כחלון ושל שר התחבורה ישראל כץ.

ח"כ שמולי אמר כי "אנחנו מתכוונים להחריף את המאבק כדי שהממשלה תבין שאי אפשר להקריב עיר שלמה על תושביה לטובת אינטרסים נדלניסטים. אין לנו שום בעיה עקרונית עם פינוי השדה, הבעיה היא כשעושים זאת ללא חלופה בהתאם למה שנקבע בהחלטת הממשלה. מספיק כבר עם הקשקוש הזה וההכרזות הריקות של ממשלות שדואגות לפריפריה - במקום להצמיח את אילת, סגירת השדה פשוט תחנוק אותה.

"אין שום בעיה להעתיק את הטרמינל מערבה ולהמשיך את הפעילות עד לעזיבת הצבא תוך התחלת הליכי התכנון במקביל. במקום להשקיע כל כך הרבה מאמצים במאבק נגד העיר, שתתחיל הממשלה להשקיע בגיבוש חלופה רלוונטית".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר כי "סגירת שדה דב תהיה מכה קשה לאילת ולפריפריה כולה. היא תחסל למעשה את כל התעופה הפנימית בישראל מחיפה, מראש פינה ומהרצליה, ולא ניתן לטיקוני הנדל"ן לנצח את הפריפריה".

מבין 26 הצעות חוק פרטיות שהועלו לוועדת השרים לחקיקה, ב-15 מהן נדחה הדיון, לחמש מהן התנגדה הוועדה ושש מהן אושרו על ידה. מעל סדר היום הורדה הצעת חוק אחת. מדי שנה נוהגת הוועדה לדחות את הדיון - בשבוע עד כחצי שנה - של חלק גדול מהצעות הצוק הפרטיות שמוגשות על ידי חברי הכנסת, בעיקר מהקואליציה, כדי שלא להכעיס את החברים. פעולה זו גורמת לדחייה בהעלאתן של הצעות החוק הללו למליאה, ומצד שני גורמת לעומס בוועדת השרים, שנאלצת שוב ושוב לדון באותן הצעות ולדחותן שוב.

בתוך כך החליטה הוועדה לדחות בשלושה חודשים את ההצבעה על הצעת חוק, הקובעת ש-3% מהכנסותיו השנתיות של גוף עם היתר לערוך הגרלות או הימורים (מפעל הפיס והטוטו, למשל) יועברו למטרות הקמה ותפעול של מרכזי גמילה. ההצעה קובעת בנוסף כי 2% מההכנסות השנתיות מעריכת הגרלות והימורים יופנו למשרד הרווחה, לצורך קידום והסברה נגד הימורים. ואולם בשל הדחייה, הכנסת תדון בסוגייה רק בכנס החורף של הכנסת.

הוועדה התנגדה להצעת חוק שתגרום להפסקת עיכוב קידומן של הצעות חוק פרטיות על ידי הממשלה, עד להגשתן של הצעות חוק דומות על ידי הממשלה. כיום, הממשלה מתנה את קידומן של הצעות חוק פרטיות רבות, שעוברות קריאה טרומית, בדרישה לעכב את המשך הליכי החקיקה עד להגשתן של הצעות חוק ממשלתיות. בכך, הממשלה "לוקחת" את הקרדיט לעצמה בחקיקת הצעת חוק ממשלתית שדומה להצעה פרטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker