עוקף בג"ץ: השרים יצביעו היום על דחיית פינוי שדה דב ל–2019

בתחילת 2016 קבע בית המשפט העליון כי השדה יפונה עד אפריל 2017 ■ משרד התחבורה הופקד על מציאת חלופה לשדה - אך לא עשה דבר ■ כ–80 חברי כנסת חתומים על הצעת החוק, שסותרת את החלטת השופטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ועדת השרים לענייני חקיקה תקיים הבוקר דיון והצבעה על הצעת חוק שתעגן את מעמדו של שדה התעופה דב הוז (שדה דב) בתל אביב ואת המשך פעילותו כשדה אזרחי, עד להפסקת הפעילות הצבאית בו ב–2019. מטרתה של הצעת החוק היא למנוע את הפגיעה הצפויה בעיר אילת עקב סגירת השדה - עם הפסקת הטיסות ממנו לעיר הדרומית.

את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יצחק וקנין (ש"ס) ומיקי לוי (יש עתיד), וחתומים עליה יותר מ–80 חברי כנסת מכלל הסיעות. הצעת החוק נתמכת על ידי שר התיירות, יריב לוין - אך שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ושר האוצר, משה כחלון, מתנגדים לה.

שדה דב צילום: מוטי מילרוד

לפי ההצעה, פינוי שדה התעופה האזרחי תיעשה רק ב–2019, במקביל לפינוי השדה הצבאי - ולא באפריל 2017, התאריך שקבע בית המשפט העליון בתחילת 2016. בעקבות קביעת הפינוי ל–2017 הונחה משרד התחבורה לקדם חלופה אחרת לשדה התעופה האזרחי - אך עד כה לא הוקמה אף חלופה.

בעקבות ההחלטה ב–2012 העבירה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) 220 מיליון שקל לרשות שדות התעופה (רש"ת), לצורך התאמת תשתיות בשדות תעופה שאליהם תועתק הפעילות משדה דב, וביניהם נמל התעופה בן גוריון.

לפי החלטת הממשלה המקורית, הפעילות התעופתית בשדה דב היתה אמורה להיפסק בסוף השבוע שעבר, לקראת יישום תוכנית הבנייה הגדולה במתחם, שבה צפויות להיבנות בקרקע 16 אלף יחידות דיור. בתחילת 2016 בוטלה החלטה זו על ידי בית המשפט העליון, שקיבל את הסכמת המדינה ומנהלי שכונת הגוש הגדול לכך שהפינוי יידחה בעשרה חודשים, לאפריל 2017.

באותה החלטה דחה בית המשפט את עתירות חברת התעופה ארקיע ועיריית אילת נגד פינוי שדה התעופה האזרחי. השתיים ביקשו לדחות את הפינוי עד לפינויו המתוכנן של שדה התעופה הצבאי, ב–2019.

הקרב על מימוש 
זכויות הבנייה בקרקע

בעוד חברי הכנסת מנסים לדחות את מועד הפינוי, נאמני בעלי הקרקע הפרטית בגוש הגדול ובשדה דב מסתמכים על החלטת הממשלה ובית המשפט העליון. מבחינתם, כל דחייה נוספת תהווה הפרת הסכם, דבר שיכול לעלות למדינה מיליארדי שקלים.

בחודש שעבר שלח רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב, מכתב לשר האוצר, משה כחלון, שר התחבורה, ישראל כ"ץ, ושר התיירות, יריב לוין. במכתבו ביקש חולדאי להמשיך את פעילותו של שדה התעופה האזרחי בשטח מצומצם יותר, עד שתימצא לו חלופה הולמת.

לפי הצעתו של חולדאי, שדה התעופה האזרחי יצטמצם ל–550 דונם במקום 780 דונם כיום, ומדרום־מזרח לשדה יוקצו 500 דונם שבהם ירוכזו זכויות הבנייה של בעלי הקרקע הפרטיים. כך יתאפשר המשך פעילות השדה האזרחי במיקומו הנוכחי, לצד מימוש זכויות הבנייה של הבעלים בקרקע שתפונה. המדינה, מצדה, תמתין עם מימוש זכויותיה עד שתמצא חלופה לשדה - באי מלאכותי שיוקם בים, או במקום אחר.

מנהלי הגוש הגדול הופתעו ממכתבו של חולדאי, ודרשו ממנו לכבד את פסק הדין שניתן על ידי בית המשפט העליון. "נדהמנו מעיתוי המכתב, ובעיקר ממהותו ומתוכנו העומדים בסתירה גסה לפעולותיה של העירייה שבראשה אתה עומד, והמטיף ופועל להפרת הסכמים חתומים שהמדינה צד להם, ולהפרת פסק דינו של בג"ץ אשר המדינה והעירייה צדדים לו ומחויבים על פיו. נודה כי למקרא מכתב זה לא נוכל שלא לתמוה מהם ושל מי הם האינטרסים בשמם הינך פועל ואשר עליהם הינך מבקש לגונן", כתבו מנהלי הגוש הגדול לחולדאי.

"מקריבים את אילת לטובת נדל"ן במרכז"

לדברי ח"כ שמולי, מיוזמי הצעת החוק, "כל פתרון אחר של סגירת השדה ללא חלופה ראויה משמעותו הקרבת אילת ותושביה לטובת האינטרסים של כמה טייקוני נדל"ן במרכז. עכשיו צריך לשים את כל ההכרזות הגדולות בצד, ולהפנים שהדבר היחידי שיוכל לסייע לתושבי אילת והערבה הוא אישור הצעת החוק שלנו להשארת השדה פתוח. החלופה שאנחנו מציעים היא הגיונית ומאוזנת".

ח"כ מיקי לוי, יו"ר עמית של השדולה למען אילת ויישובי הערבה התיכונה, אמר כי "אין היגיון בסגירת שדה התעופה האזרחי בשדה דב זמן רב כל כך לפני סגירתו של השדה הצבאי במקום. שדה דב מהווה עורק תחבורה אווירי ממרכז הארץ לאילת, וסגירתו ללא כל תכלית תהווה מכה קשה נוספת לעיר אילת - המצויה זה שנים רבות במצוקה כלכלית. בזמן שבו התיירות בארץ מתמודדת עם תחרות קשה בזירה הבינלאומית, סגירת השדה דווקא כעת ללא כל סיבה עלולה להוביל לקריסת ענף התיירות שהעיר מתבססת עליו".

ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, אמר: "עד לפינוי השדה הצבאי, אם יקרה, חובה עלינו לדון סוף סוף בחלופה הגיונית וראויה לתושבי אילת ואורחיה. יש חלופה שטרם דנו בה, שלפיה ניתן להשאיר את המסלול במיקומו הנוכחי ורק להעתיק את הטרמינל מערבה. בכך יהיה ניתן לאפשר לאנשי הגוש הגדול לבנות כמה יחידות דיור שירצו. הצעה זו ישימה ומוסכמת על כל גורם מקצועי המתמחה בתכנון ובניית שדות תעופה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker