צבי זרחיה

3% מהכנסותיו השנתיות של גוף בעל היתר לעריכת הגרלות או הימורים יועברו למטרות הקמה ותפעול של מרכזי גמילה, ו–2% מההכנסות השנתיות יופנו למשרד הרווחה לצורך קידום והסברה נגד הימורים - כך עולה מהצעת חוק שיזמה קבוצת חברי כנסת בראשות ח"כ אורן חזן (הליכוד). ההצעה תעלה היום לדיון בוועדת השרים לחקיקה.

הצעת חוק זו מתייחסת לגופים שלהם יש היתר לקיום הגרלות והימורים בישראל - הטוטו ומפעל הפיס, שהכנסותיהם השנתיות נאמדות ב–3 מיליארד שקל. בפיס ובטוטו מתנגדים להצעה, שנאמדת ב–150 מיליון שקל בשנה. לטענתם, היוזמה תגרע מתמיכת מפעל הפיס ברשויות המקומיות, ומתמיכת הטוטו בענפי הספורט השונים.

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדחות את הצעת החוק, כפי שעשתה להצעות חוק דומות שהוגשו בקדנציות קודמות.

לפי יוזמי ההצעה, "מחקרים מצביעים על כך שאנשים מתמכרים להגרלות והימורים. התמכרות זו היא שלילית וגורמת למתמכר נזקים חמורים, וכן עלולה לדרדר אותו לקשיים כספיים גדולים ואף לעולם הפשע. ניתן להתמודד עם התמכרות זו באמצעות חינוך והסברה והקמת מרכזי גמילה. כמו כן, הפרסום המפתה להגרלות מעודד אנשים להתמכר להגרלות".

באחרונה הודיע שר האוצר, משה כחלון, כי ימנע חידוש הזיכיון של מפעל הפיס להצבת מכונות הימורים ברחבי הארץ - מכונות שמניבות לארגון הכנסה שנתית של כ–600 מיליון שקל.

ועדת השרים לחקיקה תדון היום גם בהצעת חוק להפסקת עיכוב קידומן של הצעות חוק פרטיות על ידי הממשלה, עד להגשתן של הצעות חוק דומות על ידי הממשלה. זאת משום שכיום הממשלה מתנה את קידומן של הצעות חוק פרטיות רבות, שמאושרות בקריאה טרומית, בדרישה לעכב את המשך הליכי החקיקה עד להגשתן של הצעות חוק ממשלתיות דומות. ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) גייס את תמיכתם של 37 חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה. לפי ההצעה, "ועדת השרים לא תתנגד להצעת חוק פרטית שעליה חתומים 61 חברי כנסת, ובלבד שעלותה התקציבית לא עולה על 6 מיליון שקל בשנה".

לפי הצעת חוק אחרת, בתי מלון שמקבלים הטבות מהמדינה יחויבו להעניק לאורחיהם שירות אינטרנט אלחוטי חינם. ההצעה הוגשה על ידי קבוצת ח"כים מישראל ביתנו, בראשות חמד עמאר. מלון שיעבור על החוק ייקנס ב–10,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker