התרומה הגדולה מעולם בישראל? 400 מיליון דולר לאוניברסיטת בן-גוריון

ד"ר הווארד ולוטי מרקוס ז"ל הורישו לאוניברסיטת בן-גוריון 400 מיליון דולר ■ התרומה - כסף שחסכו בני הזוג אצל המשקיע האגדי וורן באפט

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הווארד ולוטי מרקוס
TheMarker Online

זו ככל הנראה התרומה הגדולה ביותר שניתנה לגוף כלשהו בישראל, מעולם: היום (ו')  הכריזה אגודת שוחרי אוניברסיטת בן-גוריון בארה"ב על תרומה בסך 400 מיליון דולר, מירושת הזוג ד"ר הווארד ולוטי מרקוס מסן דייגו קליפורניה. לוטי מרקוס ז"ל הלכה לעולמה בחודש דצמבר האחרון, חודשיים לפני יום הולדתה ה-100, וד"ר הווארד מרקוס הלך לעולמו בשנת 2014 והוא בן 104.

מהאוניברסיטה נמסר: "בני הזוג מרקוס התוודעו לאוניברסיטת בן-גוריון בשנת 1997, והוקסמו ממחקריה בעיקר בתחום המים, ההתפלה וחקר המדבר. הם תמכו במחקרים אלה, תרמו להקמת מעבדות והעניקו מלגות לסטודנטים. הם האמינו כי פתרונות מים הם מפתח להשגת שלום במזרח התיכון. בהמשך לכך, גמלה אצלם ההחלטה להוריש את הונם לאוניברסיטה.

אוניברסיטת בן גוריון

"לוטי והווארד מרקוס נמלטו מגרמניה הנאצית ואיבדו את משפחותיהם בשואה. הם הכירו בארה"ב והחלו לבסס חיים חדשים, הווארד כרופא שיניים ולוטי כמזכירה ראשית בחברה בוול סטריט. דרך מקום עבודתה הכירה לוטי את המשקיע הנודע בנג'מין גרהם. בני הזוג מרקוס ובנג'מין גרהם הפכו לחברים קרובים, ובשנות ה-60 גרהם הכיר להם סטודנט צעיר ומבטיח שלו בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת קולומביה. שמו היה וורן באפט. באפט הוזמן למפגש משותף עם בני הזוג מרקוס, אשר החליטו להאמין בו ולהפקיד בבית ההשקעות שלו מידי שנה כסף שחסכו בעבודה קשה - מה שלימים היה בית ההשקעות ברקשייר והאת'אווי. לאורך השנים, תיק ההשקעות הלך וגדל והפך להון, אותו החליט הזוג מרקוס להועיד כירושה לאוניברסיטת בן-גוריון בנגב .

באפט מספר: "פגשתי בהווארד ולוטי לפני 50 שנה. מהיכרותי עימם, אין זה מפתיע שהם בחרו להקדיש את נכסיהם על מנת לתמוך ולשפר את חייהם של אלפי צעירים בישראל".

בשנת 2004 העניקה האוניברסיטה תואר ד"ר לאות כבוד להווארד ולוטי מרקוס בהוקרה על חזונם, תרומתם יוצאת הדופן ומחויבותם ללא תנאי למדינת ישראל ולאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. שנה לאחר מכן, נקרא קמפוס האוניברסיטה בבאר-שבע על שם משפחת מרקוס.

פרופ' רבקה כרמי, נשיאת האוניברסיטה: "הוווארד ולוטי מרקוס האמינו בכוחה המחולל של האוניברסיטה לשנות את פני הנגב ולהצמיח את דור המחקר והמנהיגות הבא. זהו יום היסטורי, לא רק לאוניברסיטה, זוהי אמירה לישראל, ולעולם כולו".

אוניברסיטת בן-גוריון בנגבמתקרבת ליובל ה-50 להיווסדה, וכיום לומדים בה כ-20 אלף סטודנטים. בעשור הקרוב, היא צפויה להכפיל את שטחה, עם הקמתו של הקמפוס בצד הצפוני הסמוך לפארק ההי-טק ועם מעבר יחדות המחשוב והמודיעין של צה"ל למתחם זה.

וורן באפטצילום: בלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker