שטרום להלפרין: להכריז על עזריאלי ומליסרון כקבוצות ריכוז

לדבריו, "חיוני להפעיל את הסמכויות שבחוק ההגבלים העסקיים כדי לתקן את העיוותים שבשוק רשתות הקניונים בישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קניון עזריאלי בתל אביב

יש להכריז על עזריאלי ומליסרון קבוצת ריכוז, לאור חלקן הגדול בשוק הקניונים בישראל - כך קובעת חוות דעת של הממונה על ההגבלים לשעבר, דרור שטרום, שהוגשה היום (ד') לממונה הנוכחית, מיכל הלפרין. חוות הדעת הוכנה לבקשת איגוד לשכות המסחר, המייצג בין השאר רשתות אופנה ומזון, שסובלות לטענתן מדמי שכירות גבוהים בקניונים בבעלות שתי הקבוצות.

לפי שטרום, "חיוני להפעיל את הסמכויות שבחוק ההגבלים העסקיים כדי לתקן את העיוותים שבשוק רשתות הקניונים בישראל". חוות הדעת סוקרת את המגמות והריכוזיות בישראל בתחום רשתות הקניונים הגדולות ברמה הארצית והאזורית, ומפרטת קשיים חוזיים וכלכליים מצד השוכרים הכלולים בהסכמי הניהול.

חטיבת הרשתות הקמעונאיות שבאיגוד לשכות המסחר פנתה כבר לפני כשנתיים לשטרום לצורך בדיקת ריכוזיות שוק הקניונים הגדולים בישראל, בין היתר תוך בחינת שירותי הניהול הניתנים בהם. הדבר נעשה לאור פניות רבות לאיגוד לשכות המסחר, בתלונות על מנהגים לא הוגנים לכאורה, שקבעו שתי הרשתות הגדולות בענף - שקשורים בחישוב שטחי המסחר, חיוב העסקים, העמסת עלויות עודפות, הפליה בין שוכרים לדלפקים, או אי זיכוי במקרי חסכון וחיוב לפי תעריף שאינו משקף עלויות.

יתכן כי מינוי הלפרין לתפקיד נראה בעיני איגוד לשכות המסחר עיתוי נוח יותר לפנייה בנושא מתקופת קודמה. הלפרין כיהנה כיועצת המשפטית של רשות ההגבלים כששטרום עמד בראשה, והוא אף המליץ עליה בעבר לתפקיד הממונה.

על פי הדו''ח, למרות גידול במספר הקניונים בעשורים האחרונים, גל המיזוגים שעבר על הענף בעשור האחרון הוביל לכך שקניוני המפתח - הקניונים הגדולים והחזקים הנמצאים במיקומים אסטרטגיים בישראל - מצויים ברובם תחת שליטתן של מספר קבוצות מועט ביותר. אומנם הקניונים של עזריאלי ומליסרון (קניוני עופר) מהווים רק כ-19% מכלל שטחי מרכזיי המסחר בישראל, לפי נתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר, אך רבים מהם הינם קניונים ותיקים וחזקים, הנותנים לבעלי קבוצות הקניונים כוח מיקוח גדול מול רשתות שאינן רשתות עוגן בקניונים. לפי דירוג הקניונים של TheMarker לשנת 2015, שבעה מתוך עשרת הקניונים בדרוג היו של עזריאלי ומליסרון.

מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

מציאות זו גורמת לכך שעבור שוכרים קמעונאים, ובפרט עבור רשתות קמעונאיות - הופכות קבוצות אלו לגורם שחייבים לסחור עמו. למעשה, מדובר בקבוצת ריכוז שעימה ניתן וצריך להתמודד לפי חוק ההגבלים העסקיים, ויש לה השלכה של ממש על יוקר המחיה ורמות המחירים בקניונים בישראל.

הבדיקה הציפה בין השאר את קיומם של מונופולים גיאוגרפיים, שאיפשרו הקשחת עמדות מול השוכרים תוך עשיית רווחים על חשבונם.

לאור הנתונים, הממצאים והמסקנות העולות מחוות הדעת, החליט איגוד לשכות המסחר לקבל את ההמלצה המרכזית המופיעה בה, ולפנות לממונה על ההגבלים העסקיים בבקשה להורות על פתיחה בהליך להכרזה על קיומה של קבוצת ריכוז ברשתות הקניונים הגדולים בישראל.

עוד ביקשו חברי האיגוד מהממונה, כי תורה לחברי קבוצות הריכוז לנקוט בהליך מכרזי תחרותי לבחירת חברת הניהול – דבר אשר יזרים לראשונה לחץ תחרותי לענף ניהול הקניונים, המצוי תחת ענן של אי תחרות בשל הצמדת הניהול לבעלות, ללא כל בקרה וללא ייצוג של אלה המועדים לשאת בנטל הנובע מכוח זה. בנוסף נתבשה הממונה לאסור את האפליה הקיימת כיום, לפיה כל אדם הפועל בקניון כקמעונאי יישא בתשלומים בהם נושאים כל יתר בעלי נקודות המכר הקמעונאיות.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר כי "במגזר הרשתות הקמעונאיות מועסקים כיום כ-240 אלף עובדים. זהו אחד ממגזרי המשק המצויים היום במוקד של השירות הצרכני במדינת ישראל ואחד מאפיקי השיווק החשובים ביותר, וכל זאת בתנאי תחרות".

לין הוסיף כי יש חשיבות עצומה שהעלויות המושתות עליהם תהיינה מאוזנות גם מול הקניונים, וכי תהיה פעולה נחושה, החלטית והוגנת של הממונה על ההגבלים העסקיים, שעל פיה ניתן יהיה ליצור את האיזון הנכון נוכח המצב המתואר בכל הקשור בשכירת חנויות בכל אתרי הקניונים הקיימים בישראל. "איננו מבקשים להגביל את הפעילות הכלכלית בקניונים. אנחנו משוכנעים כי יצירת שקיפות והוגנות רק תגדיל את הפעילות לתועלת כל הגורמים במשק", הוסיף.

הקניונים סובלים מחוסר אמון מהמשקיעים ובעייתיות בדמי הניהול

רשתות קמעונאיות רבות סובלות בשנים האחרונות מריבוי שטחי המסחר, שהביא לקניבליזציה במכירות שלהם למ"ר. זה, בנוסף להאטה בצריכה, התחזקות המכירות באינטרנט ושחקנים רבים שנכנסו לישראל ומקבלים תנאים מועדפים מהקניונים, הביאו לשחיקה ברווחיות של שחקנים גדולים וקטנים כאחד, בעיקר בתחום האופנה המהווה כ-50-70% מהפדיונות והשטחים בקניונים.

רשת פוקס למשל פירסמה בדו"חותיה לרבעון הראשון של 2016 שעל ירידה במכירות לעומת הרבעון המקביל, אף שפתחה ב–2015 הרבה סניפים חדשים, ועל מעבר להפסד נקי של 20 מיליון שקל. לעומת זאת נראה כי קבוצות הקניונים הגדולות לא מתרגשות בינתיים מהמצב המקרטע של חלק מהשוכרים שלהן , וממשיכות להנות מהכנסות גבוהות מדמי שכירות (לפי אחוזים מהפדיון או סכום קבוע, לפי הגבוע מביניהם). על מאזן הכוחות בן הקניונים הגדולים לרשתות ניתן ללמוד מכך שגם בחודשים בהם המצב הביטחוני הביא לרידה גדולה במכירות, מנהלי הקניונים הגדולים לא הסכימו להקלות בשכר דירה לשוכרים.

על חוסר האמון של המשקיעים ברשתות האופנה מחד והאמון מנגד בקבוצות הקניונים הגדולות ניתן ללמוד מהנתונים הבאים: פוקס איבדה ב–12 החודשים האחרונים 34% משווי השוק שלה, גולף איבדה 55%, וקסטרו הסתפקה בירידה של 11%. במקביל, המניות של הקניונם נמצאות בתנופה חיובית - מליסרון עלתה ב–14% ב-12 החודשים האחרונים, ועזריאלי (שעוסקת גם בתחום המשרדים) עלתה ב–3 % וביג טיפסה ב–17%.

אם עד לפני מספר חודשים הרשתות היו ממהרות לפתוח סניפים בכל קניון חדש שנפתח, כיום הן כבר החלו בסגירת חנויות ומחליטות על פתיחת חנויות חדשות בהרבה מחשבה תחילה.

"לעזריאלי ומליסרון יש את הקניונים הותיקים במקומות המוצלחים, מתוקף זה שהם הגיעו ראשונים למשחק. הם יודעים לנהל את המרכזים שלהם בצורה מצויינת ולכן הם נהנים מרמות פדיון גבוהות ושכר דירה גבוה. עם זאת, העוצמה של מליסרון ועזריאלי לא גדלה בשנים האחרונות. בשנים האחרונות מליסרון לא פתחה קניונים חדשים ועזריאלי אומנם כן פתחה קניונים אבל הם פחות מצליחים מהקניונים הותיקים שלה (בעכו, קרית אתא ורמלה)", אומר תמיר בן שחר, מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר.

לדבריו, "קיימת בעייתיות סביב נושא דמי הניהול בישראל. כיום יש חוסר שקיפות בדמי הניהול שחברות הניהול של הקניונים גובות מהשוכרים, שמגיעים לסכום גבוה של 70-100 שקל למטר בקניונים. יש הרבה הוצאות בדמי הניהול שמועמסות כיום על השוכרים וזה לא צריך להיות ככה: השוכרים לא צריכים לשלם את כל השכר של מנהל הקניון, כפי שהן עושות כיום, כי מנהל הקניון עובד גם עבור בעל הנדל"ן. כנ"ל לגבי היועץ המשפטי ועוד בעלי תפקידים שהשוכרים משלמים עבורם".

בנוסף, אומר בן שחר כי "חלק מההכנסות שמחולל הקניון הולכות לבעל הבית ולא לקופת חברת הניהול. עם זאת, אני לא חושב שאפשר לכפות על בעלי הקניונים לא להחזיק בחברות הניהול אלא שיש לדרוש מהן שקיפות ואולי ליצור כללים להתנהלות הוגנת של חברת ניהול מול השוכרים".

עזריאלי ומליסרון, המפעילה את קניוני עופר, סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker