חדוה בר: המהפך הדיגיטלי בבנקים מוריד את התעריפים ללקוחות - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חדוה בר: המהפך הדיגיטלי בבנקים מוריד את התעריפים ללקוחות

80% מכלל החשבונות של משקי בית מנויים לערוצים הישירים: אינטרנט, אפליקציה, מרכז מענה קולי, ועמדות שירות עצמי ■ המפקחת על הבנקים: "אני מצפה שההתייעלות תגולגל גם על הלקוחות"

5תגובות

"הטכנולוגיה מורידה את המחירים ללקוחות. יש תעריף ללקוחות לפעולות המבוצעות בסניף ויש תעריפון זול עם הבדל מאוד משמעותי לשימוש באמצעים הישירים. חלק מהעמלות הן מפוקחות", כך אמרה הבוקר המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר בישיבתה של ועדת המדע.

כמו כן, עלות עמלה על העברה בנקאית, הפקדת מזומן, הפקדת צ'קים בדלפק ומשיכת מזומן עולה 75% יותר ומגיעה ל-6 שקלים לעומת 1.5 שקלים במסלול זול יותר. הרבה יותר זול בפעילות ישירה. זול לעשות את הפעולות במסלול הישיר".

חדווה בר
דניאל בר און

מהמצגת שהציגה עולה כי 80% מכלל החשבונות של משקי בית מנויים לערוצים הישירים: אינטרנט, אפליקציה, מרכז מענה קולי, ועמדות שירות עצמי. 50% מכלל החשבונות הפעילים מנויים לאינטרנט וזה הרבה. בני 50 פלוס פעלו בערוץ האינטרנט יותר מאשר בערוצים הישירים האחרים הן במידע והן בביצוע פעולות.

"כ-50% מהפעולות הבנקאיות מבוצעות מחוץ לסניף חלק משמעותי במכשירים אוטומטיים שבהם ניתן לבצע לא מעט פעולות והם נהיים יותר משוכללים ויותר פעולות שניתן לעשות במכשירים הללו. אחת לחודש אני עושה סיור בסניפים ומתפעלת מחדש שיש מכונות שבהן ניתן לא רק למשוך כספים".

"11% מהפעולות מבוצעות דרך מרכזי מענה קולי ולא צריך להגיע לסניף כי יש פקידי בנק שונים במענה הקולי. 17% מהפעילות מבוצעת דרך האינטרנט או דרך אפליקציה במובייל".

סניף בנק הפועלים בהגבעה הצרפתית בירושלים
אוליבייה פיטוסי

עוד הדגישה כי "לעומת העולם אנו לא כל כך מתקדמים ושם יש יותר פעולות מתבצעות בסניף. בשנים הקרובות נעקוב אחר הנתונים הללו. תמונת ראי של השינויים הטכנולוגיים הם במספר הסניפים הבנקאיים: כשחילקנו את הסניפים לערים מרכזיות מאוד, פחות מרכזיות ובפריפריה, ראינו שבכל השנים האחרונות היה גידול מהיר מאוד במספר הסניפים שהבנקים פתחו.

"ב-3 השנים האחרונות יש שינוי בולט במגמה ויש התפצלות בערים הגדולות. יש סגירה של סניפים כשלמעשה מדובר במיזוג של סניפים שקרובים אחד לשני במרחק סביר, והשינוי משמעותי. מנגד, הבנקים פותחים סניפים בערי הפריפריה בצורה בולטת, חלקם במגזר הערבי אבל לא רק. מדובר בשינוי מאוד דרמטי".

לדבריה, "בכל העולם יש מצד אחד דיגיטציה ומצד שני בנקים סוגרים סניפים כמו למשל באוסטרליה. במדינות סקנדינביה 40% מהסניפים נסגרו והמגמה זהה בכל העולם ואצלנו היא החלה".

"מתרחשת מהפכה בבנקאות ומה שמוביל אותה זה הנושא הדיגיטלי. יש לכך המון יתרונות ולכן הגדרנו את הנושא במיקוד לשנים הקרובות כדי לתמוך ולאפשר את המהפכה הזו. ברור שיש אוכלוסיות שהשינוי הזה הטעון חינוך קשה להם ואנו מלווים את הנושא הזה.

"השירות הדיגיטלי זמין כל שעות היום ושעות הערב. אני יושבת ב-22:00 בבית ומסתכלת על החשבון ועושה העברה לבנק שלי ולא צריכה לחכות לשעות הפעילות בסניף. כל הנושא של הטכנולוגיה ומאגרי מידע ודיגיטציה מאפשרים התאמת השירות לצרכים של הלקוחות.

"הדיגיטציה מאפשרת הגברת התחרות כך ששחקנים קטנים ללא סניפים או עם מעט סניפים יוכלו להציע שירותים מקצועיים ללקוחות ולהתחרות בבנקים הגדולים כל השינויים מאפשרים להקים בנק דיגיטלי ללא סניפים ולהציע שירותים ללקוחות. בעולם מקימים בנקים דיגיטלים יעודיים. אנו ברגולציה שלנו מאפשרים את זה ומאמינה שנראה את זה בשנים הקרובות.

"הדיגיטל מאפשר לבנקים להתייעל ולהיות יותר תחרותיים, להמשיך להוריד את המחירים ולהציע שירותים מגוונים ללקוחות. אני מצפה שההתייעלות תגולגל גם על הלקוחות.

"יש אוכלוסיות שהמעבר לדיגטציה קשה להם ואנו עושים פעולות כדי להקל עליהם. דיילים בסניף עם טאבלטים מלמדים את הלקוחות איך להיכנס לחשבון, יש מבואות עם הרבה מכשירים, יש יותר כספומטים ובנקים שסוגרים סניפים משאירים על פי רוב כספומטים. כמו כן נמצאו פתרונות חדשים כמו קוד לטלפון למשיכת מזומן".

כמו כן הדגישה בר כי "אנו בתהליך כתיבת הוראת ניהול בנקאי תקין שתגדיר את דרישות המינימום בנושא ליווי הלקוחות בשינוי. אנו פועלים ביחד עם הבנקים בנושא חינוך פיננסי ודיגיטלי, וכן בוחנים ונענים לפניות הציבור ומווסתים סגירות סניפים מרוחקים. כמו כן, אנו תומכים בהצעת החוק שלפיה למפקח על הבנקים תהיה סמכות לאשר סגירת סניפים".

יו"ר ועדת המדע ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי "הביקורים שלי בבנק נהפכים למשהו נוסטלגי.כגוף ציבורי אנו גם רוצים לראות האם זה גורם להוזלה של העמלות לצרכן".

בתשובה לשאלתו של ח"כ חיים ילין (יש עתיד) אם ההתייעלות והדיגיטציה לא תוביל בסופו של דבר לפיטורי עובדים אמרה בר כי "אני לא מדברים על פיטורים במערכת אלא,  תוכניות פרישה מרצון שהן תוכניות מאוד טובות והן מאפשרות לעובד להחליט אם הוא פורש או לא. אם העובד לא מעוניין לפרוש הוא לא חייב לפרוש".

היא הוסיפה כי " יחידות שנסגרות ויש מוקדים שממוזגים ולכן אם השינוים לא נוחים לחלק מהעובדים וזה מוביל אותם לפרוש. הם מקבלים חבילה מאוד מכובדת וזה מבחירתם".

יו"ר ועדת המדע ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה)) אמר כי "הביקורים שלי בבנק נהפכים למשהו נוסטלגי. יש נגישות מי שמתרגל אליהם ויש לו את זה מברך על כך. כגוף ציבורי אנו גם רוצים לראות האם זה גורם להוזלה של העמלות לצרכן.

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל אמר כי  המהפכה הטכנולוגית בענף הבנקאות מובילה להורדה משמעותית במחירים, תוך שמירה על פריסה נאותה של סניפי הבנקים לטובת לקוחות שזקוקים לשירותי הסניפים הלקוחות נהנים מיתרונות רבים, ביניהם זמינות מוחלטת של השירותים במגוון ערוצים והנגשתם, חדשנות שמגוונת מאוד את השירותים השונים, חיסכון משמעותי בזמן וצמצום דרמטי של פערי המידע בין המוסד הפיננסי לבין הלקוח. כל אלה מובילים גם להורדת מחירי השירותים באופן משמעותי. אנחנו רואים שבתחום העמלות ישראל היא כבר מהמדינות הזולות בעולם", אמר פרל.

פרל הוסיף כי "השוואה בינלאומית מראה כי מגמת סגירת הסניפים בישראל מתונה בהרבה לעומת התהליך שמתרחש בעולם. באירופה יש ירידה של 7.2% במספר הסניפים בשנים האחרונות, בארה"ב ירידה של 6.2% במספר הסניפים, ואילו בישראל נסגרו רק 2.6% מסניפי הבנקים באותה תקופה. בישראל ניתן להבחין במגמה מובהקת של מיזוג וסגירת סניפים בערים מרכזיות, אך במקביל הבנקים מגדילים את מספר הסניפים באזורי הפריפריה, בעיקר ביישובים ערביים וחרדיים".

רן מלמד סמנכ"ל עמותת ידיד אמר כי הוא מברך על כל חידוש טכנולוגי המאפשר לציבור הנגשה יעילה וקלה יותר של שירותים פיננסיים ובנקאיים "יחד עם זאת אנחנו סבורים כי המערכת כפי שהיא פועלת היום אינה מעניקה פתרונות מספיקים לקהלים גדולים ובהם אוכלוסיות מעוטות הכנסה ומודרות אשראי, לקוחות עם מוגבלויות פיזיות ועוד".

כמו כן עמותת ידיד קובעת כי המרוץ אחר המעבר לטכנולוגיה מבלי לתת פתרונות של הדרכה, תמיכה וסיוע בשימוש בכלים אלה לאוכלוסיות שאינן יודעות לעשות את השימוש הנכון בכלים הטכנולוגים גם אם אלו עומדים לרשותם יכול לגרום לטעויות גדולות בקרב המשתמשים הלא מיומנים ולהביא לכך שאנשים יפסידו כספים והזדמנויות אל מול משתמשים מתוחכמים יותר.

מלמד קרא לבר לאסור על הבנקים לסגור סניפים בפריפריה לפני שיופעלו פתרונות חלופיים כמו סניפי בנק ניידים שיגיעו לערים על בסיס קבוע או פתרונות חלופיים אחרים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#