צדק חברתי? מיליונרים מתנגדים לשכר חזירי של מיליונרים אחרים

האם מתחילה נטישה של הנרטיב שהעשירים סיפרו לציבור על "השוק החופשי" של שכר המנהלים? ■ המיליונר סטיב סילברשטיין פתח במתקפה נגד מנכ"ל בלאקרוק - "הם מצביעים בכסף שלי ומאשרים כל חבילת שכר שערורייתית, במקום לכוון את הרווחים לבעלי המניות ולדיווידנדים"

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אבריאל

כבר התרגלנו לראות את הציבור הרחב, שאינו מרוויח הרבה, מבקר את שכר המיליונים של המנהלים - ואת המנהלים עונים להם שהטרוניות כלפיהם הן פופוליזם שמונע מקנאה כלפי מי שהצליח בזכות כישרון ועבודה קשה. ואולם עתה אנו נכנסים לשלב חדש בשיח הציבורי על שכר המנהלים: מיליונרים שתוקפים אחד את השני על שכר מוגזם ומנותק מהמציאות.

האם נוצר סדק ראשון בסולידריות שהבכירים גילו עד כה זה כלפי זה? אחד מהסיפורים האחרונים הוא על סטיב סילברשטיין, מיליונר שעשה את הונו ממכירה של חברת היי־טק ב-2001, שתקף באחרונה באלימות את לארי פינק, מנכ"ל בלאקרוק - חברת ניהול ההשקעות הגדולה בעולם, עם נכסים מנוהלים בסך כ-4.5 טריליון דולר.

לארי פינק, מנכ"ל בלאקרוקצילום: בלומברג

זאת לא טעות: אלה 4.5 טריליוני דולר, כלומר 4,500 מיליארדי דולר. לטענת סילברשטיין בלאקרוק מתרשלת בתפקידיה בריסון שכר המנהלים בחברות שבהן היא משקיעה, וגם המנכ"ל עצמו מרוויח יותר מדי כסף.

העיתון "פייננשל טיימס", שדיווח על מריבת המיליונרים, בחר כהרגלו במלים עדינות: סילברשטיין הפך ל"קוץ עקשן בצדה של בלאקרוק". כמו אחרים, סילברשטיין למד שבלאקרוק נוהגת לאשר באופן עיוור וגורף את רוב חבילות התגמול של המנהלים בחברות שבהן היא משקיעה (ליתר דיוק, ב-97% מהמקרים) - והוא לא מוכן לקבל את זה.

"אני בטוח שבלאקרוק יכולים למצוא כמה מקרים של שכר שערורייתי... רקורד ההצבעה שלהם הוא הגרוע ביותר. חברות ניהול כספים אחרות לפחות מצאו כמה חברות שראוי להתנגד להן", אמר סילברשטיין ל"פייננשל טיימס".

צדק חברתי הוא לא בדיוק המניע הבלעדי של סילבשרטיין - הוא לקוח וגם בעל מניות בבלאקרוק. מתוקף כך, הוא שלח לדירקטוריון בקשה לדון במדיניות החברה כלפי החברות שבהן היא מחזיקה. לפי הסברו של סילברשטיין: "החברה עלולה להסתבך עם הרגולטור בעוון אי־מילוי חובות הנאמנות שלה. זה יכול לפגוע בערך המניות שלי ולגרום להפסדים לחברה.

סטיב סילברשטייןצילום: William Mercer McLeod / מתוך

"הם מצביעים בכסף שלי ומאשרים כל חבילת שכר שערורייתית, ובכך מאפשרים למנהלים לרפד את כיסיהם במקום לכוון את הרווחים לכיוון בעלי המניות ודיווידנדים. אני עשוי לחדול להשתמש בשירותי בלאקרוק, כי ישנם אחרים שעושים עבודה טובה יותר במונחים של משטר תאגידי".

ומה עם מנכ"ל בלאקרוק עצמו, שלקח הביתה בשנה שעברה לא פחות מ-26 מיליון דולר? לדברי סילברשטיין, "יש לי רגשות כלפי אנשים שדוחפים את ידיהם לקופה, ועוד מעט כל הכסף של הכלכלה יגיע למנכ"לים שמעלים לעצמם את התשלומים. בשנה שעברה פינק העלה את שכרו מ-24 ל-26 מיליון דולר, בעוד הרווחים עלו בכ-2%. כשהוא מצביע בעד אישור השכר של כולם, הוא מעלה את הממוצע, ושלו עולה אפילו גבוה יותר".

באסיפת בעלי המניות הציג סילברשטיין במשך 30 דקות את טענותיו, וכן עצומה בעניין עם 4,000 חתימות של לקוחות בלאקרוק. "דיברתי על מנכ"לים שדופקים את החברה שעליה הם אחראים, על זה שבלאקרוק מאשרת את הנורמות הללו, ודרשתי ממועצת המנהלים לנקוט צעדים כדי לתקן את הבעיה", אמר.

"כסף יוצר לאדם 
הילה של אמינות"

האם זהו שינוי יסודי בדרך שבה משקיעים מוסדיים מתייחסים לחבילות השכר של החברות שבהן הם משקיעים? לא כל כך מהר. ההצעות לסדר של סילברשטיין נדחו כולן ברוב גדול - רק 4% מבעלי המניות הצביעו בעדן. אבל, סילברשטיין מבין שהביקורת והמאבק שלו בשכר המנהלים שונים מעוד קריאה של עמותה ליברלית או פוליטיקאי מצד השמאלי של המפה, ואם מיליונרים מתחילים לדבר על שכרם של מיליונרים אחרים - זהו סיפור אחר.

"הרווחתי הרבה כסף, וזה יצר לי אמינות. תראה את דונלד טראמפ - כשלאנשים יש כסף, יש הילה של אמינות סביבם", הוא אומר, ומבטיח להמשיך להילחם.

אותו הסיפור, בשינויים קלים, מתרחש גם אצלנו. לאחר שהכנסת אישרה את החוק להגבלת שכר הבכירים בחברות הפיננסיות, עד לתקרה של 2.5 מיליון שקל, הצהירו כמה מנהלים מקרב הגופים המוסדיים - החברות שמנהלות את חסכונות הציבור ומשקיעות בעבורו את הכסף בחברות הנסחרות בבורסה - שגם הם יתחילו להתנגד לחבילות שכר מוגזמות. הם הצהירו שאם הם עצמם צריכים לסבול ולחתוך בשכר - אזי ראוי שהרוח החדשה תחול גם על מנהלים אחרים.

מוקדם לקבוע אם ההצהרות האלה אכן יהפכו למדיניות חדשה, ואיפה ייקבע רף השכר החדש אצל מנהלים בחברות בורסאיות - או שזו רק הוצאת קיטור מצד כמה מנהלי השקעות ששכרם נחתך בשל החוק החדש.

ואולם ברור שהידיעות, השיחות והסיפורים האלה בארה"ב ובישראל משפיעים כבר עכשיו על המנהלים בבואם לקבוע את השכר של עצמם. אם תרצו, גם זה סוג של צדק חברתי - גם אם הוא בעיקר מריבה פנימית בתוך המועדון הקטן של אלה שלוקחים הביתה יותר מ-200 אלף שקל בחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker