עוזי לנדאו התפטר ממשרת יו"ר עמית בקק"ל: "אין אפשרות למינהל תקין"

בשבוע שעבר סירב דירקטוריון קק"ל לאשר לשכה עם ארבעה עובדים עבור לנדאו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי לנדאו
עוזי לנדאוצילום: גיל אליהו

עוזי לנדאו הודיע בצהריים (ב') על התפטרותו מממשרת יו"ר עמית בדירקטוריון קק"ל. בשבוע שעבר סירב דירקטוריון קק"ל לאשר העמדת לשכה עם ארבעה עובדים עבור לנדאו, והסכים לאשר לו נהג או מזכירה בלבד.

לפני כמה חודשים התגלעה מחלוקת לגבי שכרו החודשי. קודמו בתפקיד, אלי אפללו, קיבל שכר של של 42,644 שקל, בדומה לשכרו של יו"ר קק"ל. לנדאו הודיע על התנגדותו לאשר העברת 18 מיליון שקל לארגונים, זרמים ובריתות, בעקבות הודעתו בעניין של יו"ר ועדת הביקורת שטרוזמן. דירקטוריון קק"ל אישר בשבוע שעבר את העברת הסכום בכפוף לשינוי תזכיר ההתאגדות של קק"ל, שיאפשר את הרחבת מטרות הארגון כך שיהיה ניתן להעביר כספים לגופים הללו.

לנדאו הודיע שהוא מוותר על שכרו ומוכן לעבוד בתמורה לשכר של שקל אחד בשנה, וזאת לנוכח דרישות של ארגונים וזרמים לתוספות תקציביות. העניין הוא שדירקטוריון קק"ל סירב לאשר גם את זה. יצא איפוא שהוא הועסק בלא שכר בכלל, וכעת, גם בלא עוזרים.

בשבוע שעבר קיבלו עוזריו מכתב פיטורין מקק"ל לאחר שלא אושר תקציב להעסקתם.

במכתב ההתפטרות כתב לנדאו ליו"ר קק"ל, דני עטר, כי "הגעתי לקק"ל במטורה לקדם את חזונה ואת המעשה הציוני, במיוחד על ידי פיתוח הפריפריה בישראל, העמקת החינוך היהודי-ציוני, וחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות. כשהתמנתי שאפתי לחולל שינוי בקק"ל, ליישם נורמות וערכי מינהל תקין ולהחיל בה את השקיפות והערכים של עשייה ציבורית.  לצערי הגעתי למסקנה שאין עוד בידי כל אפשרות להצליח תחת הנהגתך".

לנדאו, שמונה לתפקידו לפי הסכמה עם שר האוצר משה כחלון, הוסיף כי "בתום היכרות קצרה של מספר חודשים איתך מסקנתי היא שאיני יכול לתת בך עוד אמון כמי שיוביל את קק"ל לקידום חזונה ומטרותיה. התנהלותך מפרה את עקרונות השקיפות והמינהל התקין, ובכלל זה הפרת הנחייה מפורשת של יו"ר ועדת הביקורת של קק"ל, השופט בדימוס אורי שטרוזמן, שלא לאשר תקציב ישיר לגופים שלהם נציגים בדירקטוריון; יזום מספר פריצות בתקציב, ואישור תוספות לגורמים אינטרסנטים ופוליטיים; הצעה לשינוי תקנון קק"ל כך שנפתחת אופציה לתוספות תקציב לגורמים אלה בעתיד; שיבוש תהליכי  קבלת החלטות, וניהול כוחני העושה בארגון כבתוך שלו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום