משרד התיירות: "תפקוד החברה הממשלתית לתיירות לקוי וכושל"

במכתב ששלח מנכ"ל המשרד, אמיר הלוי, למנכ"ל החברה, שי וינר, מועלות טענות לביצוע פרויקטים בקצב אטי, מצב כספי המחייב 
טיפול ובונוסים שערורייתיים לעובדים ■ וינר טוען כי הלוי מונע תקציבים לפעילותה השוטפת של החברה ולעמידה בביצוע פרויקטים

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מאז תחילת כהונתי השקעתי שעות רבות בהתמודדות עם ביקורות והאשמות מצד גורמים חיצוניים באשר לעבודת החברה הממשלתית לתיירות, על תפקודה הלקוי והכושל, ובכלל זה קצב ביצוע פרויקטים אטי והתנהלות גרועה מול רשויות מקומיות" — כך כתב מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי, למנכ"ל החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת), שי וינר, במכתב ששלח ב–9 ביוני ובו האשמות קשות בעניין התנהלות חמ"ת.

החברה הממשלתית לתיירות היא זרוע ביצוע כלל־ממשלתית לביצוע פרויקטים של תשתיות בתחום התייירות, הכפופה למשרד התיירות. כיום מבצעת החברה כ–250 פרויקטים בהיקף כספי של 1–1.5 מיליארד שקל.

שי וינר
שי וינרצילום: תומר אפלבאום

במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו למבקר המדינה ולרשות החברות הממשלתיות, הוסיף הלוי: "מצבה הכספי של החברה בשנות כהונתך כמנכ"ל גרוע ומצריך טיפול. דו"חות ביקורת הנמצאים בידי משרד התיירות מראים כי עובדי החברה נהנים מתנאי העסקה מעל ומעבר למקובל בחברות הממשלתיות, וכן מצביעים על התנהלות לקויה וחמורה בכל הקשור להענקת דמי הבראה לעובדים ואף על בונוסים שערורייתיים שנטלו לעצמם או קיבלו חברי ההנהלה; כל זאת ללא ידיעה של משרד התיירות ובניגוד לנהלים".

הרקע למכתב הוא מתיחות השוררת בחודשים האחרונים בין הלוי לווינר. הלוי מונה לתפקידו לפני שלוש שנים, בעת מינויו של שר התיירות הקודם, עוזי לנדאו. הוא יועץ כלכלי וכיהן כחבר מועצת עיריית תל אביב וסגן ראש העירייה מטעם הליכוד עד 2003. וינר, שהיה מאנשי אגף התקציבים במשרד האוצר, מונה ב–2011 למנכ"ל חמ"ת.

המתיחות בין השניים פרצה בין היתר בשל דו"ח ביקורת פנימי שהוכן על ידי מבקר הפנים בחמ"ת, רו"ח קובי נבון, הנוגע לתשלומים לצדדים שלישיים. במכתב ששלח וינר לנבון במארס האחרון הוא תוקף בחריפות את התנהלותו של רואה החשבון וטוען שלא קיבל הזדמנות נאותה להגיב על הביקורת. נבון דחה את הטענה.

אמיר הלוי
אמיר הלויצילום: חן גלילי

באותו מכתב תקף וינר גם את הלוי וטען שבמשך חודשים הוא מונע העברת תקציבים הנדרשים לחברה לשם פעילותה השוטפת ולשם עמידתה בביצוע פרויקטים, בניגוד מוחלט להתחייבויות ולסיכומים בכתב. "התנהלות בלתי אחראית זו, היא הגורם הבלעדי למרבית הליקויים שפורטו בדו"ח", כתב וינר.

טענה נוספות שהעלה וינר במכתבו היא שהלוי פעל למינוי האדריכלית אורנה אנג'ל, שלדבריו מקורבת אליו, לפרויקטורית של חמ"ת בטבריה עם סמכות לבחירת יועצים — מינוי שחמ"ת התנגדה לו. וינר ציין כי חמ"ת גם התנגדה לעדכון שכרה של אנג'ל מ–15 אלף שקל ל–70 אלף שקל בחודש. כיום אנג'ל כבר לא עובדת בפרויקט.

הלוי דחה את הטענות. "אנג'ל אינה נמנית עם חברי ושותפי לשעבר, ההיכרות בינינו היא מקצועית בלבד", טען במכתב. הלוי גם דחה את הטענות האחרות של וינר. לדבריו, קצב ביצוע הפרויקטים הנמוך של חמ"ת היה קיים עוד לפני שנכנס לתפקיד — תקופה שבה קיבלה החברה תקציבים גבוהים, אך בפועל התברר כי היתה בגירעון.

אנג'ל היתה מנהלת לשכתו אהוד ברק בעת כהונתו כראש הממשלה ולפני הבחירות האחרונות היתה בין מקימי מפלגת כולנו. כמו כן ניהלה את פרויקט חידוש נמל תל אביב בתחילת שנות ה–2000, בעת שהלוי היה סגן ראש עיריית תל אביב.

בתגובתה דחתה גם אנג'ל את טענותיו של וינר. כמו כן רמזה לניגוד עניינים בפרויקט בטבריה, שהוביל לטענתה להדחתה. "אין ביני לבין מנכ"ל משרד התיירות שום קשר פרט לקשר מקצועי", היא אומרת. "לאחר כישלון רב שנים של החברה הממשלתית לתיירות בטבריה, החליטה החמ"ת, שבראשה עומד וינר, למנות אותי לפרויקטורית של העיר. הכל עבד כשורה עד שהתברר כי לאחד הבכירים בחמ״ת יש אינטרסים אישיים באזור התכנון, שעליהם נודע לי בדיעבד. דרשתי להביא סוף לניגוד העניינים, אך מאומה לא קרה. לעומת זאת, המו״מ לעדכון שכרי הופקד בידי אותו בכיר בעל ניגוד העניינים, ואז, באורח פלא, קיבלתי הודעה על הפסקת העסקתי".

מהחברה הממשלתית לתיירות נמסר בתגובה: "כל פעילות החברה נעשית בשקיפות מלאה ובבקרה ופיקוח של רשות החברות הממשלתיות ועל פי כל דין. החברה הממשלתית לתיירות דוחה מכל וכל את טענותיו של מנכ"ל משרד התיירות, הלוי".

ממשרד התיירות נמסר שהמשרד ער לבעיות בחמ"ת ופועל לתיקונן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker