הרגע שבו שרי הממשלה פרצו בצחוק - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הרגע שבו שרי הממשלה פרצו בצחוק

לא הרצון להגביר את המלחמה בבנייה הבלתי חוקית עמד מאחורי הדרישה לעצור העברת תקציב של מיליארד שקל ליישובים הערביים - אלא סתם רצון להעניש אותם על היותם יישובים ערביים

13תגובות
ג'סר א זרקא. היישובים הערביים נחנקים ממחסור בקרקעות
רמי שלוש

בשלב כלשהו בישיבת הממשלה פרצו השרים בצחוק. זה היה בשיאו של דיון מתוח וטעון על הבנייה הבלתי חוקית ביישובים הערביים.

כזכור, בדצמבר אישרה הממשלה את תוכנית החומש ההיסטורית לקידום האוכלוסייה הערבית, עם תקציב של 12 מיליארד שקל. האישור נעשה לאחר שלוש ישיבות ממשלה, שהתפוצצו בזו אחר זו בשל סירוב שרי הליכוד הקיצוניים לאשר העברת תקציבית לאוכלוסייה הערבית בישראל.

בסופו של דבר התוכנית אושרה, אבל עם הסתייגות אחת: מיליארד שקל מהתוכנית, שהוקצו להקלת בעיות התכנון והבנייה ביישובים הערביים, הוקפאו עד שהמדינה תמצא פתרון לבנייה הבלתי חוקית ביישובים הערביים. השרים אלקין ולוין לא הסכימו שהיישובים הערביים, שהם היישובים הצפופים והחלשים ביותר בישראל, יקבלו סיוע כל זמן שהערבים לא נענשים על הבנייה הבלתי חוקית שלהם.

האמת היא שהבנייה הבלתי חוקית היא אכן רעה חולה ביישובים הערביים - אין הערכות מדויקות על מספר המבנים הבלתי חוקיים הנבנים ביישובים האלה, אך ככל הנראה מדובר באלפים. האמת היא גם שהבנייה הבלתי חוקית היא הביטוי הבולט ביותר לאווירת המערב הפרוע השוררת בחלק מהיישובים הערביים, שבהם הציות לחוק אינו ערך.

האמת היא גם שמי שנפגעים מהבנייה הבלתי חוקית הם בעיקר האזרחים הערבים, מכיוון שלעתים קרובות הבנייה הבלתי חוקית נעשית על חשבון שטחי ציבור ותשתיות, ואינה מאפשרת ליישובים להתפתח כנדרש ולבנות בתי ספר, כבישים או מתנ"סים. האמת היא גם שחלק לא מבוטל מהבנייה הבלתי חוקית הוא בלתי נמנע, כי היישובים הערביים נחנקים ממחסור בקרקעות והמדינה אינה מאפשרת להם להתרחב, כי ברשויות הערביות אין תוכניות מתאר שמאפשרות בנייה חוקית, כי הרשויות הערביות הן חלשות ואין להן יכולת תכנון ופיתוח או יכולת אכיפה.

האמת היא, בקיצור, שהבנייה הבלתי חוקית פושה ביישובים הערביים כי הם יישובים עניים ומוזנחים, בלי ניהול, בלי משאבים ובלי קרקעות פנויות. לפחות חלק מהסיבות הללו מונחות לפתחו של הרוב היהודי העשיר במדינת ישראל, שנתן כל השנים ליישובים הערביים להיחנק בלי קרקעות ובלי משאבים, ואחר כך בא להעניש את הערבים על תוצאות ההזנחה הזאת.

התניה מוזרה

את הגישה המענישה באה המדינה לשנות עתה, עם ההחלטה ההיסטורית שהעבירו משרדי האוצר וראש הממשלה לתוכנית החומש לאוכלוסייה הערבית, ועם ההחלטה הנוספת לטפל בבנייה הבלתי חוקית ביישובים הערביים, אבל בדרך בונה. צוות בין־משרדי בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, הגיש המלצות להגברת האכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית בכל מדינת ישראל - אבל לכולם ברור שעיקר הבעיה מצויה ביישובים הערביים.

הצוות של קמיניץ זיהה שכיום הרשויות הערביות מופלות במשאבים שלהן בתחום האכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית, ובעיקר מופלות בתחום הסמכויות. רק לארבע רשויות ערביות יש כיום סמכויות בתחום התכנון והבנייה (יש להן ועדה מקומית לתכנון ובנייה הנשלטת בידי ראש הרשות). בהיעדר סמכות, קשה לבוא בטענות לרשויות הערביות על שאינן מגלות אחריות בתחום הבנייה.

זאת ועוד, הצוות של קמיניץ זיהה שכמעט אין אכיפה נגד בנייה בלתי חוקית, בשל הקושי ליישם את הליכי האכיפה הנקוטים כיום - בעיקר הליכים פליליים של צווי הריסה. בתי המשפט מוציאים צווי הריסה, אך הללו אינם מקוימים, ספק בשל חשש של המשטרה להסעיר את הרוחות ביישובים הערביים ספק מסיבות אחרות.

לאור זאת, הצוות של קמיניץ המליץ על שינוי גישה. ראשית, מעבר מאכיפה פלילית לאכיפה שהיא בעיקרה מנהלית, כלומר הטלת קנסות במקום צווי הריסה והותרת ההליך הפלילי רק לעבירות חמורות ביותר. שנית, חיבור בין סמכות לאחריות באמצעות הקמת 22 ועדות מקומיות חדשות ביישובים הערביים, והעברת הסמכות לאכיפת הבנייה הבלתי חוקית לרשויות הערביות.

שלישית, נקיטת גישה של מקל וגזר בכך שהרשויות הערביות ייבחנו על יכולת האכיפה שלהן - מי שתאכוף באופן משכנע תקבל את הזכות להקים ועדה בשטחה וגם תקבל תוספת משאבים. מי שלא תאכוף בצורה משכנעת תחטוף, ויחידת האכיפה הארצית תיכנס בנעליה ותאכוף במקומה תוך פגיעה קשה בסמכויות ראש הרשות המקומית. רביעית, סיוע לרשויות הערביות להתגבר על המחסור במשאבים, בתוכניות מתאר ובקרקעות, שהם הגורמים העיקריים לבנייה הבלתי חוקית מלכתחילה - זוהי תוכנית מיליארד השקלים שהתעכבה. חמישית, הגברת יכולת האכיפה של המדינה בתחום התכנון והבנייה באמצעות חיזוק דרמטי של יחידת האכיפה הארצית גם בסמכויות וגם במשאבים.

שישית, ביטול המקל והגזר של הקשר בין הגברת האכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית ביישובים הערביים לבין העברת מיליארד השקלים לסיוע בקרקעות, במשאבים ובתוכניות מתאר ליישובים האלה.

ההתניה השישית, שקיימת מאז שלוין ואלקין תבעו אותה בדצמבר, התבטלה עתה. על כך היה הדיון המתוח בממשלה אתמול, כאשר שרי הליכוד הקיצוניים ממשיכים לדרוש את הקשר הזה - לא להעביר את מיליארד השקלים עד שהחקיקה על אכיפת הבנייה הבלתי חוקית תקבל את אישור הכנסת.

שרי הממשלה הבחינו שזאת התניה מוזרה, וכי מדוע שלקואליציה בת 65 ח"כים יהיה קושי להעביר כל חקיקה שתרצה? השרים אלקין ולוין התפתלו בניסיון לכרוך בין השניים, בטענה שיצירת ההתניה תאלץ את חברי הכנסת הערביים לתמוך בחקיקה של הגברת האכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית, מכיוון שאחרת היישובים הערביים לא יקבלו את מיליארד השקלים של סיוע בקרקעות ובתוכניות מתאר.

אלא שדי ברור שהח"כים הערביים לא יתמכו בחקיקה הזאת, וגם לא ברור ממתי קואליציה ימנית נסמכת על קולות הח"כים הערביים כדי להעביר חוק שלה.

בשלב הזה בדיון נאלץ השר אלקין להודות שהחשש שלו אינו התמיכה או היעדר התמיכה של הח"כים הערביים בהצעת החוק, אלא היעדר התמיכה של ח"כים מהליכוד בהצעה. אלקין הזכיר שבנייה בלתי חוקית קיימת גם במגזר החקלאי ובמועצות האזוריות, והביע חשש שראשי מועצות אזוריות ילחצו על חברי הכנסת מהליכוד למנוע את הגברת האכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית בישראל. "נו, אז אם הבעיה היא התנגדות של ח"כים בליכוד, בגלל הרצון להגן על בנייה בלתי חוקית במועצות האזוריות", שאל שר הפנים אריה דרעי, "למה אתה רוצה להעניש את היישובים הערביים ולגזול מהם תקציב של מיליארד שקל על כך?"

האתגר של הכנסת

זה היה השלב שבו שרי הממשלה פרצו בצחוק, כי היה ברור שיצא המרצע מן השק - לא הערבים מסכנים את החקיקה על אכיפת הבנייה הבלתי חוקית, כי אם היהודים החזקים מהמועצות האזוריות; ולא רצון להגביר את אכיפת הבנייה הבלתי חוקית עומד מאחורי הדרישה לכרוך את החקיקה עם העברת תקציב של מיליארד שקלים ליישובים הערביים, כי אם סתם רצון להעניש את היישובים הערביים בהיותם יישובים ערביים.

הצחוק הזה הוא שהכריע את הכף: הממשלה אישרה את הצעת החוק, ואף קבעה כי תקודם במהירות שיא. הממשלה גם קבעה כי במקרה שיהיו קשיים באישור החוק בכנסת (כאמור, בגלל היהודים החזקים מהמועצות האזוריות), יוכלו ראש הממשלה ושר האוצר לשקול שוב את העברת מיליארד השקלים ליישובים הערביים, אבל זה יהיה תלוי בהחלטה שלהם.

תפוח האדמה הלוהט של העברת מיליארד השקלים להרחבת היישובים הערביים בישראל, והגברת הבנייה הערבית תוך הגברת האכיפה נגד בנייה בלתי חוקית, יצא סוף סוף מידי הממשלה. כעת זוהי כנסת ישראל שתצטרך לעמוד באתגר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#