לנג לברוש: נמשיך במדיניות הגדלת היבוא - התעשייה תאלץ להתמודד

לדבריו, בתקציב הקרוב יבקש להגדיל גם את התמיכה בתעשייה ■ ברוש: מנכ''ל התאחדות התעשיינים מנהל את מכון התקנים ■ לין: מפעל שלא יכול להתמודד מול יצוא - שייסגר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשיה, עמית לנג, אמר היום כי חרף מחאת התעשיינים, משרדו ימשיך בחשיפת המשק ליבוא ובהסרת חסמי תקינה, והתעשייה תצטרך להתמודד. לדבריו, הוא יפעל במקביל להגדלת תקציבי הסיוע לתעשייה בתקציב 2018-2017. לנג דיבר בכנס הסרת חסמים ביבוא של איגוד לשכות המסחר, שנערך באייר פורט סיטי.

"יש אמת מטרידה במה שקורה לתעשייה", אמר לנג בהתייחסו לירידה ביצוא ובקצב הקמת מפעלים חדשים גדולים בארץ. "את התעשייה צריך לעודד בהרבה יותר משאבים. אני מסכים עם שרגא (ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים; א''ק), שהיא יכולה להתמודד אם יתנו לה כלים. מדינות אחרות נותנות עידוד מסיבי לתעשייה. זה לא סותר פתיחת יבוא. ננסה להביא בשורה בתקציב המדינה בחודשים הבאים", הוסיף.

לנג סתר את דברי ברוש, שאמר כי 80%-95% מהתקינה הישראלית תואמת תקינה בינלאומית. לדבריו, "רוב התקינה מבוססת תקן בינלאומי, לא תואמת אותו. הבעיה שמצאנו בעבודת הוועדה היא שיש בכל תקן סעיפים שמבטאים ייחודיות ישראלית. אין מקום לתופעות מוזרות כאלה, כמו תקן למיטת תינוק. התינוק הישראלי לא יותר גדול מהשוודי, לכן הוא לא צריך מיטה אחרת. צריך להעיף את זה ונמשיך לעשות זאת", הוסיף. לדבריו, "עלות חסמי היבוא למשק ולצרכנים הישראלים מגיעה למאות מיליוני שקלים בשנה, וטיפול שורשי ומתמיד בה יכול להביא להשפעה ממשית ומשמעותית על יוקר המחיה".

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר כי "אם בא מפעל ואומר שהוא יכול להתקיים רק בתנאי שהממשלה תטיל מסים עקיפים על הצרכנים – אין לו הצדקה כלכלית. אסור לנו לאמץ תפישה זו - שפוגעת ישירות בציבור הרחב. יש לנו מחויבות לציבור. אני לא אומר שצריך לעשות שינוי חד מהיום למחר, אבל אתה צריך להתייעל הדרגתית ולעמוד בפני תחרות עולמית, כי ללא תחרות עולמית אין תחרות אמת".

ברוש הוסיף: "בעבר הפגנו נגד מדיניות החשיפה, כי המחיר משחק משקל גדול. הפסדנו, מדיניות החשיפה התקבלה. אני סגרתי מפעל תנורי בישול ואפיה. תעשייה עתירת שכר עבודה נסגרה. אבל התעשייה הלכה קדימה והצמיחה לא נפגעה. ואנחנו מייצאים פי כמה. מדינה קטנה לא צריכה לייצר כל דבר בעצמה – תנורים או טי-שירטים. התחלנו לייצר דברים אחרים. יש לי שני מפעלים מייצאים ומתחרים באירופה ובארה"ב ובישראל. אנחנו לא יותר זולים אבל אנחנו משכנעים את הלקוחות שהמוצרים יותר טובים. ולאיכות יש מחיר. במקום שהאיכות נחשבת אנחנו מצליחים יפה מאוד".

בנושא הפתיחה ליבוא אמר ברוש כי "אין לנו בעיה בפתיחת יבוא אבל אנחנו לא מוכנים שיגיעו מוצרים בהיצף". מנגד אמר כי "אם מדיניות היבוא תמשיך- נהיה בסכנת גלישה מהירה לאבטלה. מאז המשבר של 2008 המדינות בעולם בחרו להגן ולפתח את התעשיות המקומיות כדי לעודד צמיחה, בעוד ישראל בחרה במכוון להמשיך ולעודד יבוא. כיום ישראל היא מהמדינות הפתוחות בעולם ליבוא והתוצאה הנה ירידה חדה בשיעור הצמיחה של המשק וברמת החיים של כולנו". לדבריו, מבדיקת התאחדות התעשיינים עולה כי כיום הממשלה לא פועלת מספיק על מנת להגן על התעשייה והתוצרת המקומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום