בג"ץ: רשות ההגבלים לא יכולה להקפיא את האכיפה בגין מחיר מופרז של מונופולים

השופט קבע כי הממונה פועלת בניגוד להחלטת בג"ץ בתביעות הייצוגיות של ירון זליכה ואופיר נאור נגד תנובה - לקוחה של הלפרין עד לא מכבר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים לא תוכל להקפיא את האכיפה בגין מחיר מופרז עליה הודיעה, לפחות עד להשלמת הבחינה מחדש של גילוי הדעת שקבע כי אסור למונופול לגבות מחיר מופרז, כך קבע הערב שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, שהוציא צו ביניים בעניין.

פרופ' ירון זליכה ועו"ד אופיר נאור נאור הגישו לפני כשבועיים עתירה נגד הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין שנועד למנוע ממנה לעסוק בנושא המחיר המופרז של המונופולים ובגיבוש מדיניות רשות שונה מזו הקיימת. לדבריהם, ש"כל אלה הם עיסוקים בהם מפרה עו''ד הלפרין בבוטות ובריש גליי את הסדר ניגוד העניינים שנחתם עמה".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט הוסיף כי קביעתה של הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, אינה מתיישבת לכאורה עם מה שעולה מהחלטות שיפוטיות תקפות שניתנו כמה ימים לפני פרסום קביעתה. עוד ציין השופט, כי העתירה כולה תובא לדיון בהקדם בפני הרכב שופטים.

הלפרין הוציאה לבחינה מחדש את גילוי הדעת של קודמה התפקיד, דייויד גילה, מתוך כוונה לשנות אותה, ואף לסגת ממנה. עם זאת, עוד בטרם החלה הבדיקה הציבורית הודיעה על הקפאת גילוי הדעת, כדי שבתי המשפט הדנים בתביעות ייצוגיות יידעו, כי זו העמדה החדשה של הרשות. בימים אלה מתבררות שש תביעות ייצוגיות בגין מופרז נגד תנובה, לקוחה מרכזית של הלפרין טרם מינויה לרשות, ונגד לקוחות נוספים שלה, בהם מונופול הגז ויצרנית הסיגריות פיליפ מוריס.

עוד ציינו זליכה ונאור כי העתירה מוגשת "לביטול החלטת הרשות לבחון מחדש את המדיניות לעניין אכיפת האיסור על גביית מחיר מופרז על ידי מונופולין, אשר נקבע בגילוי הדעת שפורסם על ידי הממונה הקודם. כמו כן מתבקש בית המשפט הנכבד להורות לרשות לאכוף את האיסור על גביית מחיר מופרז, כפי שנקבע בהחלטה בתביעת נאור רק לאחרונה, וכן במסמך גילוי הדעת העולה עמה בקנה אחד". כלומר, זליכה מבקש מבג"ץ למנוע מהלפרין לשנות את החוק, שלגישת התובעים, כבר מכיר בכך, שמחיר לא הוגן הוא גם מחיר מופרז.

בג"ץ העניק למשיבים ארכה להגיב עד ה-7 ביוני. היום נדונה תשובת רשות ההגבלים שטענה, כי לממונה סמכות לפעול כפי שפעלה, התנהלותה נמצאת במתחם הסבירות והיא לא נמצאת בניגוד עניינים, כיוון שמדובר בנושא רוחבי.

השאלה אם מותר למונופול לגבות מחיר מופרז אמנם רחבית, אולם מתוך עשר תביעות ייצוגיות בגין מחיר מופרז שהוגשו, שש עוסקות בתנובה, את חלקן מייצגים עורכי הדין רנן גרשט ושחר בן מאיר ואחת במונופול הגז – לקוחותיה של הלפרין טרם מינויה לרשות ההגבלים.

יו״ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה כי "בג"ץ מאשר את מה שטענתי מיד עם פרסום גילוי הדעת 1/14 - המהלך של הלפרין להפסיק לאכוף מחיר מופרז, שנעשה בחופזה ובאופן לא תקין, הינו פסול מיסודו, ומתנוסס מעליו דגל שחור. פסיקת בג"ץ מצטרפת לביקורת החריפה שמתחתי יחד עם ח״כים נוספים על שיקול הדעת של הממונה, ומכירה הלכה למעשה בעילת מחיר מופרז. מהלכיה האחרונים של הלפרין מטילים ספק רב בנכונותה להילחם בריכוזיות המשק וביוקר המחיה, ופסיקת בג"ץ מאששת חששות אלו. אני קוראת לממונה להפיק לקחים, לציית לפסיקת בג"ץ, ולהפנים שטובת הציבור עולה על טובת המונופולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker