רשות ההגבלים צריכה ללכת עד הסוף - ולהוציא את יינות ביתן מתימורים

טוב עשתה הרשות עכשיו, כשניצלה את ההזדמנות והחליטה לפרק את הקרטל במתחם תימורים ■ עליה גם להוציא את יינות ביתן מהמתחם - כיוון שכל עוד היא שם, צפוי להימשך סוג של תיאום בין הסיטונאים הגדולים מול החקלאים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן

רשות ההגבלים משנה מגמה. לאחר גרירת רגלים בטיפול בתלונת התאחדות האיכרים להפרדת שיתוף הפעולה במרכז הלוגיסטי בתימורים בין הסיטונאים הקשורים לחברות נטו, רמי לוי ויינות ביתן - התפרסמה היום (ה') החלטה חשובה.

רשות ההגבלים מסרה כי הודיעה לנאמני מגה וליינות ביתן, כי בין שאר תנאיה לאישור רכישת מגה על ידי יינות ביתן, תידרש האחרונה לפרק את השותפות שלה עם ביכורי שדה דרום בבעלות נטו. יתר על כן, הרשות הודיעה כי היא שוקלת להתנות את המיזוג גם בהפסקת הישיבה המשותפת של חברת ביכורי ביתן, חברה בת של יינות ביתן, במתחם שבו יושבת גם ביכורי שדה.

ביכורי שדה, מושב תימוריםצילום: אילן אסייג

מדובר בשלב זה בתנאים לא סופיים, שכן החברות יוכלו להשמיע הערותיהן לגביהם, וייתכן וישכנעו את הרשות לשנות את התנאים - אך הסיכוי לכך נמוך ביותר.

בכך יגיעו לסיומו קרטל הסיטונאים הקיים במתחם תימורים. ראשיתו בשיתוף פעולה בין החברות הבנות של רמי לוי, ביכורי שדה, שוק העיר ונטו, שהעיק על חקלאים רבים. הקרטל תיאם מחירי קנייה מול החקלאים, בחסות חוק ההגבלים, והביא לתופעות פסולות, שעיקרן דרכים שונות להורדת מחירים חד-צדדית.

התיקון הראשון נעשה לפני כשנה, כשנכנס לתוקף שינוי בחוק ההגבלים שאסר על מי שאינו חקלאי ליצור קרטל. אולם, למרות תלונה שהגישה התאחדות האיכרים באמצעות עורך הדין אלדד כורש נגד הקרטל, הרשות גררה רגלים.

רק לחץ מתמשך מצד המתלוננים והתקשורת הביא לפירוק השותפות של רמי לוי בקרטל. עם זאת, הרשות לא עמדה באותו שלב על כך שרמי לוי תצא למתחם אחר. בפועל, רמי לוי ניצלה את החלטת הרשות ליציאה מהקרטל ולמעבר למתחם חדש.

לא ברור מה גרם לרשות לאפשר באותו זמן את המשך התיאום של יינות ביתן עם הקרטל, כיוון שהחקלאים דרשו גם את הוצאתה מהמרכז הלוגיסטי. אולם טוב עשתה הרשות עכשיו, כשניצלה את ההזדמנות והחליטה לפרק אותה. עליה גם ללכת עד הסוף ולהוציא את יינות ביתן מהמתחם, כיוון שכל עוד היא שם, צפוי להימשך סוג של תיאום בין הסיטונאים הגדולים מול החקלאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker