משרדי האוצר והבריאות נאבקים על קבלת 100 אלף מבוטחים סיעודיים לקופות

משרד הבריאות דורש תקציב: "לא נכון שמבוטחי קופות החולים ישלמו על טעות שהמדינה עשתה" ■ האוצר: "משרד הבריאות פועל בחוסר סמכות, נורה לחברות הביטוח לקלוט את הקשישים"

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

מחלוקת עזה פרצה בין משרד הבריאות למשרד האוצר בנוגע לביטוחים הסיעודיים החדשים של קופות החולים, שייכנסו לתוקף ב-1 ביולי. המחלוקת היא בנוגע ל-100 אלף קשישים (בני 65 ויותר), שנפלטו מביטוחי הסיעוד הקבוצתיים לאחר שאלה בוטלו על ידי הממונה על הביטוח, ואמורים להתקבל לביטוח הסיעודי של קופות החולים במקום. בשלב זה לא ברור אם חסרי הביטוח אכן יצליחו להתקבל לביטוח הסיעודי של קופות החולים ב-1 ביולי, ואם משרד הבריאות מתכוון למנוע זאת.

המחלוקת בין המשרדים היא בנוגע לפיצוי קופות החולים בגין הקליטה של 100 אלף בני 65 ויותר, חסרי ביטוח סיעודי, בביטוח הסיעודי שלהן. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, והממונה על הביטוח, דורית סלינגר, מקיימים את הדיונים, שבמסגרתם הבהיר משרד הבריאות כי העברת הפיצוי לקופות החולים הוא תנאי לקבלת הקשישים לביטוח הסיעודי שלהן. במשרד הבריאות אמנם הדגישו כי הם אינם מציבים אולטימטום למשרד האוצר, ואין בכוונתם לאסור על קופות החולים לקלוט את אותם 100 אלף חסרי ביטוח שאמורים להיקלט בביטוח הסיעודי האחיד החדש של הקופות - אך הדרישה כי הם לא ייקלטו בלי שיינתן פיצוי קודם מתפרשת כאולטימטום סמוי.

דורית סלינגרצילום: אוליבייה פיטוסי

במשרד האוצר הגיבו על האולטימטום לכאורה במלים קשות. מקורות באוצר מסרו כי משרד הבריאות לא יכול לאסור על קופות החולים לקלוט את 100 אלף הקשישים בביטוח הסיעודי של הקופות, שהוא פועל בלי סמכות, וכי אם הוא יעשה כן הפיקוח על הביטוח יפעיל את סמכותו על חברות הביטוח - ויורה להן לקלוט את אותם מבוטחים. הביטוחים הסיעודיים של קופות החולים משותפים לקופות ולחברות הביטוח. הממונה על הביטוח יכולה להורות לחברות הביטוח לקלוט את חסרי הביטוח שבמחלוקת.

ביטוחי קופות החולים צפויים להתייקר

100 אלף חסרי הביטוח הם פליטי הביטוח הסיעודי הקבוצתי של מקומות עבודה, שבוטל על ידי הפיקוח על הביטוח בתחילת השנה. כמיליון מבוטחי הביטוח הסיעודי הקבוצתי איבדו כתוצאה מכך את הביטוח הסיעודי שלהם, אבל מרביתם בגילים צעירים ויכולים לרכוש עבור עצמם ביטוח סיעודי פרטי חלופי. לכ–200 אלף קשישים (מעל גיל 65) אין אפשרות כזאת, מאחר שמפאת גילם רכישת ביטוח סיעודי פרטי תעלה להם הון עתק.

למחצית מהקבוצה הזאת יש כבר ביטוח סיעודי קודם, פרטי או דרך קופות החולים. לכן, הקבוצה הבעייתית היא כ-100 אלף בני 65 ויותר ללא ביטוח סיעודי נוסף, שביטול הביטוח הסיעודי הקבוצתי הותיר אותם ללא ביטוח סיעודי כלל.

משה בר סימן טובצילום: תומר אפלבאום

מאז 2011 מתלבט הפיקוח על הביטוח כיצד לפתור את הבעיה של אותם 100 אלף חסרי ביטוח. לפני כשנה החליטה סלינגר להטיל את האחריות על קופות החולים, ולחייב אותן לקלוט את חסרי הביטוח במסגרת הביטוח הסיעודי הקבוצתי שלהן. בביטוח זה יש כ-4 מיליון מבוטחים, ולכן מסוגל לקלוט תוספת של 100 אלף מבוטחים מבוגרים.

לפי התוכנית הראשונית של משרד האוצר, בני 65 ויותר היו אמורים להתקבל לביטוחי הסיעוד של קופות החולים בתנאים נחותים ובמחיר גבוה יותר, שיפצה במעט על תוספת הסיכון שהם מביאים לביטוח. אלא שאיום של ההסתדרות בהשבתה הביא להסכם בין שר האוצר, משה כחלון, לבין יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שבמסגרתו בוטלו התנאים הנחותים. כלומר, הקשישים אמורים להתקבל לביטוחים הסיעודיים של קופות החולים בתנאים זהים לשאר המבוטחים.

המשמעות היא שהמבוטחים בקופות החולים הם אלה שהיו אמורים לממן את קליטת המבוטחים דרך הפרמיות שהם משלמים - כלומר המבוטחים הצעירים בקופות החולים היו אמורים לסבסד מכיסם את קליטת 100 אלף בני 65 ויותר. במשרד האוצר העריכו שמאחר שמדובר בפרמיות שיתחלקו על פני 4 מיליון מבוטחים, מדובר לכאורה בתוספת פרמיה לא גבוהה מאוד.

אלא שחישובים עדכניים של קופות החולים הראו כי מדובר בקבוצת מבוטחים שמביאה עמה גירעון אקטוארי גדול - מבוגרים שלא שילמו דבר לביטוח עד כה - וכי ההצטרפות שלהם לביטוח עלולה להביא להתייקרות ניכרת של הביטוח הסיעודי של קופות החולים. ההערכה היא שבשנה הבאה יתייקרו הביטוחים של קופות החולים ב-25%–50%, כשחלק מההתייקרות היא בלתי־נמנעת ונובעת מעדכון של המודלים האקטואריים של הביטוחים הסיעודיים, וחלק ממנה נובעת מצירוף 100 אלף בני ה–65 ויותר החדשים.

"לא ניתן לפצות כי סכום הפיצוי לא ברור"

בעקבות כך, משרד הבריאות הבהיר כי הוא דורש שמשרד האוצר יפצה את הקופות בגין קליטת המבוטחים החדשים. בכירים במשרד הבריאות אמרו כי "לא נכון שמבוטחי קופות החולים ישלמו עבור קליטת 100 אלף חסרי הביטוח. המדינה היא זאת שעשתה טעות בפיקוח על הביטוחים הקבוצתיים במקומות עבודה, ואין סיבה שהמבוטחים בקופות החולים ישלמו עבור הטעות הזאת". במשרד הבריאות הבהירו כי נדרש גיבוי תקציבי, וכי "לא מדובר בהמון כסף". הם הוסיפו כי לא יסכימו שפיצוי תקציבי לא יינתן".

עם זאת, הבהירו במשרד הבריאות כי המגעים עם משרד האוצר נמשכים בלי אולטימטום "ובלי שהנחינו את קופות החולים לסרב לקבל את הקשישים, כל זמן שהמשא ומתן אינו מסתיים".

במשרד האוצר דוחים את מה שהם מפרשים כרמיזות לאולטימטום סמוי מצד משרד הבריאות, ומבהירים כי לא ניתן בשלב זה להבטיח פיצוי כלשהו לקופות החולים. זאת מאחר שהבדיקה האקטוארית של הביטוחים הסיעודיים של קופות החולים נמשכת, ואמורה להסתיים רק לקראת סוף השנה. רק אז ידעו בכמה צפויים 100 אלף הקשישים לייקר, אם בכלל, את הביטוח של קופות החולים, ורק כשיהיה את המידע הזה ניתן יהיה לדון על פיצוי. לכן דורשים במשרד האוצר כי קופות החולים יקבלו את 100 אלף חסרי הביטוח לביטוח שלהן כבר ב-1 ביולי, וזאת לפני שיש סיכום על פיצוי תקציבי כלשהו.

יש לציין כי במסגרת הסכם כחלון־ניסנקורן, התחייב שר האוצר לשפות את הקופות בעבור קליטת 100 אלף חסרי הביטוח. ההתחייבות, עם זאת, חלה על 2016 בלבד, והיתה אמורה להיות בסכום נמוך של 20–40 מיליון שקל. משרד הבריאות טוען כי מדובר בסכום שאינו מספק, וכי יש צורך להמשיך לשפות את קופות החולים במהלך תקופת זמן ארוכה משנה אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום