האוצר דורש מהפיס והטוטו: תנו 2 מיליארד שקל תמורת חידוש הרישיון להימורים

בפיס נמצאים כ-5 מיליארד שקל להשקעות, ובטוטו כמיליארד שקל ■ האוצר בוחן הגברת אכיפה על הימורים לא חוקיים, המגלגלים בישראל 12-8 מיליארד שקל בשנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

משרד האוצר צפוי לדרוש מהטוטו ומהפיס כ-2 מיליארד שקל, כתנאי לחידוש ההיתר לעסוק בהימורים, שיפוג בסוף השנה. כך אמרו היום מקורות מקורבים לדיונים בוועדה לצמצום ההימורים בספורט, בראשות מנכ"ל משרד האוצר, שי באב''ד.

בד בבד, משרד האוצר יקצה תקציבים מוגדלים למאבק בהימורים הלא חוקיים. מגעים בעניין זה החלו מול משרד המשטרה, לבירור הצרכים הנדרשים לכך מבחינת כח אדם ותקציבים, ומול משרד המשפטים, שיידרש לתגבר את כח האדם שיתמודד בבתי משפט עם נושא ההימורים הלא חוקיים.

מפעל הפיס - זוכה בלוטו מכוסה במסכה על פניו
זוכה של מפעל הפיסצילום: מוטי מילרוד

הפיס מחזיק בכ-5 מיליארד שקל המוגדרים ככספים "חונים", כאלה שמיועדים להשקעות ברשויות מקומיות. חלק מהסכום כבר הובטח להשקעות שבדרך, ולא ניתן לקחת אותו. לכן, הוועדה שוקלת לקחת כ-20% מהסכום - מיליארד שקל.

מכיוון שהפיס נמצא בבעלות השלטון המקומי, המדינה לא יכולה להכניס את היד לקופתו ולמשוך ממנו כספים. לכן, משרד האוצר נמצא במגעים עם הרשויות המקומיות כדי להגיע למשיכה של 20% בהסכמה. השוט שמניף המשרד מול הפיס הוא חידוש הרשיון שלו בסוף השנה.

בדיוני הוועדה נאמר, בין השאר, כי היום יש אנומליה – המדינה מגייסת חוב כדי להביא מענקי עידוד לרשויות מקומיות ומשלמת עליו ריבית, בעוד שהרשויות מחזיקות בקופה במיליארדי שקלים ומרוויחות עליהם כסף.

בטוטו נמצאים כמיליארד שקל ללא שימוש, ולמשרד האוצר קל יותר לשים עליהם יד, כיוון שהטוטו הוא תאגיד ממשלתי. יתר על כן, השארת הסכומים הללו בטוטו אינה חוקית, לדברי מקורבים לוועדה.

ברשויות המקומיות מעלים דרישה משלהם כתמורה להעברת הכספים לממשלה – שזו תגביר את האכיפה נגד ההימורים הלא חוקיים. לדבריהם, הפיס הוא תחליף להימורים לא חוקיים, ואם נוקטים מהלכים שמגבילים אותו, יש להגביר במקביל את האכיפה על שוק ההימורים הלא חוקי, המגלגל על פי ההערכות 12-8 מיליארד שקל בשנה.

במשרד האוצר קיימת הסכמה לכך שהמדינה לא הקצתה משאבים נאותים למלחמה בהימורים הלא חוקיים, ולפיכך ישנה נכונות להקצות לכך משאבים מוגדלים בתקציב המדינה הקרוב. בעבר הציעו הפיס והטוטו לממן יחידה משטרתית שתטפל בהימורים הלא חוקיים, אולם ההצעה לא התקבלה משיקולי חוקיות.

במפעל הפיס סירבו להגיב לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker