מוטי בסוק

המדינה מתנגדת להחזרת רמת המס המוטל על משיכת רווחים על ידי בעל מניות מהותי בחברה עסקית מרמה של 30% לרמה של 25%, כך עולה ממכתב ששלח ערן יעקב, המשנה למנהל רשות המסים, לאוריאל לין, נשיא לשכות המסחר.

הנימוק של יעקב למדיניות רשות המסים, "על מערכת המס לקיים את עקרון השקילות המיסויית בין פעילות עסקית של יחיד כעצמאי לבין פעילות עסקית של יחיד באמצעות תאגיד, שאם לא כן ייווצר תמריץ, משיקולי מס בלבד, לפעול באמצעות תאגיד (למשל הקמת חברות ארנק. מ.ב). לפיכך התיקון לחוק קבע כי שיעור מס הדיווידנד בידי בעל מניות מהותי בחברה יעלה מ-25% ל-30%".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחרצילום: מיכל פתאל

ב-9.2.2016 שלח לין מכתבים לרה"מ בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון ובו כתב כי, "הגיעה העת להחזיר את המס המוטל על משיכת רווחים המוטל על בעל מניות מהותי בחברה עסקית מרמה של 30% לרמה של 25%". לדבריו, בשני המכתבים, "שיעור מס גבוה זה טבוע בשורה של פרדוקסים וחוסר הגינות בסיסיים. הוא הועלה ב-2013 ללא כול שיקול ענייני, והיווה מהלך מובהק של אנטי צמיחה". לדעת לין, "מס גבוה על משיכת רווחים פוגע במוטיוואציה להקים עסקים. הפחתת המס על משיכת רווחים לא תפחית את הכנסות המדינה. שיעור מס כה גבוה על משיכת רווחים מאלץ חברות להפחית את חלוקת הרווחים לבעלים ולחפש תמורות בדרכים אחרות".

לין מציין גם במכתבים לנתניהו וכחלון כי "מנתונים שהגיעו לאיגוד לשכות המסחר עולה כי בשנים שקדמו להעלאת המס על משיכת דיבידנד לבעלי שליטה לרמה של 30% ו-32% ב-2012, הכנסות המדינה היו גבוהות יותר מהשנים שאחרי ההעלאה. הטלת מס גבוה על משיכת רווחים, לאחר תשלום מס החברות, משקפת תפיסת עולם מוטעית, שיש כאילו לקנוס בעל עסק על יצירת רווחים".

לדבריו, בעל מניות מהותי הוא הנושא בסיכון לעסק. אלה שאינם בעלי מניות מהותיים משלמים מס נמוך יותר. לדבריו, בדו"ח ה-OECD שפורסם לאחרונה כלולה המלצה להקל על נטל המס על עסקים קטנים ובינוניים. המס הקיים היום, 30%, הוא בדיוק בכיוון ההפוך. על פי חוק עידוד השקעות הון משלמים בעלי מניות מס של 20% על משיכת רווחים, בעוד שכול שאר העסקים, שלא נהנים מחוק זה, משלמים 30%. עיקר הנהנים מהמס המופחת הם דווקא בעלי החברות הגדולות והחזקות במשק, וכלל המגזר העסקי הוא שממן את המס נמוך שלהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker