קצו של הטייס האוטומטי בתקציב המדינה

מנגנון הנומרטור שאימץ בנימין נתניהו הביא למהפכה: הוא מכניס סדר לעבודת הממשלה ומונע קיצוצים שרירותיים בעתיד ■ אבל יש דבר אחד שהמנגנון אינו יכול לעשות: להבטיח שסדר העדיפויות הממשלתי יהיה נכון, ויתמוך בצמיחה ובצמצום האי־שווויון

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ישיבת הממשלה על המצרפים של התקציב הדו־שנתי ל–2017–2018 נפתחה בדיווחים השגרתיים. שוב שר האוצר מתריע על בור תקציבי ענק, שוב נדרשים קיצוצים של מיליארדי שקלים והעלאות מסים.

המספר שבו נקב משרד האוצר באשר לעומק הבור התקציבי היה 14 מיליארד שקל, שמתוכם 11 מיליארד שקל חריגה בהוצאה, שמחייבת קיצוץ תקציבי, ו–3 מיליארד שקל מחסור בהכנסות, שמחייב העלאת מסים.

משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: מרק ישראל סלם

נשמע מפחיד, אבל בפועל זה ההפך המוחלט. בפועל, הבור התקציבי היה אמור להיות 18–19 מיליארד שקל. הקיצוץ הנדרש בתקציב פחת בכ–4 מיליארד שקל, וזהו אירוע שצריך להיחשב היסטורי. בכל העשורים האחרונים לא זכור מקרה שבו הטייס האוטומטי של התקציב, כלומר ההתחייבויות המצטברות במשך השנה, הנמיך גובה ולא עלה. 2017 תהיה השנה הראשונה שבה זה קורה, כתוצאה מהשינוי המהותי שהתחולל בדרך ניהול התקציב: הנומרטור.

הנומרטור הוא כלי טכני פשוט. כל מה שהנומרטור עושה הוא למנות את ההתחייבויות העתידיות של הממשלה לשלוש השנים הבאות. הכוונה, בין השאר, להסכמי שכר שמעלים את השכר לאורך שנים, חוזים מחייבים לטווח ארוך, והבטחות פוליטיות שניתנו ואי־אפשר לבטלן. כל אלה נאמדים ומתפרסמים בדף אחד המרכז את ההתחייבויות הנתונות לשנים הבאות — ובכמה הן צפויות לחרוג ממגבלת התקציב המתוכננת לאותן שנים.

הפשטות היא סוד הגאונות של הנומרטור, משום שהוא מציב בפני השרים תמונה ברורה של עומק הבור התקציבי המיועד לשנים הבאות. בנקודה הזאת הגדיל לעשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל כך הוא ראוי לכל שבח, כשהחליט לפני כשנה שהנומרטור יהיה לא רק ייצוגי אלא גם מעשי — כלומר, הנומרטור לא רק יאמוד את ההתחייבויות העתידיות של הממשלה, אלא גם יכבול את ידיה בביצוע התקשרויות חדשות כבר היום.

הכלל החדשני של הנומרטור, שנכנס לתוקפו בתחילת 2016, הוא שהממשלה לא יכולה לקבל החלטה תקציבית עתידית בלי שהיא בודקת את השלכות החלטתה על היכולת לעמוד במסגרת התקציב בעתיד. אם מתברר כי ההחלטה תביא לפריצה עתידית של מסגרת התקציב, הממשלה מתבקשת לתקן זאת כבר היום: לוותר על אותה הוצאה, לקצץ בהוצאה אחרת, או לקבל החלטה על שינוי מסגרת התקציב — כל החלטה לגיטימית, בתנאי שהיא מתקבלת כבר היום.

סוף לשליפת המותן השבועית של השרים

מאז שהתחילה הפעלת הנומרטור, בסך הכל לפני חצי שנה, אפשר לדבר על מהפכה ניהולית בתקציב ועל מהפכה תרבותית בממשלה. שליפת המותן השבועית, הידועה בכינויה ישיבת הממשלה, חדלה להתקיים. ישיבות הממשלה ממשיכות להתנהל כסדרן מדי יום ראשון, אבל הן כבר לא במה לגיבוב הצעות תקציביות, לפי הלך הרוח הרגעי של השרים.

ההרגל המגונה שלפיו מדי שבוע קיבלה הממשלה החלטות בעלות השלכות תקציביות, בלי לבחון כיצד מתיישבות ההחלטות עם סדר העדיפויות של תקציב המדינה, הפך את התקציב לפארסה. ההצטברות של אותן החלטות אקראיות, כשכל שר עושה כטוב בעיניו, הפכה את תקציב המדינה מתקציב שיש לעשות בו התאמות (טייס אוטומטי), להתאמות שצריך ליישב אותן עם התקציב. גודלו של הטייס האוטומטי האפיל על התקציב, ובפועל רוקן את התקציב מתוכנו.

מאחר שתקציב המדינה הוא כלי המדיניות העיקרי של ממשלות ישראל, הטייס האוטומטי הענק, שנהפך לקבוע, לא איפשר לממשלות לקבוע יותר מדיניות. סדר העדיפויות בתקציב, שהוא הביטוי למדיניות, הוכפף לאילוצים השנתיים של הטייס האוטומטי.

לא עוד. מתחילת השנה הנוכחית הופעל הנומרטור, והוא אינו מאפשר יותר קבלת החלטות תקציביות בלי לשקול כיצד הן מתיישבות עם סדר העדיפויות הממשלתי. התוצאה: מהפכה של ממש בסדר היום של ישיבות הממשלה — מתחילת השנה כמעט לא אושרו החלטות תקציביות בממשלה. זאת הסיבה לאירוע ההיסטורי של הקיטון בטייס: מכיוון שלא הצטברו הוצאות נוספות מאז תחילת השנה, הטייס ל–2017 קטן מכפי שהוערך תחילה, ובתוך שנתיים־שלוש הטייס יכול להיעלם כמעט לחלוטין.

לא בכדי התבטא ראש הממשלה בהתרגשות כשאמר: "אני רוצה להבהיר שחוק הנומרטור הוא חוק מהפכני לאופן ניהול כלכלת ישראל. בעבר, ממשלות היו מתחייבות קדימה ומכניסות את עצמן לבורות תקציביים עמוקים מאוד — מה שתמיד היה מחייב קיצוצים ועוד קיצוצים ועוד קיצוצים. מאז שהפעלנו את הנומרטור, צימצמנו את הבור התקציבי. זה גם עוזר לנו להיערך למצב עתידי שבתוך שנתיים, למדינת ישראל לא יהיו תקציבים שדורשים קיצוצים בהגדרה. זה שינוי מהפכני. זה ניהול נכון ואחראי של הכלכלה".

פתרון חלקי לבעיה

אין ספק שנתניהו צודק — הנומרטור הוא מהפכה תרבותית וניהולית, והוא אכן ניהול נכון ואחראי של הכלכלה. במקום הוצאות תקציביות אקראיות, סדר העדיפויות של תקציב המדינה הוא זה שישלוט ברמה. במקום שהחלטות תקציביות נפרסות על פני כל השנה, ההחלטות התקציביות יתקבלו מעתה רק פעם אחת בשנה, עם אישור התקציב בממשלה ובכנסת, והדבר יאפשר לממשלה לשלוט בסדר העדיפויות שלה. במקום קיצוצים של עשרות מיליארדי שקלים בכל שנה, שמביאים לביטול של תוכניות והופכים חלק גדול מהחלטות הממשלה לכאלה שאינן שוות את הנייר שהן כתובות עליו, מעתה הממשלה תתנהל בצורה מסודרת, עם תוכניות לטווח ארוך.

נתניהו צודק — זהו אכן אירוע היסטורי, ואירוע שהקרדיט עליו שמור כולו לו. נתניהו הוא שהתעקש על הפיכת הנומרטור למחייב, ובכך הוא משפר את עבודת הממשלה באופן דרמטי. ובכל זאת, בל נשכח כי קביעת סדר עדיפויות אחת לשנה, במסגרת תקציב המדינה, אינה הופכת את סדר העדיפויות לנכון או תקין. יותר ממחצית 11 מיליארד השקלים בקיצוץ שנדרש עדיין בתקציב 2017 היא תוצאה של ההסכמים הקואליציוניים הלא־אחראיים שנתניהו חתם עליהם. רובם הגדול הוא כספים מבוזבזים שאינם תורמים דבר לצמיחה. יתרה מכך, נתניהו במו ידיו הסכים במסגרת ההסכמים הקואליציוניים עם המפלגות החרדיות לכריתת ענף הצמיחה שישראל יושבת עליו — באמצעות ביטול דרישת לימודי הליבה בבתי הספר החרדיים.

אז כן, הנומרטור מכניס סדר לעבודת תקציב המדינה ומכפיף את החלטות הממשלה לסדר העדיפויות הממשלתי. אבל כשסדר העדיפויות אינו תומך בצמצום האי־שוויון או בצמיחה, אנחנו עדיין נשארים בבעיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker