הממשלה לא מעבירה תקציבים ליחידות המחקר והפיתוח בפריפריה

מתוך תקציב כולל של 15 מיליון שקל, הועברו עד כה רק 5 מיליון שקל ■ משרד האוצר, המשרד לפיתוח הנגב והגליל והמשרד לשיתוף פעולה איזורי לא העבירו מימון

אורה קורן
מו"פ ערבה
מרכז מו"פ ערבה תיכונה וצפוניתצילום: מו"פ ערבה תיכונה ו

שמונת מרכזי המחקר והפיתוח האיזוריים (מו"פים) הפועלים בפריפריה לא קיבלו את המימון השנתי המלא לפעילותם, העומד על 30 מיליון שקל. המרכזים אמורים לקבל 15 מיליון שקל מהממשלה, וסכום זהה מקק''ל. בהעדר תקציב, עשרות חוקרים עלולים להימצא במצב שאינם מקבלים שכר.

בעקבות מחאת העובדים, שלא קיבלו שכר מתחילת השנה, העביר משרד החקלאות תקציב חלקי בסך 5 מיליון שקל לפני חג הפסח למרכזים. עם זאת, המשרד לפיתוח הנגב והגליל והמשרד לשיתוף פעולה איזורי, שניהם בראשות השר אריה דרעי, הפסיקו לממן את המרכזים ב-2015 (בסכום של 5 מיליון שקל) משיקול של סדרי עדיפויות. מהחטיבה להתיישבות שבמשרד החקלאות, שפעילותה הוקפאה חלקית על ידי משרד המשפטים, לא ניתן להעביר את מימון נדרש בסך 2.5 מליון שקל, ובנוסף, משרד האוצר לא העביר את חלקו בסך 2.5 מיליון שקל - כך שבסך הכל הועברו רק 5 מיליון שקל מתוך 15 מיליון שקל שהיו אמורים להגיע מהממשלה למו"פים.

מרכזי המו''פ האיזוריים הוקמו כדי לתמוך בחקלאות בפריפריה באמצעות מו''פ יחודי לכל איזור, הנותן מענה לבעיות מקומיות. ברחבי הארץ פועלים שמונה מרכזים: מו"פ צפון (קריית שמונה), מו"פ עמק המעיינות (בית שאן), מו"פ הבקעה (גלגל), מו"פ ההר (תקוע), מו"פ דרום (הבשור), מו"פ רמת נגב, (אשלים), מו"פ ערבה תיכונה וצפונית (חצבה) ומו"פ ערבה דרומית (יוטבתה). קיים מו"פ נוסף, לכיש, השייך לשירותי ההדרכה והמקצוע.

המו"פים מספקים תמיכה מקצועית למתיישבים, מתאימים גידולים וטכנולוגיות לתנאי האיזור, מאתרים גידולים חדשים, מפתחים פרוטוקול גידול, ופותרים בעיות גידוליות הבאות מהשטח. בנוסף, המו"פים עוסקים גם בפיתוח ידע וגם בהעברתו למגדלים.

המו"פים האיזוריים הינם גופים ציבוריים. כל מו"פ מנוהל על ידי מנכ"ל, מנהל מדעי, שהוא למעשה חוקר בכיר ממרכז וולקני והנהלה ציבורית. ההנהלה אחראית על תכנית העבודה השנתית, בניית התקציב, ומעקב על הביצוע בפועל של המחקר.

מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל נמסר כי "המשרד תמך במו''פים האיזוריים ב-5 מיליון שקל בשנה בשנים 2009-2006, ומאז הקטין את המימון ל-2 מיליון שקלים בשנה, משיקולים של סדרי עדיפויות. יתרת המימון עברה למשרד לשיתוף פעולה איזורי. ב-2015 בוטל המימון של המו''פים והתקציב הופנה לסעיף מימון התיישבות. המשרד החליט לתמוך במו''פים בצורה שונה, לדוגמה תמיכתו במכון מיג''ל, ולהקצות חלק מתקציבו לעידוד ההתישבות בנגב והגליל".

מהמשרד לשיתוף פעולה איזורי נמסר כי "המשרד ממשיך לתמוך בפרוייקטים חקלאים משותפים עם ירדן והרשות הפלשתינית, בשיתוף המועצות האיזוריות, באמצעות נוהל תיקצוב וקולות קוראים לפרויקטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום