מודי'ס מברכת על הרחבת הקואליציה בישראל: "תקל על נתניהו בהעברת הצעות חוק"

חברת דירוג האשראי הבינלאומית: "ניתן יהיה לקדם רפורמות הדרושות כדי להמריץ את הצמיחה האיטית בכלכלה"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור ליברמן
בנימין נתניהו
ביבי נתניהו
חתימה על צירוף ישראל ביתנו לקואליציה
הליכוד - ישראל ביתנו
מוטי בסוק

חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס מברכת בהודעה שפירסמה היום (ב') על הרחבת הקואליציה בישראל. לדבריה, הדבר עשוי לחזק את דירוג האשראי של ישראל.

בדף מידע שהעבירה היום לכול לקוחותיה מדווחת מודי'ס כי ראש ממשלת ישראל (המדורגת 1A עם תחזית יציבה) בנימין נתניהו, הודיע כי על צרופה של סיעת ישראל ביתנו, מפלגתו של אביגדור ליברמן, כמפלגה השישית בקואליציה שלו. לדברי מודי'ס, בהתחשב בכך שלקואליציה של נתניהו היה הרוב הקטן ביותר האפשרי של 61 ח"כים מתוך ה-120, הכנסת חמשת חברי מפלגת ישראל ביתנו תביא לקואליציה רחבה יותר עם רוב של 66 חברים ולהקלה בתהליכי החקיקה, דבר אשר מייצג נקודת חוזק בדירוג האשראי.

מודי'ס מציינת כ צירופו של ליברמן, אשר יהפוך לשר הביטחון של ישראל, באה בעקבות ניסיונות של ראש הממשלה נתניהו להרחיב את הקואליציה וליצור ממשלה יציבה ומתפקדת יותר. בשבוע שעבר, המשא ומתן ליצור ממשלת אחדות עם מפלגת השמאל המחנה הציוני התמוטט, אם כי ראש הממשלה עדיין מקווה כי המחנה הציוני יצטרף לקואליציה על מנת לאפשר משא ומתן עם הפלשתינאים. החבירה עם ישראל ביתנו גם היא כמעט ונפלה בעקבות דרישת ליברמן להעלאת הפנסיות לעולים קשישים מברית המועצות. שר האוצר, משה כחלון, ראש המפלגה השנייה בגודלה בקואליציה התנגד לה. לבסוף, הגיעו הצדדים להסכמה על העלאת הפנסיות לכל הגמלאים ולא רק לעולים מברית המועצות, בעלות כוללת של 1.4 מיליארד שקל.

מודי'ס מציינת כי הרוב הצר של חבר אחד בקואליציה יצר אתגרי חקיקה מאז הקמת הממשלה בשנה שעברה, ובעצם נתן לכל חבר כנסת את זכות הווטו בקואליציה, אשר גם כך הינה בעלת הבדלים רבים. היעדר החקיקה השאיר את הממשלה ללא תקציב לאורך מרבית 2015 (הסכם התקציב הושג בנובמבר 2015), עיכב את גיבוש המתווה הרגולטורי בתעשיית הגז הטבעי בישראל והכביד על רפורמות מרכזיות בשווקי העבודה והדיור. רפורמות הדרושות כדי להמריץ את הצמיחה האיטית בכלכלה.

לדעת מודי'ס לנתניהו יש כעת מגוון רחב יותר של אנשים שיעזרו לו לקדם את סדר היום שלו, דבר אשר מספק לו גמישות רבה יותר כדי להעביר חקיקות מרכזיות. למשל, רפורמות בשוק העבודה הכוללות הכנסת מספר גדול יותר של גברים חרדים לשוק העבודה יכולה לחזור כעת לדיון לאחר ששותפיו לקואליציה טרפדו צעדים שננקטו תחת ממשלתו הקודמת.

מוד'יס מציינת כי העיתוי של הרחבת הקואליציה מקרי בהינתן הארגון מחדש של הסביבה הגיאו-פוליטית במזרח התיכון. ב-22 למאי, ישראל הגיעה להסכם על מתווה הגז אשר יקל על ההתקרבות עם טורקיה, שניתקה את קשריה עם ישראל ב-2010. כעת יש סיבה טובה לחדש את הקשר נוכח ההידרדרות ביחסי טורקיה-רוסיה והאיום האיסלמי בגבולה הדרום מזרחי של טורקיה. כמו כן, קואליציה מתפקדת יותר עשויה לתרום להתפתחות קשרים הדוקים יותר בין ישראל למספר רב של מדינות ערב סוניות – במיוחד ערב הסעודית, כאשר האינטרסים שלהם קרובים יותר מאז השלמת הסכם הגרעין האיראני ביולי 2015.

למרות העובדה כי הרחבת הקואליציה תקטין את כוחם של חברי הכנסת להחזיק את הממשלה כבן ערובה לדרישותיהם, הפוליטיקה בקואליציה תיוותר מאתגרת נוכח מספר המפלגות ודרישותיהן השונות. סימן מוקדם לכך שהקואליציה החדשה לא תהיה תרופת פלא, הינו ההתפטרות בשבוע שעבר של משה יעלון, שר הביטחון לשעבר וחבר מפלגת הליכוד, מהממשלה והכנסת, למרות ההצעה שקיבל לתפקיד שר החוץ לאחר הרחבת הקואליציה.

בנוסף, ליברמן לא הצליח לספק לקואליציה את כל ששת חברי מפלגתו, מכיוון שאורלי לוי-אבקסיס החליטה לפרוש ממפלגתו ולא להצטרף לקואליציה, על רקע חילוקי דעות בנושאים חברתיים. לבסוף, העלות של הכנסת ליברמן לקואליציה תוסיף לקשיים בגיבוש התקציב לשנה הבאה, כאשר ההוצאה המתוכננת בו גבוהה בכ-10 מיליארד שקל מזו המותרת לפי הכללים הפיסקליים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker