בנק ישראל על ציון קינן: "אם יידרש, נפעל להחזרת חבילת הפרישה"

הפיקוח על הבנקים: "ככל שיתקיימו נסיבות שיצריכו את הפעלת מנגנון ההשבה של חבילת הפרישה של ציון קינן, והבנק לא יפעל כנדרש, יפעל הפיקוח בהתאם לסמכויותיו על פי חוק" ■ יו"ר מרצ: יש לעצור את מתן חבילת הפרישה העצומה של קינן, שצפויה לעמוד על כ-17 מיליון ש'

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפורש הראשון, ציון קינן - בנק הפועליםצילום: מוטי מילרוד
צבי זרחיה

"ככל שיתקיימו נסיבות שיצריכו את הפעלת מנגנון ההשבה של חבילת הפרישה של המנכ"ל הפורש של בנק הפועלים ציון קינן, והבנק לא יפעל כנדרש, יפעל הפיקוח בהתאם לסמכויותיו על פי חוק".

כך הודיעה סגנית המפקחת על הבנקים רויטל קיסר-סטויה בתשובה לפנייתה של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון שביקשה להקפיא את חבילת הפרישה לקינן הנאמדת בכ-17 מיליון שקל, עד לבירור האחריות האישית שלו בפרשת העלמות המס בהן נחשד בנק הפועלים.

גלאון פנתה לפיקוח על הבנקים לאחר שקינן, הודיע על פרישתו וביקשה להנחות את הבנק להקפיא את חבילת הפרישה של קינן עד לבירור האחריות האישית שלו בפרשת העלמות המס בהן נחשד הבנק.

בתשובה שקיבלה גלאון מהפיקוח על הבנקים, נאמר שההוראות קובעות "כי מדיניות והסכמי התגמול של כל תאגיד בנקאי כוללים מנגנונים להשבת תגמולים בנסיבות חריגות, לדוגמא מעורבות של עובד בהתנהגות שגרמה נזק חריג לתאגיד הבנקאי. נדרש, כי כל תגמול משתנה יוענק וישולם כפוף להתניה שהינו בר השבה בהתאם לתנאים הקבועים בהוראה. ככל שיתקיימו נסיבות שיצריכו את הפעלת מנגנון ההשבה, והבנק לא יפעל כנדרש, יפעל הפיקוח בהתאם לסמכויותיו על פי חוק".

לדבריה, "על הפיקוח על הבנקים למנוע מראש את הישנות מקרה לאומי, ולעצור את מתן חבילת הפרישה העצומה של קינן, שצפויה לעמוד על כ-17 מיליון שקל, עד שיתברר היקף האחריות של קינן בפרשה עליה נחקר בנק הפועלים".

זהבה גלאון צילום: אוליבייה פיטוסי

גלאון אמרה בתגובה כי "טוב שהפיקוח מחויב להשבת מענק התגמול של קינן במקרה שיתגלה כי הוא נושא באחריות אישית בפרשות בהן נחשד הבנק, אך מן הראוי היה להקפיא את המענק מראש עד לבירור החשדות. ניתן היה לצפות כי הפיקוח על הבנקים יסיק את המסקנות מדו"ח מבקר המדינה שחשף בשבוע שעבר כשלים חמורים בהתנהלות הפיקוח בפרשת לאומי, וינקוט עמדה קשוחה יותר בפרשות שעומדות לפתחו כעת".

עוד הוסיפה כי "אני שמחה שהפיקוח על הבנקים מתחייב שלא לאפשר את פיצויי הפרישה העצומים של קינן, במקרה שבו יתגלה כי הוא נושא באחריות אישית בפרשת העלמות המס בהן חשוד הבנק שעמד בראשו בשבע השנים האחרונות. יחד עם זאת, מן הראוי היה אם הפיקוח היה נענה באופן מלא לבקשתי, ומורה על הקפאת מענק הפרישה עד שיתבררו במלואן החשדות נגד קינן, במקום לפעול להשבת הכספים בדיעבד".

"היות והבנק מצוי כעת תחת חקירה, וכחלק מהליך הסקת מסקנות בעקבות פרשת בנק לאומי, מן הראוי לברר את מידת החבות של בנק הפועלים והיקפה, לפני שמתקבלת החלטה על מידת הבונוס של המנכ"ל היוצא, והיקפו. הסכום אותו נדרשים בכירי לאומי לשלם במסגרת הסדר הפשרה שמתגבש בעניינם, העומד על 5 מיליון שקל בלבד, הוא לא רק מגוחך ביחס לסך הבונוסים שקיבלו ולהסדר המתגבש הכולל, אלא משדר מסר חמור שפוטר אותם מאחריות של ממש למעשיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker