העיתונאית החרדית שתנסה לחבר את נתניהו למפלגות החרדיות

לשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועלת למינויה של רבקה פאלוך ליועצת לענייני חרדים ■ פאלוך היא בעלת משרד ליחסי ציבור מגזריים ועיתונאית ונחשבת מקורבת לשרה נתניהו ■ הסיעות החרדיות, שבעבר התנגדו למינוי מתווך בינן לבין ראש הממשלה, צפויות ליישר קו עם המהלך

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו )מימין( ורבקה פאלוך, בביקור בכותל יום לאחר הבחירות ב-2015
שרה נתניהו (מימין) ורבקה פאלוך, בביקור בכותל יום לאחר הבחירות ב-2015צילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקדם את מינויה של רבקה פאלוך - עיתונאית, שדרנית ובעלת משרד יחסי ציבור מגזרי - ליועצת לענייני חרדים. 
בעבר התנגדו הסיעות החרדיות למינוי יועץ לראש הממשלה לענייני חרדים, אך כעת הם צפויים ליישר קו עם המהלך.

בלשכת ראש הממשלה אישרו בשבוע שעבר כי מתקיימים הליכים לקליטתה של פאלוך למשרה, אך אלה עדיין לא הסתיימו. פאלוך עצמה סירבה להגיב או להתראיין.

בשנים האחרונות נתניהו לא הזדקק ליועץ לענייני חרדים, ומי שתיחזקה את הקשרים עם הסיעות החרדיות - גם כשהיו באופוזיציה בממשלה הקודמת - היתה יועצת ראש הממשלה לקשר עם הכנסת, פרח לרנר, שהושעתה מתפקידה בסוף 2015.

יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: מרק ישראל סלם

כיום יחסיו של נתניהו עם הסיעות החרדיות ישירים: בימי ראשון, לאחר ישיבת הממשלה, הוא מכנס ישיבה של ראשי מפלגות הקואליציה, שבה נוכחים יו"ר ש"ס אריה דרעי, שר הבריאות יעקב ליצמן, ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה), כמו גם שר האוצר משה כחלון, שר החינוך נפתלי בנט, השר המקשר בין הממשלה לכנסת יריב לוין, ויו"ר הקואליציה. בשבוע שעבר מונה לתפקיד יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד).

בכנסת תוהים לשם מה זקוק ראש הממשלה לאייש את משרת היועצת לענייני חרדים. ההערכות הן כי ייתכן שמטרתו היא לחזק את הקשר בין יתר הח"כים החרדים לבין נתניהו.

"בעלת השפעה רבה בעדה החרדית"

פאלוך (60), אם לשבעה, היא מחסידות גור באגודת ישראל. בבחירות האחרונות פעלה פאלוך במטה הבחירות של הליכוד ואף השתתפה מדי פעם בישיבות היומיות של המטה.

פאלוך נחשבת מקורבת לשרה נתניהו, רעייתו של ראש הממשלה. היא בעלת תוכנית ברדיו האזורי "לב המדינה", ובמשרד יחסי הציבור שבבעלותה היא עוסקת בין היתר בגישור בין חרדים לחילוניים. במסגרת הליכי קליטתה במשרד ראש הממשלה היא נדרשה לחתום על הסדר למניעת ניגוד עניינים, שבמסגרתו גם תצטרך להתנתק ממשרדה ולהפסיק לשדר ברדיו האזורי.

פאלוך כיהנה כיועצת לענייני חרדים בתקופת כהונתו של אריאל שרון כראש הממשלה ב-2001 עד דצמבר 2006, במטרה לתחזק את הקשר של ראש הממשלה עם הסיעות החרדיות יהדות התורה וש"ס.

לפני מינויה ללשכת שרון, פאלוך היתה הכתבת הפוליטית של העיתון החרדי הימני "השבוע" והנחתה תוכנית רדיו בתחנת הרדיו החרדית "רדיו קול חי". באותה עת קבל סגן שרת החינוך דאז, ח"כ אברהם רביץ (דגל התורה) על מינויה, ואמר כי הוא זועם לא על מינוי אישה לתפקיד יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, אלא על עצם קיומו של התפקיד.

אריה דרעי
אריה דרעיצילום: אמיל סלמן

"אנחנו נמצאים אצל הפריץ שלקח לו מושקה בתור משת"פית", אמר, והשתמש בביטוי "מושקה", שהוא כינוי ליהודי המשרת את הפריץ. רביץ הוסיף אז: "מה זה יועץ לענייני חרדים? הוא רוצה לדעת מה אני חושב - שישאל אותי. אנחנו חיות שצריך לדעת איך לצוד אותנו, איך לקנות אותנו, איך למכור אותנו? מה חסר לו היום ביחסים אתנו שהוא צריך לשים בינינו לבינו חיץ בדמות אישה? זו חוצפה שאין כדוגמתה".

עם זאת, רביץ מסר מאוחר יותר כי פאלוך הבטיחה לו שתגביל עצמה לעיסוק בעיתונות החרדית. לדבריו, אם היא תעמוד בכך - לא תהיה לו התנגדות לתפקידה. בכיר בש"ס אמר אז כי מדובר במינוי מיותר, מכיוון שלש"ס יש קשר ישיר עם ראש הממשלה והיא אינה זקוקה ליועצים שיתווכו בין ראש הממשלה לבין פוליטיקאים חרדים.

בתקופת ההתנתקות שעליה הכריז שרון כעסו עליה ח"כים חרדים שהתנגדו למהלך. פאלוך אמרה אז כי היא "נאמנה למי שהיא עובדת אתו".

ב-2007 הוזכרה פאלוך בפסק דין במשפטו של השר לשעבר חיים רמון, לאחר שנישק חיילת בלשכת ראש הממשלה. פאלוך שימשה במשפטו של רמון עדה מטעם ההגנה.

משה גפני
משה גפניצילום: יוסי זליגר

שופטי בית משפט השלום בתל אביב, חיותה כוחן, דניאל בארי ודניאלה שריזלי קבעו אז בהכרעת הדין כי "מדובר בעדויות בלתי אמינות ובלתי מהימנות, שתיאמו את גרסתן בניצוחה של פאלוך ערב מתן עדותן בבית המשפט. התיאור שתיארו לנו מופרך ובלתי סביר בעליל. מבין השלוש, הפחות מהימנה היתה פאלוך. ההתייחסות הבוטה שלה כלפי המתלוננת זועקת לשמים וחושפת את גישתה העוינת כלפיה, ללא כל הצדקה". לנוכח הכרעת הדין, מעניין לראות מה תהיה עמדתו של הממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה, עו"ד אסף רוזנברג, על מינויה.

בסרט "אשת החצר" שנעשה עליה ב-2010, היא מתוארת בין היתר כ"אשה חרדית המקורבת לחצרות רבנים בעדה החרדית ובעלת השפעה רבה בקרב העדה החרדית". בראיון שהעניקה ב-2010 למכון לדמוקרטיה התייחסה פאלוך להדרת נשים במרחב הציבורי. פאלוך התבקשה להתייחס גם להדרת נשים באוטובוסים ואמרה כי "אם ההלכה אומרת שגבר לא יישב אחרי אשה או ליד אשה זרה, אז היא יודעת מה היא אומרת. את עולה לאוטובוסים החרדיים, את יושבת בתוך האוטובוס ואת מקשקשת עם כל החברות שלך, ואם את גם רוצה לשבת ליד בעלך - אל תיסעי בקו הזה, שנועד לחרדים". פאלוך הוסיפה כי היא "מבינה את החילוני שזה מעורר בו אנטי, אבל ייתכן שאם אותו חילוני קצת יותר יבין את אורח החיים החרדי, הוא יגיד: 'או.קיי, אם הם רוצים לנסוע באוטובוסים נפרדים אז שייסעו'".

האם פעלה כלוביסטית ללא אישור?

ב-3 בפברואר התייצבה פאלוך בוועדת הכספים, בדיון על תקציב משרד החקלאות בהשתתפות שר החקלאות, אורי אריאל - אך לא נרשמה בפרוטוקול הוועדה. פאלוך, שתמכה בחקלאים, התפרצה לדבריו של אריאל שהתייחס לעניין כיסוי ביטוח לחקלאים בגין השמדת ביצים בגלל סלמונלה. באותו דיון היא גם העבירה ניירות לגפני, שאמר מאוחר יותר כי היא שכנה שלו, אך טען כי לא הסתכל בניירות. בהמשך הדיון ביקש גפני מצביקה כהן, סמנכ"ל בכיר למימון והשקעות במשרד החקלאות, להגיע לפשרה עם החקלאים לגבי פיצוי.

לאחר שנשאלה על ידי צוות הוועדה לפשר נוכחותה, עזבה את הישיבה, אך לבסוף חזרה לאולם. לאחר הישיבה פנתה לכהן וביקשה להשיג פיצוי לחקלאים.

בכנסת טענו אז שבעצם מדובר בפעולת "לובינג שחור", שכן היא לא היתה רשומה כלוביסטית בעלת היתר כניסה ופעילות בכנסת. פאלוך אמרה כי לא היה לה שום תיק או לקוח שקשור לחקלאות וביצים, כי אינה לוביסטית וכי מעולם לא היתה לוביסטית.

בעקבות זאת, פנה שבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת אל יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, ואל היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון, בבקשה לבחון את הנהלותה של פאלוך. עו"ד דן מרזוק, העוזר של ינון, השיב לגטניו כי "לפאלוך הובהרו הכללים הקבועים בפרק השתדלנים בחוק הכנסת, וההנחיות החלות בעת שהות במשכן הכנסת. נוכח האמור ובהינתן העובדה שלא נרשמו לפאלוך תלונות קודמות, בשלב זה לא מצאנו לנכון לנקוט פעולות נוספות".

מי שהוכר בעבר כלוביסט בכנסת הוא בנה, עו"ד רוני פאלוך (42), שהיה רשום כלוביסט מטעם משרד הלובינג גורן-עמיר מאוקטובר 2009 ועד אוקטובר 2012. לבר מצווה שערך רוני פאלוך לבנו ב-2011 באו לא מעט אישים פוליטיים ובהם שר המדע, הטכנולוגיה והחלל כיום, אופיר אקוניס, השר דאז גדעון סער, ח"כ גפני, סגן שר החינוך כיום מאיר פרוש (יהדות התורה), יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר, מזכיר הממשלה לשעבר וכיום נשיא הבונדס ישראל מימון, יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), יו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזוריות דוד בן בסט, ויו"ר רשות ני"ע לשעבר, פרופ' זוהר גושן. כיום בנה שותף במשרד עורכי דין לויתן־פאלוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker