חוזרים למבצעי 4 ב-100? המחירים שאחרי ביטול חוק הספרים

בדיקת TheMarker בקרב רשתות ספרים ומו"לים מגלה שלמרות שאין להם רצון לשוב ל"ימי המבצעים הסוערים", השחקנים בענף סבורים שהוא שוב יגרר למבצעים אגרסיביים ■ זיו כהן מסלע ספרים: המבצעים המתוכננים לשבוע הספר הם של 3 ספרים ב-99 שקל

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אייל טואג
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

חוק הספרים יבוטל החל מחודש ספטמבר ואיתו ההגנה על ספרים חדשים, שאסרה על מכירתם במבצע במשך 18 החודשים הראשונים להוצאתם לאור. כעת נשאלת השאלה האם יחזור הענף לימים של טרום חוק הספרים - בהם רוב השנה נמכרו הספרים במבצעי אחד פלוס אחד, או אחד פלוס שניים, ופעמיים בשנה במבצעים המגלמים מחיר של ארבעה ספרים ב-100 שקל - או שאחרי שהרשתות והמו"לים התרגלו למחירים הגבוהים יותר הם לא ימהרו לחזור למבצעים האגרסיביים.

בדיקת TheMarker בקרב רשתות הספרים הגדולות וחלק מהמו"לים מגלה שלמרות שהם לא מעוניינים לחזור ל"ימי המבצעים הסוערים", השחקנים בענף הספרים סבורים שבמוקדם או במאוחר הענף שוב יגרר למבצעים אגרסיביים על ספרים, אם כי עמוקים מעט פחות מאלה שאפיינו את הענף לפני חוק הספרים. 

בכירי רשתות הספרים עמם שוחחנו העבירו מסרים מרגיעים לשחקנים האחרים בענף, אך הבהירו שלא יפחדו להיכנס למלחמת מחירים אם יהיה בכך צורך.

"אני מקווה שהתחרות לא תחזור להיות בעוצמות של לפני החוק, אבל אני לא יכול להבטיח את זה. אני מקווה שהעובדה שהמו"לים מחולקים כיום למספר קבוצות גדולות תתן קצת שפיות לענף", אמר בכיר באחת מרשתות הספרים הגדולות, והוסיף: "אני מעריך שברוב הזמן המבצעים יהיו ברמה של ספר שני ב-80% הנחה, וננסה לא להיגרר בשגרה למבצעי אחד פלוס אחד כי זה לא רווחי ואנחנו לא רוצים לפשוט את הרגל. בזמנים מיוחדים (סופי שנה ושבוע הספר) המבצעים יהיו עמוקים יותר להערכתי".

סניף של סטימצקי בתל אביבצילום: דניאל צ'צ'יק

בכיר ברשת הספרים הגדולה השנייה מעריך כי הרשת השנייה תחזור למבצעים הקודמים שלה, ושהם ימשיכו להגיב למבצעים שלה. עם זאת הוא הוסיף כי "באופן עקרוני אנחנו מנסים לברוח מאוד מכל מלחמות המחיר". הבכיר סיפר שבשבוע האחרון, בעקבות ההודעה על הצפי לביטול החוק, "שוק הספרים התרסק והמכירות היו נמוכות בכ-25% מבתקופה רגילה. אני לא זוכר כאלה מכירות נמוכות".

"אני מניח שיהיו מבצעים על כל הספרים החדשים אבל אני מקווה שלא תהיה השתוללות כמו שהיתה מקודם, ושיהיה לבעלי רשתות שכל לא להיגרר למצב הקודם, אבל במקרה שלהם אי אפשר לדעת", אמר מו"ל גדול, וציין כי ביטול החוק רק מספטמבר יוצר נזק גדול למו"לים ולסופרים: "אנחנו נשאיר את כל הספרים שלנו במחסן עד ספטמבר ולא נוציא לאור אף ספר בשבוע הספר, כי אם הצרכנים יודעים שספרים חדשים שיצאו לאור בספטמבר ייכנסו מיד למבצעים הם הרי לא יקנו את הספרים שנוציא לאור עכשיו ונמכור במחיר מלא. מדובר באפליה בין ספרים וביצירת תחרות לא הוגנת".

"ברור שהמבצעים האגרסיביים יחזרו", מעריך זיו כהן מההוצאה הקטנה סלע ספרים. "לא ברור האם הרשתות יחזרו למצב של ארבע ספרים ב-100 שקל, אבל כבר היום המבצעים המתוכננים של הרשתות לשבוע הספר הם של שלושה ספרים ב-99 שקל. להערכתי, המחיר הקטלוגי של הספרים יעלה לכדי 109-98 שקל לספר, אבל בכל מקרה הם יימכרו בשגרה במבצע של אחד פלוס אחד, ובחלק מהזמן המבצעים יהיו אפילו עמוקים יותר".

"יום אבל לספרות"

לדברי רחלי אידלמן, יו"ר התאחדות הוצאות הספרים והעומדת בראש הוצאת שוקן, "קיצור תוקפו של חוק הספרים במקום הפיכתו לחוק קבוע הוא יום אבל לספרות העברית, לספרי העיון, לספרות המתורגמת, לספרות הילדים, לסופרים ולחנויות הספרים העצמאיות. דרך החקיקה נעשתה על ידי הטעיה של הציבור. השרה רגב דאגה שפרטי דו"ח הוועדה שהיא עצמה הקימה לא יגיעו בזמן לידי מקבלי ההחלטות.

מבצע "ארבעה ספרים ב-100 שקלים" ברשת צומת ספרים, לפני הנהגת חוק הספריםצילום: תומר אפלבאום

"השרה התעלמה לחלוטין מן הנתונים מדו"ח הוועדה המייעצת לחוק, הכוללת את הממונה על חוק הספרים במשרד הכלכלה, שקיבל מכל הוצאות הספרים, הרשתות והחנויות הפרטיות את הנתונים על מכירות הספרים לסוגיהם השונים. השרה התעלמה מכך שהחוק פועל בדיוק למען המטרה לה נחקק - לעצור את הסחטנות של רשתות הספרים מן המו"לים כדי למנוע את חיסולם הכלכלי, לדאוג לשכר סופרים הולם לסופרים, ולהבטיח מגוון תרבותי לצבור הקוראים .

"ביטול החוק יביא לקריסתן הכלכלית של הוצאות ספרים נוספות, לריכוזיות בשוק הספרים - הוצאת כתר עומדת להתמזג עם מודן - ובעתיד להאמרת מחירים של הדואופול של המו"לים שבדרך. למו"לים שהשקיעו בספרים חדשים, מתוך הנחה שהחוק ממשיך לפחות עד פברואר 2017, ייגרמו הפסדים כבדים. מחירי הספרים החדשים בשוק יאמירו. לא כל הזמן ספר נמצא במבצע של שלוש וארבע ב-100. ספר שיצא לאור בתקופת החוק ב-68 עד 76 שקל - מחירו יעלה ל-88 עד 99 שקל באופן מיידי, והקונים שלא יקנו במבצע יפסידו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker