הסכמה בין כחלון לליברמן: תוספת לקצבאות זקנה ב-1.4 מיליארד שקל

בכך התקבלה דרישת שר האוצר כחלון שלא רק עולים ייהנו מהתוספת ■ ההסכם הקואליציוני צפוי להיחתם הבוקר ■ עוד הוסכם על תוספת של 150 מיליון שקל בשנה להקמת יחידות דיור ציבורי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון וליברמן בכנסת, בשנה שעברה
כחלון וליברמן בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

הלילה הושגה הסכמה בין הליכוד לישראל ביתנו להצטרפות האחרונה לקואליציה: בישיבה שכינס אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בהשתתפות שר האוצר משה כחלון ויו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן התקבלה דרישת כחלון שהתקציב להעלאת קצבאות הבטחת הכנסה יסתכם ב-1.4 מיליארד שקל (מתוכם 350 מיליון שקל כבר מתוקצבים בספר התקציב) וכי העלאת קצבאות הקשישים מקבלי הבטחת הכנסה תחול על כולם - ותיקים ועולים כאחד. התוספת תיפרס על פני ארבע שנים - 2020-2017. ההסכם צפוי להיחתם הבוקר בשעה 11:00.

ההערכות הן כי מדובר בתוספת של כ-300 שקל בחודש לאותם מקבלי קצבאות. ליברמן דרש במסגרת ההעלאה לתת פתרונות נקודיים לקבוצות עולים ספציפיות שגמלתם נמוכה, הוא גם דרש להגדיל להם את הסיוע בשכר דירה, ולסייע להם בתשלום המשכנתא.

בעקבות כך, קצבת הבטחת הכנסה תגדל בהדרגה מ-3,000 לכ-3,300 שקל בחודש. התקרה למתן הנחות  (חשמל, מים, ארנונה, סיוע בשכ"ד, תרופות)  העומדת כיום על הכנסה חודשית של  4,200 שקל תוגדל ל-4,4,00-4,500 שקל בחודש. כיום כ-240  אלף שקל קשישים מקבלים קצבת  הבטחת הכנסה ולמעגל ההטבות צפויים להיכנס עוד כמה עשרות אלפים. משרד האוצר יצטרך לגבש את המנגנון והמאפיינים להגדלת הקצבה. כתוצאה מכך, יצטרפו עשרות אלפי קשישים למעגל הזכאים להנחות. באוצר אומרים כי המדובר בהטבה שעשויה להגיע לכמה אלפי שקלים בשנה. למשל הסיוע בשכר דירה הינו 1,400 שקל בחודש.

לפי שעה טרם נפתרו המחלוקות עם שר החינוך נפתלי בנט. עקב ל"ג בעומר נראה שהשבעתם של ליברמן לשר הביטחון וסופה לנדבר לשרת הקליטה תידחה לשבוע הבא.

במסגרת ההסכם הוסכם גם על תוספת של 150 מיליון שקל בשנה להקמת יחידות דיור ציבורי כולל הוסטלים ומקבצי דיור.

השגת ההסכם מהווה ניצחון לשר האוצר משה כחלון שהתעקש שלא לחרוג מסכום של 1.4 מיליארד שקל. באוצר אומרים כי כחלון תכנן בכל מקרה להגדיל את תקציב הדיור הציבורי ב-150 מיליון שקל. כחלון הכריז ביום ב' שלא יאפשר השתוללות בתחום התקציבי, מדיני וביטחוני וכן הודיע שלא יאפשר פגיעה בשיוויניות.  

עם זאת, יו"ר ישראל ביתנו ח"כ ליברמן השיג הישג באמצעות העלאת קצבאות לקשישים ובהם העולים וכן בתוספת להקמת יחידות דיור ציבורי.

בפגישה שנערכה ביום ב' בבוקר  אצל רה"מ בנימין נתניהו בהשתתפות ישראל ביתנו אמר כחלון :" זו ההצעה, זה המתווה, וזה מה שאני יודע לתת בתקציב מבלי להתחיל להביא מקורות וקיצוצים.  אין שקל יותר מזה".

אמש (ג') נכח כחלון בגמר גביע המדינה בכדורגל באיצטדיון טדי בירושלים שבו ניצחה מכבי חיפה את מכבי תל אביב. כחלון הוא אוהד מושבע של מכבי חיפה. נתניהו, ליברמן ושר התיירות יריב לוין חיכו לו עד שיסתיים המשחק. לקראת 23:00 הגיע כחלון ובדרך כבר ידע שיש הבנה על סכום של 1.4 מיליארד שקל. ההסכמות סוכמו לקראת השעה 2:00 בלילה.

"ב-30 השנה האחרונות לא הקצו סכומים כאלה"

הח"כ לשעבר ליאון ליטנצקי שהשתתף במו"מ הקואליציוני מטעם ישראל ביתנו יחד עם רו"ח משה ליאון אמר ל-TheMarker כי הקצאת 150 מיליון שקל להקמת מקבצי דיור נועדה לסייע לכל האוכלוסיה, אך גם לאוכלוסיית העולים שמתגוררת בשכירות ומשלמת שכר דירה גבוה.

ליטינצקי הוסיף כי "חשוב לנו שתוספת הקצבאות תינתן לכל אזרחי מדינת ישראל הזקוקים לה. ברוב המקרים לצערנו מתוך הקבוצות הללו יש אחוז גבוה של עולים לא רק מרוסיה. אנו מדינה של עלייה וחשוב שהיא תדאג לכולם כולל לעולים הקשישים שמתקיימים בהכנסה נמוכה הנושקת לקו העוני".

לדבריו, "ב-30 השנה האחרונות לא הקצו סכומים כאלה. חשוב להדגיש שהכסף מיועד לכולם. חשוב לנו כל אזרחי מדינת ישראל. ברוב המקרים לצערנו מתוך הקבוצות הללו. יש אחוז גבוה של עולים ולא רק מרוסיה. אסור לנו לפחד לטפל כי אנו מדינה של עלייה מקום המדינה. חשוב שנעודד עלייה מכל המדינות".

ליטינצקי הוסיף כי "הושגה הבנה הדדית על כך שחלק מהגימלאים שעבדו וקיבלו פנסיה לא גדולה – מהלך שהוציא אותם מקבוצת מקבלי קצבת הבטחת השלמת הכנסה  ומרשימת מקבלי ההטבות (למשל בארנונה, תרופות, חשמל ומים). נשתדל להקצות גם לשם משאבים על מנת להגדיל את הכנסתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker