כחלון על דרישות ליברמן: "מכונה משומנת להגדלת פערים. תוספת לכולם - או לאף אחד"

(עדכון) ראש הממשלה נתניהו: "המו"מ לא קורס". ליברמן: "הגענו למבוי סתום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור ליברמן ומשה כחלון
אביגדור ליברמן ומשה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

משבר אמיתי או ספין? רה"מ בנימין נתניהו התייחס בצהריים למו"מ הקואליציוני התקוע, ואמר כי  "המו"מ לא קרס. למו"מ יש עליות וירידות. אני כבר לא יכול לספור כמה משאים ומתנים ניהלתי. זה דורש מאמץ. תמיד יש משברים ופיצוצים וזה לוקח זמן".

שר האוצר משה כחלון אמר בצהריים בישיבת סיעתו "כולנו" כי "לא אאפשר השתוללות כלכלית, מדינית ובטחונית".  כחלון אמר כי הוא מצפה לתשובה מ"ישראל ביתנו" וכי משרדו הציע תקציב של בין 1.3 ל-1.4 מיליארד שקל - הכולל 350 מיליון שקל לקשישים, תוספת שכבר מתוקצבת בתקציב. כלומר מדובר בתוספת של כמיליארד שקל. "הסכום מגיע לאותן מטרות לפי עקרונות של צדק חברתי וחלוקתי ויחול על כלל הזכאים או על אף אחד. או כולם או אף אחד לא", אמר.

כחלון הוסיף: "בתקציב האחרון כבר הוספנו חצי מיליארד שקל לקשישים כלומר תוספת של 150 שקל בחודש לבודד ו-500 שקל לזוג קשישים. כולנו לא תאפשר השתוללות בתחום כלכלי מדיני ובטחוני. היא לא תאפשר פגישה בשיוויוניות".

מדבריו עולה כי מדובר בתוספת של כ-300 שקלים בחודש לקשיש יחיד, בעוד שישראל ביתנו דורשת תוספת של 500 שקלים בחודש לקשיש. ישראל ביתנו גם העלתה דרישה חדשה למתן הגדלה של שכר דירה לנזקקים חלשים.

"כשר אוצר מוטלת עלי אחריות לנהל תקציב שישמור על כלכלת ישראל איתנה. זו אחריות כבדה. ההצעה של האוצר לישראל ביתנו היא הצעה הוגנת ביותר. זוהי הצעה שלא בחרה בין אנשים ולא מחלקת כספים יחודיים,  ובטח לא סקטוריאלים, אלא נותנת מענה לכלל הקשישים העניים והחלשים במדינה. זוהי הצעה שלא תגרום להרחבת פערים. הפעולות הללו הן המכונה הכי משומנת להרחבת פערים כשסקטור אחד מקבל והשני לא. גולת הכותרת של מפלגת כולנו זה צמצום פערים ולא הרחבת פערים ולכן היא שוויונית והוגנת".

גם  יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, התייחס היום לקשיים במו"מ. בישיבת סיעתו בכנסת אמר ליברמן: במשא ומתן הקואליציוני הגענו למבוי סתום. אנו מחכים להצעות אחרות, ואם יהיו הצעות אחרות אנו בהחלט פתוחים למו"מ. בלי תשובה חיובית בנושא הרפורמה הפנסיונית לא נוכל להתקדם הלאה" - כך אמר בצהריים

נתניהו וליברמן בוועידת הליכוד באשדוד
נתניהו וליברמןצילום: אילן אסייג

המו"מ בין הליכוד לישראל ביתנו תקוע לפי שעה, בין היתר בשל התנגדותו של שר האוצר, משה כחלון, להעניק קצבה מוגדלת לעולים בלבד. כחלון מבקש להגדיל את קצבת הבטחת ההכנסה לקשישים נזקקים - ולא רק לעולים.

ליברמן הוסיף כי "אין שום אולטימטום. אני לא מוגבל ולא ממהר לשום מקום. אני מחכה להצעה שאולי תהיה הצעה טובה. כרגע ההצעות שקיבלנו - אנו לא יכולים לקבלן. אם יש רצון טוב אפשר לפתור ולהגיע להצעה מוסכמת, כמו להעביר לצד שלישי מקצועי כמו יוג'ין קנדל".

לדבריו, "בימים האחרונים ניהלנו מו"מ קואליציוני על כמה וכמה נושאים, שבמרכזם נושא ביטחון ורפורמה פנסיונית. לצערי עדיין לא הגענו להסכמות בנושא הרפורמה הפנסיונית ואנו מחכים להצעה אחרת. אני רוצה להדגיש שהדרישות שלנו היו עקביות מאז הבחירות. אחרי שהסתיימו הבחירות הלכנו לנשיא והמלצנו על בנימין נתניהו כמועמד להרכיב ממשלה. ניהלנו מו"מ באותם פרמנטרים. אני מניח שאם אחרי הבחירות היו מציעים את תיק הביטחון ואת הרפורמה הפנסיונית, היה אפשר כבר אז לסיים את המו"מ".

ליברמן אמר כי "באנו בידיים נקיות ואמרנו שננהל מו"מ שקוף פתוח. אין לנו ציפיה לקבל 100% מהדרישות. ניהלנו את המו"מ בכוונה לסיים אותו מהר ככל האפשר. היינו מוכנים להתפשר על לא מעט נושאים והתפשרנו, על מנת באמת להוכיח את כל הרצון הטוב בנושא דת-מדינה ועונש מוות למחבלים. שני נושאים בסיסים שאנו לא מוכנים להתפשר עליהם הם הביטחון והרפורמה הפנסיונית".

"הרפורמה הפנסיונית היא עבור כולם, לא עבור עולים מרוסיה בלבד כפי שמציגים אותה", המשיך ליברמן. "מדובר ברפורמה שבאה לתקן עיוותים ולעזור לשכבות הכי חלשות, שרובן מחבר העמים. הם בני אדם ואני לא מבין את הניסיון להציג את זה כשמשהו לעומתי לעומת האחרים".

ליברמן הדגיש כי "אנו רצינו לתקן עיוותים, ולא באים לקבל או שמישהו יזרוק לנו עצמות. ההצעות שקיבלנו מהאוצר הן הצעות שאנו לא יכולים לקבל. הופתעתי מכל התדרוכים ומההדלפות המעוותות והמנוגדות. כל מה שיצא ממשרד האוצר ב-3 הימים האחרונים בתקשורת הרוסית - זה הפוך ממה שמשרד האוצר אומר לתקשורת הישראלית".

לטענתו, "בתקשורת הרוסית אמרו 'אתם לא צריכים את ישראל ביתנו', ובתקשורת כללית אומרים שזה ניסיון להפלות את שאר האוכלוסייה לעומת העולים. ספין אחר הוא שרוב הכסף יילך לפלסטינים שקיבלו אזרחות ישראלית או לחרדים. ההצעה שקבלנו היא לא בטוב טעם. שר האוצר התחייב לתיקון ועדת אלאלוף - 350 מיליון שקלים - זה כבר מופיע בתקציב וצבוע. אנחנו לא עושים מניפלציות. לא תדרכתי או דיברתי עם אף עיתונאי, ואני מצטער שהדברים התגלגלו כך".

"אנו חרקנו שיניים במשך 3 ימים, ניהלנו מו"מ - רה"מ ושר האוצר ידעו מה הדרישות, הסכומים והקריטריונים. היום יש ניסיון להפוך את כל הגלגל, וזה נותן תחושה מאוד לא טובה. האם יש עוד משהו שמסתרר מאחורי אותה התעשרות של משרד האוצר? היינו נדיבים ואמרתי שאני מוכן לקבל הצעה מפרופ' יוג'ין קנדל - ואני מתחייב לקבל הצעה שקנדל יציע - אבל גם לזה האוצר לא הסכימו. הניסיון לזרוק עצם ולפרוס עד שנת 2020 אומר שתוספת לכל משפחה תהיה בין 50 ל-100 שקלים. לא בשביל זה נלחמנו וניהלנו מערכת בחירות ומו"מ". 

בתשובה לשאלה מדוע הוא מתנגד להצעת האוצר להגדיל ב-300 שקלים את הקצבה לקשישים, הוא אמר כי "אנו לא רוצים עצמות. העברתי הרבה תקציבים: אומרים שאין כסף בתקציב וזה פשוט לא נכון. משרד האוצר יודע בדיוק מה העודפים שמופיעים בתקציב - ואז אפשר למצוא וליצור. הרפורמה בפנסיות טובה לכולם. השאלה הגדולה היא מהם הפרמטרים למתן הקצבה. האוצר התעקש על כל הקריטריונים ועל הפרמרטים בדיוק הפוך ממה שהצענו".

בהתייחס לפרישתה של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס אמר ליברמן כי "רצונו של אדם כבודו. היא החליטה לפרוש ואני מכבד את החלטתה. מוזר שמשנת 2009 ועד יום רביעי האחרון לא שמעתי הערות אלא רק שבחים, גם בנושא החברתי. היו אין ספור ראיונות שבהם היא שיבחה את חופש הפעולה שקיבלה לקדם את האג'נדה שלה. ביום רביעי היא החליטה שהמפלגה לא מקדמת רעיונות חברתיים - אחרי שהיא לא תהיה שרה". 

המחלוקות סביב הקצבאות בלתי ניתנות לגישור?

בשעה 10 בבוקר זימן ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה דחופה את שר האוצר משה כחלון ואת יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בעקבות המבוי הסתום במו"מ הקואליציוני. נתניהו מבקש לחתום עוד היום על ההסכם הקואליציוני ולהציג את ממשלתו בכנסת מחר.

ככל הידוע, הפער במשא ומתן מתמקד בגובה התוספת שתשולם לקצבת השלמת הכנסה לקשישים, לאחר שמשרד האוצר הודיע על התנגדותו להצעה לבטל את מדרגת קצבת הזיקנה הנמוכה – המדרגה ללא צבירת ותק.

כיום, סכום קיצבת הזיקנה הוא 2,300-1,530 שקל בחודש, בהתאם לוותק השהות בישראל (ולא הוותק בעבודה).  הכלל הזה חל, למעשה, רק על שתי קבוצות באוכלוסייה - עולים חדשים, שצברו ותק של פחות מ-25 שנים בישראל ולכן לא מצליחים להגיע לרף הגבוה של קצבת הזיקנה, וכן עקרות בית שאינן מפרישות לביטוח הלאומי ולכן גם מקבלות את קיצבת הזיקנה המינימלית.

אחת ההצעות של השר זאב אלקין היתה לבטל את דרישת הוותק לשם קבלת קיצבת זיקנה מלאה, ובפועל להעמיד את קיצבת הזיקנה לכל אזרחי ישראל על סכום קבוע של 2,300 שקל. ההצעה הזו אמורה היתה לעלות יותר ממיליארד שקל לתקציב המדינה.

אלא שההצעה נתקלה בהתנגדות משני כיוונים. ראשית, מצד העולים הושמעה התנגדות שהצעד אינו מועיל דיו לעולים משני טעמים. ראשית, כמעט כל העולים צוברים ותק מסוים (לאחר 10 שנות שהות בישראל קיצבת הזיקנה מתחילה לגדול). לדברי אלכס טנצר, פעיל חברתי למען העלייה מרוסיה, עבור מרבית העולים מדובר בשיפור של 400-300 שקל בלבד להכנסתם החודשית לאחר גיל פרישה.

בנוסף, עבור חלק גדול מהעולים השיפור הזה מתקזז אל מול קיצבת השלמת ההכנסה, שסכומה הוא כ-3,000 שקל בחודש ליחיד, בכל מקרה כולל קיצבת הזיקנה. עבור עולים שזכאים לקבל השלמת הכנסה, כל השיפור בקצבת הזיקנה לא יועיל כי עדיין הם יקבלו תקרה של 3,000 שקל השלמת הכנסה.

מנגד גם משרד האוצר מתנגד לצעד, גם בשל עלותו הגבוהה יותר, ובעיקר משום שהאוצר סבור שאין מקום לשנות את מעמד עקרות הבית בביטוח הלאומי אגב הסכם קואלציוני עם סיעת ישראל ביתנו. מעמד עקרות הבית, לדעת האוצר, צריך להישקל באופן מעמיק יותר במסגרת הוועדה להעלאת גיל הפרישה של נשים, שם הנושא אכן מונח על שולחן הדיונים.

לאור זאת נראה כי ההצעה העיקרית שהצדדים ממשיכים לדון בה היא זו של העלאת קצבת השלמת ההכנסה לקשישים. מדובר בקיצבה שמשולמת לקשישים עניים לפי מבחן הכנסה ובואופן שוויוני לעולים חשים ווותיקים, כלומר עדכון הקיצבה יחול על כל הקשישים העניים.

ישראל ביתנו דורשת תוספת של 500 שקל בחודש לפחות לקיצבה, האוצר כנראה מוכן להעלות עד 300 בחודש - כדי שקצבת השלמה הכנסה לא תהיה קרובה מדי בסכומה לשכר המינימום במשק, וכך עלולה לפגוע בתמריץ לעבוד, בעיקר של גברים חרדים. עדכון של 300 שקל לקצבת השלמת הכנסה כרוך בתקציב של 900 מיליון עד 1.1 מיליארד שקל בשנה.

הרצוג לנתניהו: "הדלת נסגרה"

יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, הגיב בחשבון הטוויטר שלו לרמיזותיו ופניותיו של נתניהו בדבר הצטרפות המחנה הציוני לממשלה, וכתב: "נתניהו, במענה לפניותיך בימים האחרונים לחידוש המו"מ על הצטרפותנו לממשלתך אני רוצה להבהיר בפומבי מה שאמרתי לך בעל פה: הדלת נסגרה. הפרק הזה תם ונשלם. אתה שבוי בידי הקיצוניים ביותר ואנו ניאבק בך ובהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker