יעלון: קיצוניים השתלטו על הליכוד, אתמודד על ההנהגה; וכיצד הגיב נתניהו?

(עדכון) יעלון: הפרישה "בעקבות התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו בהתפתחויות האחרונות" ■ נתניהו: "מניח שאם בוגי יעלון לא היה מתבקש לעזוב את משרד הביטחון, לא היה מתפתח מה שהוא קורא משבר האמון בינינו"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון משה יעלון וראש הממשלה בנימין נתניהו
שר הביטחון משה יעלון וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פורש מהחיים הפוליטיים. יעלון קיים היום (ו') מסיבת עיתונאים בקריה, ואמר כי "אין לי כוונה לעזוב את החיים הפוליטיים במדינה, בקרוב אשוב ואתמודד על ההנהגה".

יעלון הוסיף כי "עבדתי בהרמוניה מתוך הערכה לראש הממשלה במשך תקופה ארוכה, במיוחד בצוק איתן, ועל כך אני מודה לו, אך לצערי מצאתי עצמי עכשיו במחלוקות קשות עם ראש הממשלה וחברי כנסת. לצערי גורמים קיצוניים השתלטו על הליכוד".

בסטטוס שפירסם בפייסבוק מוקדם יותר כתב יעלון: "הודעתי הבוקר לראש הממשלה כי בעקבות התנהלותו בהתפתחויות האחרונות, ונוכח חוסר האמון בו, אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת ונוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים. בשעה 12:00 אמסור הצהרה לתקשורת בקריה".

הצהרתו של יעלון הגיעה בעקבות החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את אביגדור ליברמן לשר הביטחון - מינוי שעדיין לא יצא לפועל, שכן המו"מ בין הליכוד למפלגת ישראל ביתנו עדיין מתנהל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בתגובה להתפטרות יעלון כי "אני מצטער על החלטתו של בוגי יעלון. אני חושב שהוא היה צריך להמשיך להיות שותף מלא בהנהגת המדינה בתפקיד שר החוץ. אני מבקש להודות לו על שנות שירותו בצה"ל ובמערכת הביטחון. אני מעריך מאוד את שיתוף הפעולה בינינו, לילות כימים, למען ביטחון ישראל - כולל במבצע צוק איתן".

לדברי ראש הממשלה, "השינוי בחלוקת התיקים לא נבע ממשבר אמון בינינו, הוא נבע מן הצורך להרחיב את הממשלה, וזאת כדי להביא יציבות למדינת ישראל מול אתגרים גדולים שלפניה. אני מניח שאם בוגי יעלון לא היה מתבקש לעזוב את משרד הביטחון ולעבור למשרד החוץ, לא היה מתפתח מה שהוא קורא משבר האמון בינינו - והוא לא היה מתפטר".

יעלון במליאה, בספטמבר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו הוסיף כי "עכשיו אני מבקש להבהיר: צה"ל הוא צבא מוסרי. הוא שומר והוא ימשיך לשמור על ערכי המוסר הגבוהים ביותר - ובראשם טוהר הנשק. אין ולא תהיה על כך שום מחלוקת. צה"ל הוא גם צבא העם, ואני איתן בדעתי שצריך להמשיך לשמור את צה"ל מחוץ לפוליטיקה. הניסיון להכניס את צה"ל ומפקדיו לוויכוח פוליטי הוא פסול, הוא מסוכן לדמוקרטיה. בדמוקרטיה הדרג הצבאי כפוף לדרג המדיני - ולא להיפך".

"הליכוד מאמין בדמוקרטיה. הליכוד הוא תנועה לאומית ליברלית, תנועה שמחויבת לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הליכוד מבטא את הזרם המרכזי בעם, וככזה הוא מחויב לביטחון המדינה ולחתירה לשלום", הדגיש ראש הממשלה. "פניה של הממשלה לשלום. יש הזדמנויות בתחום המדיני, בייחוד בגלל התפתחויות מסוימות באזור שאני אישית שוקד עליהן ללא הרף. לכן עשיתי מאמץ גדול לצרף את המחנה הציוני לממשלה,
ועל כן אני משאיר באופן הרציני ביותר את הדלת פתוחה להצטרפות זאת, הצטרפות שתעשה רק טוב למדינת ישראל".

במקומו של יעלון יושבע לכנסת יהודה גליק, מראשי נאמני הר הבית.

שרת המשפטים, איילת שקד: "השר יעלון הוא איש ערכי שתרם רבות למדינת ישראל. מקומו צריך היה להיות סביב שולחן הממשלה. צר לי על החלטתו לפרוש מהחיים הפוליטיים".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "זו עדות ניצחת לנזק הערכי האנוש שגרם ראש הממשלה הן לדמוקרטיה והן לביטחון. עם כל הציניות והערמומיות, כל מה שנתניהו השיג זה להפוך את שר הביטחון שלו לאויב, להכניס רק 5 מנדטים עבור תפקיד שר הביטחון וראש מפלגה שמתעב אותו. בכך הוסרו המחסומים האחרונים של סכנת ההתבהמות של מערכת הביטחון".

שר הפנים, אריה דרעי אמר כי "משה (בוגי) יעלון מילא בשנים האחרונות את תפקיד שר הביטחון בהצלחה רבה, ביושר ובנאמנות. השר יעלון הוא איש ערכי שתרם עשרות שנים לביטחון ישראל ואני קורא לו לחזור בו מהחלטתו ולהמשיך לכהן בממשלה".

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, הדגיש כי "היום נתניהו הבהיר לציבור כי איננו המנהיג של כל העם, אלא רק של החלק הקיצוני שבו. ביבי הצליח לעשות סיכול ממוקד לשר הביטחון של מדינת ישראל אחרי שארב לו פעם אחר פעם. אילו זה היה משיקולים לאומיים דיינו, אך מדובר בשיקולים פוליטיים צרים ובדרך התנהלות מכוערת".

לדבריו, "צר לי על פרישתו של בוגי יעלון מהכנסת, שכן מדובר באדם ערכי שנוכחותו בשדה הפוליטי תרמה להעלאת רף הנורמות הציבוריות. למרות שאנו חלוקים אידאולוגית, תמיד הערכתי את התנהלותו הממלכתית - אך כנראה שביבי מבין ומכבד רק את שפת הכוחנות וחוסר האחריות ולכן התנהלותו של בוגי אינה יכולה להתקיים בכפיפה אחת עם זו של בנימין נתניהו".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי "חלקתי על עמדותיו המדיניות של שר הביטחון בוגי יעלון - אבל הערכתי ומעריכה את עמדותיו הערכיות. הבעיה שערכים הם לא בקווי היסוד של הממשלה הזאת".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) הגיבה בטוויטר: "עוד איקס על החגורה של נתניהו, איבדנו קול מאוזן ושפוי בממשלה הימנית המטורללת והמסוכנת שנתניהו מוביל".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני)  אמר על פרישת יעלון: "עידן נתניהו קרב לקיצו, וכוחות מרכזיים ממפלגתו שלו מביעים אי אמון משווע במנהיגותו. אני קורא שוב לשר הביטחון המתפטר יעלון ולשר האוצר כחלון, לבנות איתנו פלטפורמה פוליטית חדשה ושפויה - יחד עם כוחות מתוך הכנסת ומחוצה לה, זוהי שעת כושר ואל לנו להחמיץ את ההזדמנות".

יו״ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמר כי "התפטרות יעלון - סנונית המבשרת את קץ שלטונו של נתניהו. בחירתו של נתניהו ביו אדם עתיר זכויות כמו יעלון, ותהא המחלוקת אתו גדולה ככל שתהא, לבין בריון מושחת כמו ליברמן, היא המחשה נוספת לכך שנתניהו יעשה הכל כדי לשרוד, גם אם המחיר הוא בטחון ישראל".

לדבריו, "ליברמן, שכל תפישת עולמו מקדשת את הגזענות והמוות, הוא אדם מסוכן, בעל קשרים מפוקפקים, שמאחוריו מפלגה מסואבת. מקומו צריך להיות הרחק מהזירה הציבורית, וודאי לא סביב שולחן הממשלה והקבינט".

ממפלגת הבית היהודי נמסר: "בוגי יעלון הוא איש ערכי שקיבל החלטה מצפונית המחזירה את הכבוד לפוליטיקה הישראלית. אנו מודים לו על תרומתו למדינת ישראל בכל תחנות חייו, ובטוחים שישוב לפעילות ציבורית למען מדינת ישראל".

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה כי "נתניהו לוקח את הפוליטיקה, הצינית ממילא, למחוזות שלא ידענו. שר הבטחון בוגי יעלון, מנהיג ערכי שהתעקש לשמר את מוסריותו של הצבא והגן על הרמטכ"ל וקציניו, נאלץ להודיע על התפטרותו. ברוכים הבאים לחשכת ימי הביניים ולשלטון הדיקטטורה של ממשלת נתניהו".

ח"כ יואל חסון: "שר הביטחון מתפטר 'נוכח חוסר האמון בראש הממשלה' והמסר ברור:
אזרחי ישראל לא יכולים לישון עוד בשקט בלילה. אין לנו על מי לסמוך וגורלנו נתון בידיו של ראש ממשלה ציני וחסר אחריות. בוגי מצטרף לשרשרת ארוכה של ביטחוסניסטים שהביעו אי אמון בנתניהו: ראשי שב"כ, ראשי מוסד, רמטכ"לים ואלופים שכולם אומרים: נתניהו רע לביטחון".

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה כי "אתמול אורלי לוי אבקסיס, היום שר הביטחון יעלון. לא מפתיע כי כל האנשים הטובים והראויים שומרים מרחק מהממשלה המסוכנת הזאת. הם יודעים לאיזה אבדון מובילים אותנו שלושת חסרי האחריות שבראשה, ביבי-ליברמן-בנט".

לדבריה, "אלו רק חלק מהדברים שמוכיחים שלנו, למחנה הציוני, אין מה לחפש בממשלה כזאת. תפקידנו הוא להחליף אותה. אני מזמינה את בוגי יעלון ואת אורלי לוי אבקסיס להצטרף למאמצים להצלת מדינת ישראל, לצידנו".

ח"כ נחמן שי אמר כי "החלטתו האמיצה של שר הבטחון משה יעלון מסירה את המסיכה מפרצופה של הממשלה הימנית והקיצונית בתולדות ממשלות ישראל. יעלון אינו מוכן להיות עוד ילד הכאפות שלה. טרם קמה ואפשר כבר לחשב את קיצה לאחור".

חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) הודיעה שתחרים את השבעתו של יהודה גליק, חבר הכנסת שצפוי להכנס במקומו של בוגי יעלון. חברת הכנסת אמרה: "הכנסת עוברת רעידת אדמה עם עזיבתו של אדם מוסרי והחלפתו באדם הזוי, קיצוני ומסוכן. מדובר בתמונת ראי של ממשלת נתניהו שמובילה אותנו מדכי לדכי. לא אגיע להשבעתו".

ההערכות הן כי המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לישראל ביתנו יסתיים במהלך היום. הצדדים סיכמו אתמול על חלוקת התפקידים לחברי ישראל ביתנו: לצד אביגדור ליברמן, שצפוי להתמנות לשר הביטחון, ח"כ סופה לנדבר צפויה לשוב ולשמש כשרת העלייה והקליטה ותקבל לידיה אחריות גם על לשכת הקשר נתיב.

במקביל המפלגה תמנה ח"כ מטעמה לתפקיד סגן יו"ר הכנסת ותחזיק בראשות אחת הוועדות ובראשות קבינט העלייה. אחד משרי ישראל ביתנו ישמש נציג בוועדת השרים לחקיקה, בוועדת הטקסים והסמלים ובקבינט החברתי־כלכלי. במקביל, בליכוד ובישראל ביתנו בוחנים מתווה לאישור עקרונות חוק עונש המוות למחבלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker