הביטוח הסיעודי בקופות החולים יתייקר בכ-30% בתוך שנה - ועלול להתייקר עוד

בקופות החולים אומרים שהביטוח הסיעודי יתייקר אפילו ב-80% - אבל ההערכה היא שהפיקוח על הביטוח יתנגד להעלאת מחירים דרמטית, ולכן ההתייקרות תיפרש על כמה שנים ■ האוצר: "רק אם נשתכנע שהביטוחים ישלמו יותר תביעות, נאשר התייקרות"

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טעות נפוצה של נשים היא המחשבה כי עם הגיל תפחת האלימות. למצולמות אין קשר לכתבה
מירב ארלוזורוב

הביטוח הסיעודי של קופות החולים צפוי להתייקר בתוך שנה בעשרות אחוזים. לפי הערכת קופות החולים, שיעור ההתייקרות יהיה 25%–35% כבר בשנה הבאה. בפועל הביטוח צריך להתייקר בשיעור גבוה יותר, של 50% ואפילו 80%, אבל מכיוון שהמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, לא צפויה להסכים לייקור חד כל כך, ההערכה היא שהביטוחים הסיעודיים ימשיכו להתייקר גם בשנים הבאות.

ההתייקרות בשנה הבאה צפויה על רקע יציאת כל הקופות במכרזים חדשים לביטוח הסיעודי, שבהם הן מבקשות הצעות מחיר מחברות הביטוח עבור ניהולו. המכרזים ייערכו בשנה הבאה בכל הקופות, בעקבות הוראת הפיקוח על הביטוח לשנות את מבנה הביטוחים הסיעודיים שלהן, ולעבור לפוליסת סיעוד אחידה - פוליסה שהפיקוח מכתיב את תנאיה.

הפוליסה החדשה יוצאת לדרך כבר ביולי השנה, אבל בשנה הקרובה היא תמשיך להימכר במחירים דומים לאלה של הפוליסות הקיימות של קופות החולים. רק בתום שנה, כאשר הקופות ייצאו במכרזים לניהול הפוליסה הסיעודית החדשה שלהן, יתברר שיעור ההתייקרות של הפוליסה החדשה.

ההערכה של קופות החולים היא שכבר בתוך שנה יזנק מחיר הביטוח הסיעודי שלהן (הפרמיה החודשית) בעשרות אחוזים. התייקרות של 25%–35% נראית סבירה בהחלט. ההתייקרות נובעת מהצטברות של כמה סיבות, שכמה מהן קשורות למעבר לפוליסה האחידה החדשה וכמה לא. הסיבות העיקריות לכך הן ירידת הריבית, שפוגעת ברווחי קרנות ההון של קופות החולים, שבעזרתן מובטח התשלום של הביטוח הסיעודי של הקופות ל–100 השנים הקרובות.

דורית סלינגר צילום: עופר וקנין

סיבה נוספת היא שיפור תנאים מסוים שמציעה הפוליסה האחידה - בקופות החולים כללית, מאוחדת ולאומית הפוליסה החדשה משפרת את הפיצוי המשולם למבוטחים מבוגרים.

סיבה חשובה מאוד היא הביטול של הביטוחים הסיעודים הקבוצתיים, שהביא לכך שכ-100 אלף קשישים נותרו ללא ביטוח סיעודי. הפיקוח על הביטוח הורה לקופות החולים לקלוט את הקשישים הללו בתוך הביטוח הסיעודי שלהן, וקופות החולים מעריכות כי מדובר בעלות של מאות מיליוני שקלים.

בנוסף, עלות הביטוח הסיעודי מתייקרת והולכת לאורך שנים בשל הגידול במספר החולים והעלייה בתוחלת החיים שלהם.

אגב היציאה במכרזים נדרשו כל קופות החולים לבדוק את מודל המימון של קרנות ההון שלהן ולעדכן אותו, והעדכון הזה הוא חלק מההתייקרות הכוללת.

במקרה של קופת חולים מכבי, ההערכה היא שתהיה התייקרות ספציפית מכיוון שכיום מכבי משלמת שיעור נמוך של תביעות סיעוד - 65% מתביעות הסיעוד שמוגשות לה משולמות על ידה לעומת 83% בקופת חולים כללית.

כל אלה יחד מצטרפים לייקור של עשרות אחוזים. בשל מגבלות של הפיקוח, חלק גדול מהייקור יקרה בשנה הבאה, וחלקו ייפרש על פני חמש השנים הבאות.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי פוליסת הסיעוד האחידה לחברי קופות החולים תיכנס לתוקף ב–1 ביולי 2016. "הפוליסה מאפשרת לראשונה מעבר חופשי בין ביטוחים סיעודיים של קופות חולים שונות, ומייתרת את הצורך להשוות בין ביטוחים אלה. כמו כן, הפוליסה משפרת באופן משמעותי את סכומי הביטוח המוצעים במרבית הקופות לאוכלוסייה המבוגרת".

באוצר מאשרים כי התייקרות כלשהי של הביטוחים הסיעודים היא בלתי נמנעת, אבל ככל הנראה הפיקוח יסרב לאשר בקשות להתייקרות חדה. "העיקרון המוביל הוא שרק אם נשתכנע כי הביטוחים הסיעודיים עומדים לשלם יותר תביעות, נאשר התייקרות. רק מי שישלם יותר גם יעלה יותר".

עוד מאשרים באוצר שנדרשת התייקרות בשל תוספת 100 אלף הקשישים ובשל שיפור תנאי הביטוח עם המעבר לפוליסה סיעודית אחידה. "עם זאת, ההערכה היא כי שני השינויים הללו יביאו להתייקרות של אחוזים בודדים. עיקר ההתייקרות יכולה לנבוע משינויים דמוגרפיים, ירידת הריבית והתארכות תוחלת החיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker