הרצוג: לשבת בקואליציה בלי להחזיק את ההגה - לא מעניין אותי; אני לא ועדת קישוט

בעקבות הביקורת הציבורית הודיע יו"ר המחנה הציוני: "עד לרגע זה לא הונחה הצעת שתואמת את הקוים האדומים שלי"

צבי זרחיה
הרצוג ולבני זה לצד זו
הרצוג ולבני, לפני כחודשיים. הצטרפות לממשלה תוביל לפירוק הברית ביניהםצילום: אוליבייה פיטוסי

"עד לרגע זה וכפי שנאמר כל הזמן - לא הונחה הצעה שתואמת את הקווים האדומים שלי", כך כתב הערב יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג בהתייחסו להצטרפות לקואליציה.

הרצוג כתב את הדברים לאחר גל ביקורת ציבורי נגד הצטרפותו לקואליציה בראשות נתניהו. ביומיים האחרונים "הפציצו" פעילי מפלגה בקבוצות וואטאפ את חברי הכנסת והפצירו בהם להתנגד לכניסת המפלגה למפלגה.

במוצ"ש יקיימו חברי המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה הפגנה מול ביתו של הרצוג נגד כניסה לקואליציה. כמעט כל ח"כי המחנה הציוני הביעו בימים האחרונים התנגדות לכניסה לממשלה.

גורמים במפלגה אמרו כי הרצוג מתחיל להפנים שהוא לא יוכל להיכנס לממשלה עם כל הסיעה, וכי מהלך שכזה יגרום לפיצול בסיעה ובעצם לדעיכתה של המפלגה. יו"ר התנועה ח"כ ציפי לבני כבר הודיעה לו ביום ג' השבוע שהיא ו-5 ח"כי התנועה לא יצטרפו לממשלה.

עוד הוסיפו גורמים במפלגה שרה"מ בנימין נתניהו לא נותן להרצוג הישג שיאפשר לו להסביר ציבורית את כניסתו לממשלה - למעט שורה של ג'ובים, ובהם 8 שרים, 3 סגנים, 2 סגני יו"ר הכנסת ו-3 ראשי ועדות.

נתניהו לא מוכן לשנות את קווי היסוד של הממשלה, לא מוכן להוציא ממנה את "הבית היהודי", לא מעניק להרצוג זכות וטו על החלטות ועדות שרים לחקיקה. מצד שני, כניסה של המפלגה לקואליציה תחייב אותה לתמוך במתווה הגז, בתקציב הדו שנתי, ובהקצאות של מאות מיליוני שקלים לחטיבה להתיישבות ולהתנחלויות.

הרצוג ונתניהו בכנסת ב-2014
הרצוג ונתניהו בכנסת ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

נתניהו מעונין להציג את השינויים בממשלה בסמוך לפתיחת כנס הקיץ של הכנסת - 23 במאי - והעניק להרצוג אורכה להשיב לו בתוך כמה ימים אם הוא מצטרף לקואליציה. גורמים בעבודה העריכו שאם נתניהו לא ייתן להרצוג הישג פוליטי כלשהו, הרצוג לא יוכל להסכים להצטרף לממשלה למרות הלהיטות שגילה לכך.

הרצוג כתב כי "בימים האחרונים שמעתי הרבה תובנות ציניות ולגלגניות מצד פרשנים שתמיד יודעים הכל. אני לא יודע הכל אבל אני יודע מה האמת שלי. בשנה האחרונה קיבלתי מידי יום פניות להיכנס לממשלה. לכולן עניתי: לשבת שם בלי להחזיק את ההגה - לא מעניין אותי. אני לא ועדת קישוט. השמועות על פריצת דרך היו מוקדמות. עד לרגע זה לא הונחה בפנינו הצעה הולמת - אם תהיה הצעה ראויה נשקול אותה ברצינות. כולם אוהבים את המושג 'אחדות'. אבל בעיניי מה שקובע היא שאלת הדרך המשותפת".

הרצוג הוסיף כי "אם אקבל את המנדט לעצור את מסע ההלוויות הבא ולבלום את סכנת החרם הבינלאומי, להחזיר את ארצות הברית ואירופה להיות בנות ברית, לפתוח משא ומתן עם מדינות האזור ולהיפרד מהפלסטינאים לשתי מדינות כדי לעצור את מסע הטרור המתמיד - אז אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה. אם אקבל מנדט להוריד את יוקר המחיה, להגן על הציבור במתווה הגז, לשמור על בית המשפט העליון, לבעוט לכל הרוחות את החקיקה הגזענית המתועבת– כשזה יקרה אדע שהידיים שלי מחזיקות בהגה".

עוד אמר הרצוג: "אני מודאג ומוטרד מהיקף השנאה ברחובות, האלימות, הגזענות וההסתה נגד אישי ציבור, קציני צבא ושופטים. יש לכולנו אחריות להפחית את השנאה ברחובות ולחזק את הפיוס הפנימי. עד לרגע זה וכפי שנאמר כל הזמן – לא הונחה הצעה שתואמת את הקווים האדומים שלי".

הרצוג התייחס לטענות שלפיהן הוא מבקש להיכנס לממשלה על מנת לאושש את מעמדו הפוליטי והציבורי הנחות וכתב כי "שמעתי את הלגלוג הסרקסטי ואת הנבואות על קץ דרכי הפוליטית אין ספור פעמים בחיי, מצד אותם פרשנים שהוכו בתדהמה כשהבאתי 24 מנדטים, יותר מכל מועמד בדור האחרון והובלתי את מפלגת 'העבודה' ו'המחנה הציוני' לסף כיבוש השלטון.

"תפקידו של מנהיג לעמוד על האמת שלו, לא להיכנע לנהמות אלימות ולשרירי אגו, ולא להעניש את הציבור בדרדור מצב המדינה לפעולות שסופן שכול וצער! עד כאן! אני אחראי גם לגורלם ולחייהם של אלה שלא בחרו בי. גם כשערימות מלים אלימות ומסיתות שוטפות את התקשורת והרשתות החברתיות אני לא שוכח שציניות והומור תפל לא באים במקום מנהיגות, אחריות ושיקול דעת קר ומפוכח. תפקידו של מנהיג לעמוד מול כל אלה, בלי חשש, להוביל ולנצח!".

ח"כ שלי יחימוביץ' התבאתטה בעתון סופשבוע על הכניסה לממשלה ואמרה כי "זו הצעה שהיה צריך לדחות אותה בבוז כבר מזמן. לצערי זה לא קרה. בשיחות פנימיות הבעתי את עמדתי במלים חדות וחריפות פי כמה ממה שאני כותבת כאן, ובפועל אני פשוט מונעת את השגיאה הזאת.

"לא מדובר על ממשלת אחדות. מדובר על ממשלת ימין לכל דבר, כשמפלגת העבודה זוחלת אליה בלא תנאי כדי לקבל תיקים וכיבודים. כלום אחד גדול ומהדהד שכל כולו נתפר כדי שלא להרגיז את המפלגה הימנית ביותר בכנסת - הבית היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker