הרצוג שולח את העבודה לאבדון

תמורת שמונה שרים, שלושה סגני שרים, שלושה ראשי ועדות ושני סגנים ליו"ר הכנסת - יצטרכו חברי הכנסת לשמור לעצמם את הביקורת 
שמתחו על התקציב הדו־שנתי, מתווה הגז והעברת מאות מיליוני שקלים לחטיבה להתיישבות ולהתנחלויות

צבי זרחיה

למרות כל ההכחשות שהשמיע בתקופה האחרונה, יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג נמצא כבר בעיצומו של המרוץ לשלטון — כלומר, להצטרפות לממשלה בראשות בנימין נתניהו.

לפי מקורות בירושלים, במסגרת המשא ומתן הובטחו לנציגי הסיעה, המונה 24 ח"כים, 16 משרות: שמונה שרים, שלושה סגני שרים, שלושה ראשי ועדות ושני סגנים ליו"ר הכנסת. אף שח"כים במחנה הציוני הביעו באחרונה התנגדות להצטרפות לממשלה, ובהם ציפי לבני, אראל מרגלית, מנואל טרכטנברג ויוסי יונה, לנדוניה כזאת הרצוג יתקשה לסרב.

שלטי בחירות בתל אביב של מפלגת העבודה
שלטי בחירות בתל אביבצילום: אי־אף־פי

הרצוג אמנם דרש לפתוח את קווי היסוד של הממשלה, אבל נתניהו מתעקש שלא לעשות כן ולהגדיל את הקואליציה על בסיס קווי היסוד הקיימים. גם התחייבות לפתיחת תהליך מדיני לא ממש קיימת בשלב זה מצד ראש הממשלה.

בנוסף, בתחום הכלכלי־חברתי לא צפויה להיות פריצת דרך בממשלת האחדות המוצעת: נתניהו ושר האוצר, משה כחלון, סיכמו שלשום על תקציב דו־שנתי ל–2017–2018. כך, הח"כים של המחנה הציוני יצטרכו לאפסן את הביקורת שלהם על התקציב הדו־שנתי עם ההצטרפות לקואליציה — והם יאלצו לתמוך בו.

חברי הכנסת של המחנה הציוני אף לא יוכלו לעשות יותר מדי נגד מאות מיליוני השקלים שיוזרמו לחטיבה להתיישבות ולהתנחלויות. כחברי קואליציה, הם יחויבו לתמוך בכל ההעברות הללו בוועדת הכספים, במסגרת המשמעת הקואליציונית.

ועוד לא הזכרנו את מתווה הגז, שנמתחה עליו ביקורת חריפה במחנה הציוני — וח"כים בסיעה, ובהם איתן כבל ושלי יחימוביץ', אף הגישו נגדו עתירה לבג"ץ. וגם לא התייחסנו לדו"ח המבקר על צוק איתן, שאותו יצטרכו חברי הכנסת של המחנה הציוני לבלוע כחברי קואליציה.

במצב כזה, נראה כי הסיבה היחידה שבגינה הרצוג להוט לשידוך הזה היא הישרדותו הפוליטית. כיום, הרצוג הוא יו"ר האופוזיציה רק על הנייר, ומי שבאמת מתפקד כראש האופוזיציה בפועל הוא יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד. לפי סקרים, לפיד מצליח להעביר אליו מנדטים מהמחנה הציוני - ואילו הבחירות היו נערכות היום, יש עתיד היתה מקבלת 18 מנדטים לעומת 11 שיש לה כרגע. לפיד גם מסתובב בעולם ומתנהג כמעין שר חוץ בממשלת צללים.

הכניסה לממשלה - טיפול נמרץ להרצוג

הרצוג הוא מנהיג מפלגה חבוט, ומעמדו הציבורי בשפל. מבחינתו, הכניסה לממשלה ומינוי שלו לשר חוץ הם בבחינת טיפול נמרץ נשימתי, שנועד להציל אותו. כניסה לממשלה עשויה לדחות את הפריימריס לראשות מפלגת העבודה, ולתת לו מרווח נשימה לייצב את מעמדו הפוליטי והציבורי. עם זאת, יחימוביץ', ששוקלת להתמודד על ראשות המפלגה, לא צפויה לאפשר לו לדחות את הפריימריס יותר מדי.

הרמת כוסית במפלגת העבודה
הרמת כוסית במפלגת העבודהצילום: אילן אסייג

ואולם, מעבר לתרומה של ההצטרפות לקואליציה להרצוג עצמו, הצעד יסתום את הגולל על היותה של הסיעה תחליף לנתניהו. במקום להילחם בנתניהו, במקום להציג אלטרנטיבה, הרצוג מבקש כעת לרתום את מפלגתו לעגלה של ראש הממשלה - ובכך שולח את העבודה לאבדון.

לפני שהרצוג רץ למשרד החוץ, כדאי שידרוש בשלומו של יו"ר קדימה, שאול מופז, שהצטרף בעבר לזמן קצר לממשלת נתניהו ומצא את עצמו מחוץ לכנסת. התחברות של הרצוג לממשלת נתניהו תהפוך את המחנה הציוני למפלגה לא רלוונטית להתמודדות על השלטון בבחירות הקרובות מול נתניהו. אם גבי אשכנזי או גנרל אחר לא יקפוץ לביצה הפוליטית, הבחירות הבאות צפויות להיות בעיקר קרב בין נתניהו ללפיד.

בימים האחרונים מקיים הרצוג שיחות עם חברי כנסת במחנה הציוני, ודן עמם בהצטרפות לקואליציה. ח"כים במפלגה אומרים כי ככל הנראה, לא יהיה שינוי בקווי היסוד של הממשלה הנוכחית, ומדובר בהצטרפות לממשלה על סמך קווי היסוד הקיימים. בלשכת הרצוג סירבו להגיב.

נתניהו מבקש להציג את סבב התיקים בממשלה בסמוך לפתיחת מושב הקיץ של הכנסת ב–23 במאי. הרצוג ממתין להודעת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על סגירת תיק החקירה נגדו.

ועידת מפלגת העבודה, שהיתה אמורה להתכנס בשבוע הבא ולדון בסוגיית דחיית הפריימריס על ראשות המפלגה, צפויה להידחות במקצת. לפי הערכות, הדבר נועד בין היתר כדי לאפשר להעלות בוועידה את ההצעה בדבר ההצטרפות לממשלה.

"ממשלת אחדות
 היא צו השעה"

בינתיים, שני ראשי רשויות — ראש עיריית מעלות, שלמה בוחבוט, וראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר — ו–15 פעילים מרכזיים במפלגת העבודה, קראו לחברי הכנסת של הסיעה לתמוך בהצטרפות לממשלה. במכתב ששלחו לחברי הכנסת נטען כי "כמי שחיים בתוך עמנו, אנו מאמינים שעל מפלגת העבודה והמחנה הציוני להיות חלק מהממשלה, דווקא בעת הזאת. בתקופה כה מורכבת ביטחונית ומדינית, זהו צו השעה לממשלת אחדות לאומית".

כותרת המכתב היתה "מתן שקט תעשייתי ליו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג וקבלת החלטה להצטרפות לממשלה בוועידת המפלגה". מקורות במפלגה טוענים כי המכתב מהווה עליית מדרגה במהלכים להצטרפות לממשלה, מכיוון שבפעם הראשונה מוצגת בו דרישה להעלות את הנושא בוועידת המפלגה.

במכתב צוין כי "מצופה ממפלגה מרכזית שפויה, שמייצגת ציבור רחב, להיות קרובה להגה השלטון. אם היו"ר סבור שניתן לממש את מרבית עקרונות המחנה הציוני מתוך הקואליציה, אז ראוי לבחון את מגוון השיקולים והעלות מול התועלת, עוד לפני השיקולים האישיים של כל חבר כנסת".

על המכתב חתומים גם יורם ישראלי, ראש מועצת מטה אשר, וסגנו, משה דוידוביץ; פיני קבלו, יו"ר סיעת העבודה בהסתדרות; אשר שמואלי, יו"ר ההסתדרות בגליל המערבי; אלי כהן, סגן ראש עיריית קריית ים; דבי בן עמי, חברת הנהלה בהסתדרות הציונית; וח"כ לשעבר אלכס גולדפרב.

לעומת זאת, ח"כ כבל אמר כי "אחדות לאומית היא ערך. תפקידים זה דבר חשוב, אבל זה לא הכל. אני פוסל שותפות קואליציונית עם הליכוד — לכל היותר ממשלת אחדות שבה העבודה תהיה שחקן מרכזי לפי תפישתנו. אנו לא יכולים להיות 'עובדים זרים' בממשלה, כך שבימי שני ורביעי ראש הממשלה לא יצטרך להגיע להצבעות מכיוון שיש לו רוב בכנסת. אנו לא נבוא כ'פועלים שחורים'".

כבל הוסיף: "אני נגד ממשלת אחדות בכל מחיר, אבל אם מתכוננים להיכנס לממשלת אחדות — אז שיהיה הסכם שמכבד את מפלגת העבודה, תהיה אחדות ותהיה הסכמה בנושאים רבים. אנו לא שם בשביל לבסס את השלטון של נתניהו, אלא כדי שתהיה שותפות אמיתית שתאפשר לנו להשפיע".

עוד אמר כבל כי "הובלתי מאבקים נגד ממשלת אחדות לאומית, לא כי יש לי התנגדות נחרצת אלא מכיוון שאם אנחנו לא משפיעים בדרכנו — אין לנו מה להיכנס לממשלה. צריך לשקול מה מונח לפנינו כשמציעים לנו להצטרף לממשלת אחדות, וכרגע לא מונחת שום הצעה רצינית".

"העבודה תהיה
חלק מהליכוד"

ח"כ יוסי יונה אמר אמש כי "אין פה ממשלת אחדות ולא יהיה שינוי בקווי היסוד. הדבר היחיד שבו דנים הם התפקידים. אם זה הדיל — אז הכניסה שלנו לא מכובדת, מכיוון שאין לנו פררוגטיבה לנסח מחדש את קווי היסוד של הממשלה כך שייתנו ביטוי לתפישות עולמנו. זה גם לא מכבד אותנו בפני הבוחרים שלנו. מדובר באובדן זהות של מפלגת העבודה".

יונה אמר כי לא נכון להחרים את נתניהו, אבל "כל עוד לא מתקיים דיון בקווי היסוד של הממשלה והמשא ומתן הוא רק על תפקידים, המשמעות היא שהעבודה תהיה כאסקופה הנדרסת, או בעצם חלק מהליכוד. מה המשמעות של המצע והעמדות של מפלגת העבודה? במצב שכזה מדובר במהלך בעייתי של הצטרפות לקואליציה שיגרום נזק גדול למפלגה. גם אם הרצוג יעביר בוועידת המפלגה ההחלטה על הצטרפות לממשלה, יהיה מדובר בניצחון פירוס".

טרכנטברג אמר אמש כי הוא נאמן להרצוג כמנהיג הנבחר של המפלגה, אבל יילחם נגד כניסה לממשלת נתניהו.

צעירי מפלגת העבודה יצאו אמש בקמפיין ציבורי נגד כניסת המחנה הציוני לממשלת נתניהו. הקמפיין הופץ ברשתות החברתיות תחת הסיסמה "לביבי לא מצטרפים, את ביבי מחליפים". יו"ר צעירי העבודה, אורי קידר, אמר: "לכל מי שמעוניין להחליף את ראש הממשלה הכושל, שמוביל את המדינה לתהום, אין מה לחפש בממשלתו. תפקידו של המחנה הציוני להמשיך להוות חלופה שלטונית ורעיונית לממשלה הנוכחית, ולהגיע לבחירות הבאות כאלטרנטיבה היחידה להמשך שלטון הימין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker