תנועת אומ"ץ: לפסול את מועמדותו של משה סוויסה לנציב כבאות ראשי

בפנייה לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מפרטת תנועת אומ"ץ התנהלות בעייתית לכאורה של סוויסה בעת שהיה מפקד שירותי הכבאות בירושלים, לרבות עבודות פרטיות שביצעו עבורו כפופים לו ■ עורך דינו של סוויסה: "בתי המשפט ניקו אותו מכל חשד"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביקורת על המועמד לתפקיד נציב כבאות ראשי: תנועת אומ"ץ פנתה בתחילת השבוע לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בבקשה שיפסול את מועמדותו לתפקיד של טפסר בכיר משה סוויסה, מפקד מחוז דרום בשירותי הכבאות. זאת, בשל התנהלות בעייתית לכאורה בעת שכיהן כמפקד שירותי הכבאות בירושלים, בשנים 2005–2008.

בימים אלה פורש מתפקידו נציב שירותי הכבאות, שחר איילון, שמונה לתפקידו לאחר אסון הכרמל. כדי לאתר לו מחליף, מונתה ועדת איתור, וסוויסה הוא אחד משני המועמדים שהגיעו לקו הסיום, לצד תת אלוף דוד שמחי, ראש מטה פיקוד העורף. לוועדת האיתור ניגשו קרוב ל-40 מועמדים ובהם גם בכירים בהווה ובעבר בצה"ל ובמשטרה.

חנוכת תחנת כיבוי בבאר שבע, אתמול. מימין: משה סוויסה, ראש
העירייה רוביק דנילוביץ' והשר גלעד ארדן
חנוכת תחנת כיבוי בבאר שבע, אתמול. מימין: משה סוויסה, ראש העירייה רוביק דנילוביץ' והשר גלעד ארדןצילום: אליהו הרשקוביץ

ב-2008 נפתחה חקירת משטרה נגד סוויסה והוא הושעה מתפקידו כמפקד הכבאות בירושלים. ב-2010 הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות של הפרת אמונים. ההאשמות נגעו לעבודות פרטיות שביצעו עבורו כפופים לו בשירותי הכבאות ולמתן שוחד לכאורה לרחמים תשרה, סגנו, כדי שזה יסיר את מועמדותו לתפקיד מפקד הכבאות, במרוץ לתפקיד ב-2005.

בית משפט השלום זיכה את סוויסה, וקבע כי עדויות של כבאים נגדו נבעו מרצון לנקמה. עם זאת, השופט חיים לי־רן לא שלל את האפשרות שכמה מפקודיו של סוויסה ביצעו עבורו עבודות פרטיות, אך טען כי הדבר לא נעשה בכפייה ומדובר היה בנורמה.

בנוגע להצעת סוויסה להעביר כסף לתשרה, קבע השופט כי היתה זו הצעה לכסות את הוצאות עורך הדין שתשרה שכר בעקבות כוונתו הראשונית להתמודד על המכרז (תשרה הגיש בקשה לצו מניעה נגד המכרז בטענה שהוא תפור).

במכתב ששלחה השבוע, טוענת אומ"ץ שההליכים המשפטיים נגדו לא מוצו עד תום. המכתב מתייחס לכך שהפרקליטות הגישה ערעור בעניין העבודות הפרטיות. בינואר 2014, קבע בית המשפט המחוזי שבעניין זה הזיכוי מבוטל, וההליכים היו אמורים לחזור ולהתנהל בבית משפט השלום. ואולם, הפרקליטות החליטה שלא להמשיך לנהל את התיק, ולכן סוויסה זוכה גם באישום זה. לדברי מקור מקורב, הדבר נבע, בין היתר, מכך שהשופט לי־רן פרש לגמלאות, ולכן התיק כולו היה אמור להתנהל מחדש בפני שופט אחר, והפרקליטות העדיפה לוותר על כך.

סוגיית העבודות הפרטיות עלתה גם בדו"חות של מבקרת העירייה דאז, שלומית רובין. בדו"חות גם נמתחה ביקורת על כך שגיסו של סוויסה, משה לילי, עבד תחתיו בשירותי הכבאות - דבר המנוגד לנהלים. בנספח למכתב של אומ"ץ מוזכרת גם נזיפה שקיבל סוויסה ממנכ"ל עיריית ירושלים דאז, יאיר מעין, בגין התנהגותו במהלך דיון בבית הדין לעבודה בינואר 2008.

לפי מכתב הנזיפה, סוויסה התנהג באופן מאיים ומעליב כלפי עובד ציבור, דבר שבגינו מתח עליו בית הדין לעבודה ביקורת חריפה. עובד הציבור שעליו מדובר הוא עורכת הדין כוכבית נצח־דולב, כיום פרקליטת מחוז ירושלים לעניינים אזרחיים.

עורך דינו של סוויסה, אריאל עטרי, מסר בתגובה כי "נראה שבאומ"ץ סבורים כי החלטה אם אדם אשם מתקבלת בדיון סגור של ראשי התנועה עם אנשי הפרסום שלה, ולא בבתי משפט, שניקו את סוויסה באופן מוחלט מכל בדל חשד. המעשים שהוזכרו בפניית אומ"ץ כוללים כאלה שלא הגיעו לבירור משפטי, כי לא היה לגביהם בדל ראיה, ואלה שבהם זיכה אותו בית משפט השלום לאחר שנתן בעדותו אמון מוחלט ודחה את עדויות עדי התביעה כלא אמינות. המדינה הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי ולאחר שהושב הדיון לבית משפט השלום זוכה סויסה, פעם נוספת, באופן מוחלט. יתר על כן, בפעם השנייה גם הפרקליטות לא התנגדה לזיכויו.

"סוויסה ימשיך לשרת את הציבור בנאמנות ולא ניתן לשום גוף רודף פרסום לקעקע את הזיכוי המוחלט שזיכה אותו בית המשפט".

תגובת ארדן לא התקבלה עד לסגירת הגיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker